Zuigkracht In Schiedam klaagde burgemeester J.W. Peek in 1952 al over de zuigkracht van het zich snel ontwikkelende Rotterdam. Hij zei daarmee niets nieuws, want ook ver voor de Tweede Wereldoorlog was er sprake van spanning in de relatie. Zeker nadat in 1911 pogingen werden ondernomen om Schiedam te annexeren zoals met randgemeente Hillegersberg, in 1928 en 1934 nog eens zonder succes herhaald en in de jaren 1980 zelfs vurig bepleit door de Schiedamse wethouder Chris Zijdeveld. Toch leek er in de jaren 1960 en '70 uiterlijk nog weinig aan de hand. De Hoogstraat vertoonde nog steeds een mengeling van allerhande winkels, variërend vanaf een kleine zaak die zich had gespecialiseerd in het ophalen van ladders in nylonkousen tot galanterieën, een apotheker, een groothandel in dranken, een handvol cafés, paraplu- en hoedenwinkels en een keur aan slagerijen, groentewinkels, speelgoedwinkels, kruideniers, brood- en banketbakkers, sigarenwinkels, slijte rijen, boekhandels en bloemisten. Uitgesproken luxewinkels waren op de Hoogstraat in de minderheid, een enkele kledingzaak daargelaten. Die werden eerder gevonden op de Rotterdamsedijk, onder de flat Singelwijck, de Gerrit Verboonstraat en Oranjegalerij, in of nabij de ambitieuze projecten waarmee Schiedam een nieuwe grootstedelijkheid onderstreepte. De pogingen van dit moment zijn erop gericht om de Schiedammers en Vlaardingers weer in groten getale terug te krijgen op de Hoogstraat. Waarbij de foto's uit de jaren 1960 en 1970 al gelijk leren wat daarvoor een eerste stap moet zijn. Begin 'ns met het opruimen van al die rotzooi die hele uitdragerij van outlets en wapperborden waarmee de winkeliers de aandacht op zich denken te vestigen, maar in werkelijkheid hun klanten van de deur jagen. 11 Musis Jongeren op de Schiedamse Hoogstraat hoek Koemarkt in 1950. Foto: C. Breur Hoogstraat Schiedam in de richting van de Appelmarkt. Foto: J. van der Hoeven Hoogstraat Schiedam vanaf de Bokkensteeg richting Korte Dam, 1960. Foto: C.A. van der Zee

Musis | 2011 | | pagina 11