#1 mm wandelen, al was het maar op weg naar de binnenstad", zegt Kirstain. Zijn alle omwonenden altijd eensgezind over de Plantage? "Nee hoor, er is natuurlijk ook discussie. Binnenkort wordt de noordrand van de Plantage aangepakt", antwoordt Huib: "In 1911 is de fout gemaakt de Tuinlaan aan die kant te verbinden met de Lange Nieuwstraat. Deze doorsteek biedt nu een lelijke aanblik met al die geparkeerde auto's. Straks wordt dat gelukkig weer park. Niet iedereen is blij met het verlies van parkeerplekken, maar uiteindelijk stemde toch een meerderheid in. Daar ging wel anderhalf jaar discussiëren aan vooraf." Eerbetoon aan Van Bol'es We passeren de muziekkoepel om de herstelplannen nader te bekijken. Huib wordt enthousiast als we een enorme oosterse plataan naderen. De monumentale boom moet nu nog een rij geparkeerde auto's naast zich dulden. Straks is het echter de eerste 'wereldboom' van Nederland, een boom die vele generaties Schiedammers zal verbinden. "Platanen kunnen makkelijk vijfhonderd jaar oud worden", weet Huib: "Deze boom is pas een eeuw oud. Straks krijgt hij alle ruimte om uit te groeien. Een kroon met een diameter van 45 meter is dan mogelijk." De Schiedamse wereldboom is een initiatief van Huib zelf, maar het fenomeen is uitgedacht door de landelijke Stichting Wereldboom, waarvan hij een van de initiatiefnemers is. Huib is ook verantwoordelijk voor de soortkeuze van de jonge bomen die de laatste jaren zijn geplant. Geheel in de geest van Zocher streeft hij naar een zo groot mogelijke diversiteit. Telkens wanneer een boom sterft, komt er een uniek exemplaar voor terug: een amberboom, een valse christusdoorn, een tulpenboom, een tupeloboom, noem maar op. Inmiddels staan er 65 verschillende soorten. Bomen zijn Huibs specialiteit. Het groenbeheer van Schiedam maakt dankbaar gebruik van zijn kennis. Huib wijst richting de Gerrit Verboonstraat. Straks strekt de Plantage zich weer uit tot deze verkeersader. Veertig bomen in een strak grit vormen dan een eerbetoon aan Van Bol'es, de bedenker van de eerste Plantage. Bram de tuinman We wandelen terug via de Tuinlaan. Aan alle lantarenpalen hangen baskets met bloeiende geraniums. Weer zo'n initiatief van de bewoners aan de Plantage. Zij zorgden voor de financiering, aangevuld met een bijdrage van de gemeente. De bewoners kochten zelf de baskets en hangen ze ook zelf ieder jaar weer op. De appel blijkt niet ver van de boom te vallen; Bram, de vijftienjarige zoon van Huib en Kirstain, heeft een eigen bedrijfje opgericht en wordt nu door een aantal bewoners ingehuurd om de baskets van water te voorzien. "Dat doet-ie heel slim hoor", zegt Huib trots: "Hij rijdt rond met een watertank op een skelter en pompt via een tuinslang het water naar boven." Iedereen rond de Plantage doet immers waar hij goed in is. Ook Bram. 15 Musis Bestektekening van de herinrichting van de Kop van de Plantage. Gemeente Schiedam, afd. BOB. TTTTrrpT S S 61 s>è| i

Musis | 2011 | | pagina 15