De Bibliotheek van Voltaire in St. Petersburg Iedere Schiedammer die St. Petersburg bezoekt en zich bewust is van de geschiedenis van zijn stad, gaat meteen na aankomst naar de Admiraliteit aan de Neva. Op dat gebouw staat een prachtige spits met als bekroning een op het eerste gezicht klein scheepje. Die spits en dat scheepje zijn ontworpen door Schiedammer Harmen Cornelisz. van Boi'es die in 1713 een contract tekende om als timmerman te gaan werken in de stad in aanbouw van tsaar Peter de Grote. Hij ontplooide zich daar tot een prominente architect en heet in de geschiedenis van St. Petersburg Harmen van Bolios. Henk Slechte wandelde in april 2011 naar de Admiraliteit en wijdde daar enkele gedachten aan de grootheid van sommige zonen van Schiedam. Zijn eigenlijke reisdoel was de Bibliotheek van de Franse filosoof Voltaire, één van de interessantste collecties van de Nationale Bibliotheek in St. Petersburg. De bibliotheek van de bekende Verlichtingsfilosoof Voltaire is nog helemaal intact en voor iedere onderzoeker toegankelijk, mits hij of zij een schriftelijke toestemming van de Universiteit van St. Petersburg heeft, die is voorzien van de juiste hand tekeningen en voldoende stempels. Dat is te danken aan de beroemdste aller Russische tsarina's, Catharina II de Grote, een Duits prinsesje dat in 1745 trouwde met de geestelijk licht gehandicapte Russische troonopvolger Pjotr Fjodorovitsj, een kleinzoon van tsaar Peter de Grote. Na zijn dood onder verdachte omstandigheden in 1762 pleegde Catharina een verhulde staatsgreep en besteeg zelf de tsarentroon, waarop zij 34 jaar bleef zitten. Catharina was een ambitieuze vorstin en een boeiende nymfomane, maar ze ontwikkelde zich ook tot een buitenmodel intellectueel die de klassieke schrijvers bestudeerde, gretig de boeken las van de geleerden die de ideeën van de Verlichting uitdroegen, en met een aantal van hen een intensieve correspondentie voerde, onder anderen met de encyclopedist Diderot en de filosoof en schrijver Voltaire. De laatste heeft zij nooit ontmoet, maar hun correspondentie was intensief en vertoont het karakter van een diepe vriendschap. Voltaire schreef aan Catharina: 'U bent niet de aurora borealis [het Noorderlicht, Si.]. U bent de meest schitterende ster van het Noorden, en nog nooit heeft een hemellichaam zo weldadig geschenen.' Catharina kon er ook wat van. Zij schrijft aan Voltaire: 'Als ik over enige kennis beschik, heb ik dat beslist aan [u] te danken' en na zijn overlijden in 1778 begint zij een brief aan de nicht en erfgename van Voltaire met 'Voor Mevrouw Denis, Nicht van een groot man die veel van mij heeft gehouden.' Nadat Voltaire in 1778 was overleden, vond Catharina dat zijn bibliotheek intact moest blijven en wilde ze die naar St. Petersburg laten komen. Eigenlijk wilde ze ook het stoffelijk overschot van haar correspondentievriend naar Rusland laten overbrengen om het daar het 'aller-kostbaarst denkbare grafmonument' te geven. Haar eerste impuls was Musis 26 Catharina II de Grote ten voeten uit. Olieverf door Alexander Roslin, 1780.

Musis | 2011 | | pagina 26