schoone en logiable vertrecken, beneffens een Koetshuys voor vier paarden, leggende rontom in syn Vesten ofte water'. Het middeleeuwse kasteel van Baarland was eigendom van de ambachtsheer, dus ook van broer en zus Van Bol'es. Die blijken in Baarland toch een herinnering te hebben achtergelaten, zij het een negatieve. In 1838 hebben Cornelis Adriaan en zijn zuster de inboedel verkocht en het kasteel laten afbreken, en in 1840 hebben Cornelis Adriaan en zijn zwager Jacobus Bakker alles wat na de sloop van het gebouw nog over was in Goes laten veilen, waaronder Chinese en leren behangsels. De verontwaardiging op Zuid-Beveland was groot, want 'het oude slot was aan velen dierbaar geworden', schreef in 1840 een predikant uit Wolphaartsdijk. De dominee ging nog een stap verder en schreef als een hedendaagse monumentenzorgen 'Hetgeen eeuwenlang den knagenden Tand des Tijds had weerstaan: tot dus ver aan de verwoestingen der oorlogen was ontkomen, en, bij goede verzorging, nog zoo lang had kunnen staan, is omver gewoipen op bevel van hen, die het anders hadden moeten laten onderhouden.' Op bevel van Cornelis Adriaan van Bol'es dus, achterkleinzoon van een architect van tsaar Peter de Grote, en raadslid in Schiedam. Alleen het koetshuis is blijven staan en staat er nog. J. de Ruiter heeft het allemaal opgeschreven en van voetnoten voorzien! Zoals overgrootvader Hermanus of Harmen Cornelisz. van Bol'es of Bolios in St. Petersburg een paar verfijnde monumenten heeft achtergelaten, die iedere Schiedammer nog steeds kan bewonderen, heeft zijn achterkleinzoon een belangrijk Zeeuws monument laten slopen. Dezelfde Schiedammer die houdt van de geschiedenis van zijn stad, en nog maar kort geleden zo trots was op de prestaties van een stadgenoot in het verre St. Petersburg, verlaat Baarland wat ontregeld en in de wetenschap dat alles betrekkelijk is, zelfs de extramurale sporen van de Schiedamse geschiedenis. Het middeleeuwse kasteel van Baarland was eigendom van de ambachtsheer, dus ook van broer en zus Van Bol'es. Die blijken in Baarland toch een herinnering te hebben achtergelaten, zij het een negatieve. In 1838 hebben Cornelis Adriaan en zijn zuster de inboedel verkocht en het kasteel laten afbreken, en in 1840 hebben Cornelis Adriaan en zijn zwager Jacobus Bakker alles wat na de sloop van het gebouw nog over was in Goes laten veilen, waaronder Chinese en leren behangsels. 25 Musis In Musis van juni 2011 schreef Henk Slechte lyrisch over de monumentale sporen die een lid van de beroemde Schiedamse familie Van Bol'es in St. Petersburg in Rusland heeft achtergelaten. Toevallig was hij niet lang daarna in Zeeland, waar hij zijn schreden onmiddellijk richtte naar een dorp dat met dezelfde familie verbonden is. Hier waren zijn ervaringen anders. tekst: Henk Slechte foto's: Sjaak Boone, Zeeuws Archief m mm f/

Musis | 2011 | | pagina 25