En, net als in het echt, schilderde Jan Andriesse zijn regenbogen op zo'n manier dat deze boven het materiële uitstijgen. Op het platte vlak zie je geen enkel spoor van het penseel, of de verf. De kleuren gaan heel geleidelijk in elkaar over, je ziet niet waar de een ophoudt en de ander begint. Je kunt niet anders dan vol verwondering er voor zitten en kijken. Terwijl een echte regenboog verdwijnt blijft het schilderij. Maar dat betekent niet dat het schilderij altijd hetzelfde is, want ook de kleuren op deze schilderijen veranderen bij het verstrijken van de dag. Regenbogen spreken tot een ieders verbeelding, misschien omdat je ze niet zo vaak ziet, om de kleurenpracht, om het ontastbare en het vluchtige ervan. En, net als in het echt, schilderde Jan Andriesse zijn regenbogen op zo'n manier dat deze boven het materiële uitstijgen. Op het platte vlak zie je geen enkel spoor van het penseel, of de verf. De kleuren gaan heel geleidelijk in elkaar over, je ziet niet waar de een ophoudt en de ander begint. Je kunt niet anders dan vol verwondering er voor zitten en kijken. Terwijl een echte regenboog verdwijnt blijft het schilderij. Maar dat betekent niet dat het schilderij altijd hetzelfde is, want ook de kleuren op deze schilderijen veranderen bij het verstrijken van de dag. Andriesse zag dat voor het eerst in het Teylers Museum begin jaren 1970 toen er nog geen kunstlicht in het museum was en de kleuren op de schilderijen veranderden naarmate het donkerder werd. Toen hij later in New York woonde en de kost verdiende als huisschilder zag hij ook bij de hoge egale wanden van kantoren die kleurverandering optreden bij het verstrijken van de dag. Andriesse is een kijker, een waarnemer. Een ander onderwerp dat Andriesse graag bestudeert is de reflectie van het licht op het wateroppervlak. Daar heeft hij alle gelegenheid toe, hij werkt op een woonboot in de Amstel. Andriesse schilderde voor het eerst het water van de brede rivier de Hudson, waar hij vaak naartoe ging om de drukte van de stad New York te ontvluchten. De regenboog en het schitterende wateroppervlak treffen hem, hij kan er eindeloos naar kijken. Vervolgens onderzoekt hij de fenomenen als een wetenschapper en ontwaart de achterliggende wetten of patronen, die hij weer in de compositie van zijn schilderijen toepast, zoals de gulden snede. De KetelFactory nodigde Jan Andriesse uit voor een tentoon stelling. Directeur Winnie Teschmacher had zijn werk vaak gezien, in Museum De Pont in Tilburg en zijn tentoonstel lingen in het Dordrechts Museum en in Kleef. Ze is al jaren gefascineerd door zijn werk. Via een wederzijdse vriendin, de filosofe Dorothea Franck, kwam ze met hem vorig najaar in contact en ontstond in de maanden daarna een vriendschap. Uiteindelijk stemde Andriesse toe in een tentoonstelling en koos als kunstenaar met wie hij een dialoog aan wilde gaan de beeldend kunstenaar in glas, Winnie Teschmacher (1958). Daar moest Teschmacher natuurlijk even over nadenken, want het tentoonstellen van eigen werk was niet de opzet geweest van De KetelFactory en zou ze wel die dubbelrol van kunstenaar en tentoonstellingmaker kunnen combineren. Na vele gesprekken met anderen overwon zij haar schroom en stemde ook zij in de tentoonstelling toe. Naast Rainbow (2004), een regenboog met veel dankbaarheid in bruikleen verkregen uit de Akzo Nobelcollectie, en enkele met inkt getekende Waterstudies van Jan Andriesse zijn op de tentoonstelling Waarnemen I Waarnemen ook zes glasobjecten te zien van Winnie Teschmacher. Licht en de beweeglijkheid van licht spelen bij haar kunstwerken van glas ook een belangrijke rol. Het licht laat immers zien wat voor een perfect Musis 40 Rainbow, 2004, Jan Andriesse.

Musis | 2011 | | pagina 40