Daar bij die molen Rust'loos went'len zich de wieken Van de molen aan de tocht. Vanaf 't eerste morgenkrieken Razend rond in wijde bocht. Komend' gaand' en gaand' en kerend' In haar ongetemde vlucht, Raak'lings langs de grond heen scherend' Hijgend' stijgend' in de lucht Molenlied van Jaap Slingerland circa 1990, oud-molenaar van de Putmolen, Aarlanderveen Nederland, molen land. We weten niet beter of zo is het altijd geweest. Nederland, klompen- land, Nederland, kaas en tulpen. Geen Nederlander, die geen beeld heeft van de kleurige geometrie van de Bollenstreek, die een Edammer kaas verwart met een volvette Goudse of een korenmolen voor een watermolen verslijt. Molens zijn niet alleen ons erfgoed, maar maken deel uit van onze nationale genen. Precies als de dijken, de polders en het sappige gras van Hollands midden. En toch zijn wij ons de schoonheid van de polders, de bollenvelden en de molens pas bewust geworden door de waarneming van buitenlandse reizigers en de Franse impressionisten die in de negentiende eeuw in woord en beeld de pastorale van het Hollands landschap schetsten. Als Heinrich Heine (1797 -1856) zoals beweerd, werkelijk geschreven zou hebben dat de grote economische en sociale ontwikkelingen Nederland een halve eeuw later bereikten dan de grote naties Frankrijk, Groot-Brittannië en Duitsland, dan gaat dit zeker op voor wat betreft de industriële revolutie. Terwijl de omstreken van Manchester, het Ruhrgebied, de streken van Luik en de Borinage, Lyon en Lille al hele industriële complexen hadden en reeds ten onder dreigden te gaan door vervuiling en het geweld van kolenmijnen, ijzergieterijen, machinefabrieken, werven en de gemechaniseerde textiel- en zijdeindustrie, ploegde in Nederland de boer nog vreedzaam voort en werd de industriële cadans nog ruisend bepaald door de tienduizenden molens in het vlakke land en rondom de steden. Natuurlijk had dit een praktische reden. Al vanaf de vroege middeleeuwen werd de meer dan complexe waterhuishouding van - met name - het westen van Nederland met behulp van molens geregeld. Momenteel staan we - Nederlander of niet - in verwondering stil bij de negentien molens van Kinderdijk. Terecht is deze molenrij door de Unesco tot werelderfgoed verklaard, maar was indertijd voor Holland de gewoonste zaak Musis 4 Delftse en Makkummer tegels circa 1650 - circa 1900 Sieraardewerk Delft, 1820

Musis | 2011 | | pagina 4