tekst: Froukje Holtrop foto's: Winnie Teschmacher De vorige stoelen in de Rotterdamse Doelen waren groen zei de een, blauw zei de ander. De compromis werd gevonden in zeeblauw, petrol, blauwgroen. Het is een fysiologische kwestie, zeker, het heeft te maken met de kegeltjes in de ogen, maar licht speelt bij de waarneming van kleuren een belangrijkere rol. Kleuren bestaan bij gratie van licht en veranderen in het geval van daglicht bijvoorbeeld als het schemert. In het geval van kunstlicht is het afhankelijk van het soort kunstlicht, denk aan de blauwige zweem bijvoorbeeld van tl-licht. Maar kleuren zijn ook afhankelijk van de omliggende kleur. Toch zijn er wel een soort algemeen geldende opvattingen over een kleur en kunnen hersenen de vertaalslag maken van een bepaalde kleur in een ongewone situatie. De kleuren zijn gerangschikt in het kleurenspectrum van de koele kleuren (paars en blauw) naar de warme kleuren (geel, oranje, rood). De kleur groen vormt de overgang van de koele naar de warme kleuren. En dat verklaart waarom groen moeilijker te definiëren is. En daarmee moeilijker weer te geven vindt ook schilder Jan Andriesse (1950), die onder andere bekendheid verwierf met zijn regenboogschilderijen, waarin hij de kleuren van het spectrum, van de regenboog, heel geleidelijk in elkaar laat overlopen. Dat geleidelijke kan alleen als de kleuren gelijkwaardig zijn. 39 Musis Licht. Winnie Teschmacher en Jan Andriesse in De KetelFactory Akasha, 2010, optisch geslepen gepolijst glas.

Musis | 2011 | | pagina 39