Uit deze opsomming blijkt al dat John van Buuren het idee dat de Hoogstraat een winkelstraat pur sang is voorgoed heeft laten varen. "We kunnen beter op diversiteit mikken," betoogt hij. "Het centrum van Schiedam heeft een overcapaciteit aan vierkante meters winkelruimte. Dat gegeven moeten we accepteren als een feit. Het is zaak om alternatieve invullingen te bedenken voor al die ruimte. Wat de Hoogstraat betreft, denk ik dat er ook in de horeca best wat meer variatie kan komen. Er zitten nu vooral cafés. Meer daghoreca zou de straat enorm verlevendigen. Dan denk ik aan een poffertjeszaak, een pannenkoekenhuis, een tearoom, een broodjeszaak en misschien een zaak in de delicatessensfeer. Kinderopvang is ook een mogelijkheid. Ambachtelijke bedrijfjes. Maar laten we niet de fout maken complete winkels te verbouwen tot woningen. Wonen boven winkels is oké, maar laat de benedenverdieping aan de ondernemer. Met een straat waar met nu eens honderd meter woningen en dan weer tweehonderd meter winkels maak je 't niet gezellig. Bedrijvigheid is de enige manier om loop te krijgen in de straat. Laten we daar op inzetten. Als we ooit de kans hebben gehad er iets moois van te maken, dan is het nu. De tijd is rijp." De herpositionering van de Hoogstraat kan alleen slagen als de gemeente daar sturing aan geeft, zegt Van Buuren. Een betrekkelijk kleine ingreep als het verbeteren van de verlichting zou al veel helpen. De gemeente en het Centrummanagement zouden de Hoogstraat bovendien anders moeten "verkopen". Niet als winkelstraat, maar als verblijfsgebied. Ook makelaars zouden die lijn moeten volgen. Van Buuren: "Ik kan me voorstellen dat ondernemers nu eerst twee keer nadenken voordat ze zich op de Hoogstraat vestigen. Er zit toekomst in die straat, maar daar moet je wel in geloven." Het zou een doorbraak zijn als de gemeente het plan voor een parkeergarage aan de Westmolenstraat met 300 plaatsen eindelijk eens zou omzetten in daden. Zonder die voorziening blijft het middendeel van de Hoogstraat lastig bereikbaar. "De bereikbaarheid per auto is van grote invloed op de levensvat baarheid," verzekert Van Buuren. "Dat weten we uit het ver leden. Het schrappen van de mogelijkheid om even langs de Lange Haven te parkeren heeft ons heel wat klanten gekost." Hun ideaal uit de jaren 1980 om het winkelend publiek te verleiden tot een Grote Omloop vanaf de Koemarkt over de Hoogstraat en de Markt naar de Broersvest hebben gemeente en middenstand nooit kunnen verwezenlijken. De parkeer garages onder de Nieuwe Passage en boven de ABC-winkel aan de Lange Kerkstraat werken eerder averechts: ze vangen vooral klanten op voor de winkels in de directe omgeving. Het rendement voor Hoogstraat Midden is praktisch nul. Een Grote Omloop heeft volgens Van Buuren alleen kans van slagen als het middendeel van de Hoogstraat aantrekkelijk genoeg is om klanten van beide uiteinden naar zich toe te lokken. En bij een interessant aanbod zou de clientèle beslist niet alleen afkomstig zijn uit het traditionele klantenbestand, dat gevormd wordt door de 40.000 inwoners van de oude stad, maar zouden eindelijk ook de 30.000 Schiedammers die boven de spoorlijn wonen belangstelling krijgen voor het stadscentrum. Met het gemak van de A20 naar de winkelcentra van Rotterdam voor de deur, heeft die potentiële klantenkring de Hoogstraat in de eigen stad altijd gemeden. Van Buuren: "Het wordt hoog tijd dat ook deze mensen eens kennis maken met de schoonheid van hun eigen binnenstad." 35 Musis John van Buuren op de hoek Hoogstraat-Overmaassesteeg.

Musis | 2011 | | pagina 35