Ashok Bhalotra houdt lezing in Vlaardingen "Haal bevolkingsgroepen niet uit elkaar, maar breng ze samen" tekst: Peter de Lange foto's: Jan van der Ploeg De stedenbouwkundige Ashok Bhalotra geeft op 13 september 2011 in Vlaardingen een lezing over de relatie tussen architec tuur, natuur, milieu en duurzaamheid. Bhalotra (68) was tot vorig jaar directeur van KuiperCompagnons, een wereldwijd opererend stedenbouwkundig bureau gevestigd in de Van Nellefabriek te Rotterdam. In 2010 stapte hij uit de directie en richtte FEWSformore.org op. Met dit idealistische initiatief beoogt hij meer mensen volgens duurzame weg te voorzien van Food, Energy, Water en Shelter. In Nederland worden enkele van deze ideeën toegepast in de energieneutrale, door Bhalotra ontworpen Stad van de Zon in Fleerhugowaard. Stroom en warmte worden in deze wijk opgewekt met windturbines en zonnepanelen en regenwater wordt er gefilterd en hergebruikt. Musis 8 In zijn vaderland India werkt Bhalotra niet ver van Delhi aan een duurzame, zelfvoorzienende stad voor circa anderhalf miljoen mensen waar de inwoners hun eigen energie opwekken en hun eigen voedsel verbouwen. 'Urban agriculture' is een concept gebaseerd op de voorspelling dat in de toekomst zeventig procent van de wereldbevolking in de stad zal wonen. "We moeten daarom beginnen binnen de stad zelf voedsel te produceren," stelt Bhalotra. De actualiteit geeft Bhalotra gelijk: voedsel verbouwen in de stad is helemaal geen utopisch idee. De Telegraaf stelde vorige maand de eerste stadshoer van Rotterdam aan haar lezers voor. Een professioneel agrarisch bedrijf gaat op braakliggende terreinen in de stad groenten verbouwen en die aan winkels en restaurants in de omgeving verkopen. Het bedrijf wil ook kippen gaan houden voor de verkoop van vlees en eieren. "De markt ligt om ons heen. Als je goede producten levert, ben je zo uitverkocht," zei de stadshoer tegen de krant. Moderne technieken zonder gebruik van kunstmest maken het volgens Bhalotra mogelijk drie tot vier oogsten per jaar binnen te halen. Graan, groenten, linzen, kruiden, maar geen rijst - voor rijstbouw is te veel water nodig. Verder is het een kwestie van efficiënt werken. "Momenteel gaat op het traject tussen productie en consumptie in India 35 procent van al het voedsel verloren. In West-Europa is dat nog veel meer, daar wordt ook nog eens veel voedsel weggegooid, onder andere omdat de houdbaarheidsdatum op de verpakking is verstreken. Zelfs blikvoedsel belandt in de vuilnisbak, terwijl het nog tientallen jaren mee kan." De Bhalotralezing in café-restaurant Loenz aan de Markt is een initiatief van Glynx, gelieerd aan GroenLinks en organisator van debatten over kunst, cultuur en politiek. Glynx werd opgericht door Jos Noordhuizen (ex-PSP, ex-VVD, voormalig voorzitter van de stichting Rood Vlaardingen) en Jack Tsang (ex-PSP en voormalig fractievoorzitter van GroenLinks in de Vlaardingse gemeenteraad). Ashok Bhalotra is geen onbekende in Vlaardingen. Als stedenbouwkundige drukte hij gedurende twintig jaar zijn stempel op een groot aantal projecten in de stad waar hij indertijd ook woonde. Zijn naam is onder andere verbonden aan de renovatie van de Babberspolder, de bouw van de wijk langs de Vaart in Holy-Noord, de vormgeving van het bedrijventerrein op het landgoed van dokter Moerman en de ontwikkeling van het natuurgebied in de Broekpolder. "Ik heb me met alles bemoeid," zegt hij lachend. De lezing zou een nieuwe samenwerking tussen de gemeente Vlaardingen en Ashok Bhalotra kunnen inluiden. Tsang en Noordhuizen hopen dat PvdA-wethouder Hans Versluis - die is uitgenodigd de lezing bij te wonen - bereid zal zijn ideeën van FEWSformore.org over te nemen in het Actieplan Wonen. Dat is het sloop- en bouwprogramma dat een verschuiving in de Vlaardingse woningvoorraad teweeg moet brengen. Kern van dit plan is dat de corporaties en de gemeente een groot aantal goedkope huurwoningen gaan slopen om op de vrijkomende grond huizen voor de beter betaalden te bouwen. Een aanpak waarvoor, als deze al te rigide wordt uitgevoerd, Ashok Bhalotra weinig enthousiasme kan opbrengen. Hij had eerder al eens een confrontatie met Versluis' partijgenoot en voorganger Kees van der Windt over de aanpak van de Westwijk. De grondgedachte om deze homogene wijk met veel portiekflats en allochtone bewoners te veranderen in een

Musis | 2011 | | pagina 8