Elke vlek bereikbaar 13 Musis In Vlaardingen was het beeld niet anders. De ambities waarmee in Schiedam even voor de Tweede Wereldoorlog de Rotterdamsedijk, de Passage, en de HAV-bank werden gerealiseerd (na de oorlog gecompleteerd met de Grensflat en de Oranjegalerij), houden ten nauwste verband met de opkomst van Schiedam als belangrijk centrum voor scheepsbouw en scheepsreparatie. In Vlaardingen was de eerzucht op later datum niet minder. De inzet van het gemeentebestuur, aangejaagd door de tomeloze burge meester Jan Heusdens, is nog altijd zichtbaar in de grote stedenbouwkundige ingrepen van dat moment. Vlaardingen stelde zich tot taak in minder dan één generatie te transfor meren tot een grote, moderne industriestad en regiocentrum voor het grote gebied tot aan de grens van de Haaglanden. Over hoe deze ontwikkeling vorm moest krijgen in het centrum had Heusdens een uitgesproken mening die hij in 1961 verwoordde met: "De oude, naar hedendaagse begrippen, benauwde binnenstad zal moeten verdwijnen en vervangen worden door een city, het moderne Vlaardingen waardig. Als integrerend onderdeel is een brede verkeersweg dwars over de nieuwe binnenstad geprojecteerd, waarvan met het eerste gedeelte een dezer weken begonnen wordt. Pleinen, winkelstraten, parkeerterreinen, compleet met grote warenhuizen, restaurants enz. zullen de plaats innemen van 1.600 oude pandjes die hier successievelijk verdwijnen. De eerste segmenten van deze nieuwe binnenstad zijn reeds verwezenlijkt en jaarlijks wijkt de oude huizengordel verder terug om plaats te maken voor moderne hoogbouw met winkels van grootsteedse allure." Overigens had de opening van het moderne Liesveld, gebouwd naar de perceptie van Jan Heusdens en zijn medebestuurders aanvankelijk slechts geringe gevolgen voor de winkelstand op de Hoogstraat. De zuigkracht deed zich sterk gelden voor de winkels die op het moderne Liesveld, het Veerplein en de Korte Hoogstraat, nieuwe kansen zagen. Deze vormden echter geen meerderheid. De terugloop kwam later pas. Aan het verval van de middenstand op de Hoogstraat in beide steden lagen meerdere ontwikkelingen gelijktijdig ten grond slag. De snel toenemende (auto)mobiliteit, de ontwikkeling van het grootwinkelbedrijf en de overdekte winkelcentra zijn er enkele. De groei van de bevolking met inwoners van buiten, die in principe geen binding hadden met de oude binnensteden en hun tradities is een andere. Ook het koopgedrag veranderde snel, mede ook door mobiliteit en het verkleinen van afstanden door met name het openbaar vervoer. Over dat laatste is (en wordt) veelvuldig geklaagd en gekankerd. Maar waar het openbaar vervoer betreft kan niet worden ontkend dat dit - in capaciteit, comfort en frequentie - vanaf pakweg de jaren '70 een geweldige groei heeft doorgemaakt. Al klagend over dienstregelingen en wachttijden, verliezen we al te gemakkelijk uit het oog dat in Nederland letterlijk elke vlek met het openbaar vervoer bereikbaar is. Meestal ook binnen beperkte tijd. En altijd met het nodige zitcomfort en goed afgeveerd. Een vaste reden tot klagen geven ook de vaste ketenwinkels die in elk (koop) centrum van enige omvang worden aangetroffen. Overal een Wibra, een Blokker, D-reizen of een Marskramer. Waarbij de her en der reizende bezoeker - steeds hopend op iets nieuws, iets eigens, in Hellevoetsluis, Naaldwijk of Dordrecht - uit het oog verliest dat deze ketenzaken overal hun functie hebben. Want het zal je toch maar gebeuren dat je van Naaldwijk naar Dordrecht moet om daar een Wibra of een Marskramer te treffen. Ook de ontwikkeling van het grootwinkelbedrijf heeft de kleine middenstand zwaar getroffen. Maar wie in Vlaardingen of in Schiedam wijst op het verlies van zoveel kruideniers, tabakszaken, groenteboeren en bakkers gaat eraan voorbij dat de huidige grootwinkelbedrijven in en rond het stadscentrum een aanzienlijk groter winkeloppervlak bieden dan al die winkels van vroeger tezamen. Met een navenant assortiment, waarin specialiteiten een minstens even groot aandeel hebben als de eerste levensbehoeften. In het karakter van de Hoogstraten in Vlaardingen en Schiedam ligt de geschiedenis van eeuwen besloten. Juist in de individuele architectonische vernieuwingen. En aan passingen aan de smaak van het moment. De pogingen van dit moment zijn erop gericht om de Schiedammers en Vlaardingers weer in groten getale terug te krijgen op de Hoogstraat. Waarbij de foto's uit de jaren I960 en 1970 al gelijk leren wat daarvoor een eerste stap moet zijn. Begin 'ns met het opruimen van al die rotzooi, die hele uitdragerij van outlets en wapperborden waarmee de winkeliers de aandacht op zich denken te vestigen, maar in werkelijkheid hun klanten van de deur jagen. Begin met er weer een gewone straat van te maken. Een straat waar de Vlaardingers en Schiedam zich in herkennen, die aansluit bij de stedelijke behoeften van dit moment, beredeneerd vanuit de gemeenschap zelf. Terug naar af dus. r.rriisïij Hoogstraat Vlaardingen eind jaren 1950, begin jaren 1960, met links de winkel van distilleerderij W. van Toor, foto A.J. van Drutenrechts ansichtkaart 1962.

Musis | 2011 | | pagina 13