'//aMaifat' Berg. Deze betoogde dat de afwijkingen van het bestek hun oorsprong hadden in de dagelijkse praktijk. Het fundament moest lichter worden uitgevoerd in verband met de kritische ligging aan de Hoogstraat - toch Schielands Hooge Zeewering en dus een hooggelegen dijklichaam met alle risico van verzakken en afglijden van dien. De lichte uitvoering van de kap hield verband met de vroeg invallende herfst en de daarbij behorende stortregens waardoor het gebouw sneller onder dak moest worden gebracht. Niet voor de harde kern 'Achter de fagade van de Hollandse stad', geeft op deze wijze een breed overzicht van de bouwpraktijk in zeven Hollandse steden. De auteur is daar methodisch te werk gegaan. Uiteindelijk wordt de basis gevormd door Medema's proefschrift. Na een algemene inleiding over het stedelijk bouwbedrijf in de achttiende eeuw, gaat het boek dieper in op deelaspecten zoals de zoektocht naar een efficiënt stedelijk bouwbedrijf, kennis en kunde, de toenemende betekenis van externe deskundigheid, de basisstructuur van de stad, het zoeken naar uitingsvormen van macht en welstand en de bouw ten behoeve van zorginstellingen. Deze methodische aanpak maakt dat geen der in het boek behandelde steden losstaand van de anderen wordt behandeld. Vanuit de gekozen typologie wordt het onderwerp over alle steden behandeld. De harde kern van 'Schiedam-verzame laars' zal aan 'Achter de fagade.... misschien niet het plezier beleven dat hij of zij zich ervan had voorgesteld bij het zien van de plaatjes die het eenvoudige Schiedamse St. Jacobs Gasthuis uit de zeventiende eeuw Schiedam evenveel eer doen toekomen als het geheel volgens de strengste classicistische regels opgetrokken Oudemannenhuis in Amsterdam. Maar tot hem of haar richt de auteur zich ook niet waar hij voor elk detail van zijn betoog langs de ontwikkeling in zeven verschillende steden gaat. Elk met z'n eigen problematiek, tradities en wensen. Wie dus meer te weten wil komen hoe de stad Schiedam zich in z'n bouwopvattingen verhield tot collega-steden elders komt daarentegen in 'Achter de fagade...' in menig opzicht aan z'n trekken. Ook in ander opzicht is het boek opmerkelijk. Teruggaand naar het proefschrift dat aan deze uitgave ten grondslag ligt, is het een publicatie die in een eerdere tijd niet of in ieder geval minder voor de hand had gelegen. Een onderzoek dat zich heeft voorgenomen een gedetailleerd overzicht te geven over een zo specialistisch onderwerp als de organisatie van het stedelijk bouwbedrijf in (de tweede helft van) de achttiende eeuw, zou zonder de beschikbaarheid van moderne hulpmiddelen en registratietechnieken minstens een levenswerk zijn geweest. Nu laat het onbedoeld zien hoever de bronnen tegenwoordig ontsloten zijn en archieven toegankelijk zijn gemaakt. Als modern proefschrift bevestigt het de grote waarde van de digitalisering van ons collectief verleden. Eén minpuntje mag bij dit alles echter wel worden genoemd. De flaptekst rept van het feit dat steden als Leiden, Haarlem en Delft met grote economische problemen worstelden waar Rotterdam en Schiedam juist floreerden. Die econo mische achtergrond komt in het boek niet uit de verf. Ook schenkt Medema weinig aandacht aan de Verlichting als maatschappelijke beweging die de opvattingen over politiek, filosofie, wetenschap en religie grondig wijzigde en in de tweede helft van de achttiende eeuw een brede reikwijdte had. En dus kan het gebeuren dat het de auteur - in zijn studie waarin vrijwel elk aspect samenhangt met de Verlichting - ontgaat dat zijn Schiedamcitaat uit de Historie van mejuf frouw Sarah Burgerhart (1782) precies raakt, waar het het vooruitstrevende deel van de Nederlandse natie in de achttiende eeuw om ging. Maar goed, er moet nog wat te schrijven en te promoveren over blijven. En zeker als het resultaten oplevert als 'Achter de fagade van de Hollandse stad'. Geert Medema; 'Achter de fagade van de Hollandse stad, het stedelijk bouwbedrijf in de achttiende eeuw'. Uitgave Vantilt, ISBN 9789460040535 NUR 648 rijk geïllustreerd in kleur 400 pagina's 29,95. 31 Musis Oranjestraat 2, Postbus 448, 3100 AK Schiedam - tel. 010 473 89 88 - fax 010 473 32 32 - www.habetsenvanleeuwen.nl Bij ons kunt u terecht voor persoonlijke en professionele rechtsbijstand op het gebied van onder meer: echtscheiding scheidingsmediation personen- en familierecht sociale zekerheid arbeidsrecht immigratierecht letselschade. Wij hebben jarenlange ervaring op bovenstaande terreinen. Bij ons komt u terecht op een klein kantoor waardoor er veel ruimte is voor persoonlijke betrokkenheid. Als u een zaak bij ons in behandeling heeft gegeven, vinden wij het van groot belang om met u samen te werken en in nauw overleg met u te beslissen welke stappen genomen moeten worden. Wij behandelen zaken zowel op basis van een betaalbaar uurtarief als op basis van door de overheid gefinancierde rechtshulp.

Musis | 2011 | | pagina 31