de Historische Vereniging Vlaardingen het initiatief heeft genomen voor de inventarisatie van de zerken binnen het oude gedeelte van de begraafplaats. Alle grafmonumenten worden nauwkeurig gedocumenteerd, ook fotografisch, waarna een plan van aanpak voor herstel en onderhoud gemaakt zal worden. Uiteraard zullen rechthebbenden, zolang die traceerbaar blijken, hierbij betrokken worden. Uiteraard wordt samengewerkt met de gemeentelijke dienst die verantwoordelijk is voor de begraafplaatsen en het Stadsarchief levert genealogische gegevens bij de in kaart gebrachte graven. Presentatie van deze inventarisatie ter plekke en wellicht ook middels de website van de Vereniging zou een mooie bekroning van dit initiatief zijn. Het zorgt voor bekendheid van en betrokkenheid bij de begraafplaats en dit draagvlak is op termijn weer belangrijk bij het behoud van deze groene oase in de stad. afstand die bij gestorvenen hoort. Het maakt daarmee ook niet uit wie deze mensen zijn. Het zijn verwanten, vrienden, kennissen, collega's. Elly Dijkshoorn vertelt in het mooi vormgegeven boekje 'Vormen van her-inneren' hoe ze op het idee kwam: "Inspiratiebronnen waren de prachtige begraafplaats en een kistje met oude grafportretten." Dit kistje moet, gezien de foto's die er in zaten (jaren 30-50), al jaren bij de grafdelvers in de kast hebben gestaan toen Dijkshoorn er tegenaan liep. Het zijn foto's van overledenen die op zerken en kruizen van geruimde graven hebben gezeten en waarvan iemand gedacht moet hebben dat het zonde of misschien wel respectloos was ze weg te gooien. Anoniem belandden ze in het kistje, de vrouwen in Vlaardingse dracht, de kinderen op gelukkiger momenten en de mannen netjes in het pak. Verantwoordelijk wethouder van kunst en cultuur was tijdens het verlenen van de opdracht Ben van der Velde. In een tekstbijdrage in het boekje ('De Schat') memoreert hij hoe Dijkshoorn een nieuwe betekenis aan de portretjes gaf: "Elly stelde voor om een nieuw verhaal te vertellen aan de hand van die schat. Geen uitbundig verhaal, maar een verhaal dat bij Elly hoort. Een project dus, aan de hand van een kistje met herinneringen zoals we die allemaal een levenlang met ons meedragen en waar we ook niet aan kunnen ontkomen." Treffende woorden die recht doen aan dit niet eenvoudige project, waar idealiter iedereen zich op een of andere manier in zou moeten kunnen herkennen. Elly Dijkshoorn lijkt hier wonderwel in geslaagd. Om met haar eigen woorden te besluiten: "Het is zoals het is". Bijzonder aangenaam verrast kan de bezoeker zijn over de kunsttoepassing die met het gereedkomen van de nieuwe aula en wachtruimte tot stand is gekomen. Zoals dat bij nieuwe overheidsgebouwen in de regel gebeurt, is een kunstenaar gevraagd een bijdrage te leveren. De keuze voor de Vlaardingse kunstenares Elly Dijkshoorn is een gelukkige geweest. Degenen die haar en haar werk kennen, weten dat deze goedlachse en tegelijk betrokken kunstenares over een groot inlevingsvermogen beschikt. En hoewel haar opvallende verschijning zou kunnen doen vermoeden dat haar kunst iets, in de positieve zin, exuberants heeft, kan gesteld worden dat haar schilderijen/composities in symbiose met hun omgeving zijn. Het zijn geen bescheiden kunstwerken, ze zijn groot genoeg en zeker ook kleurrijk, maar ze passen uitstekend binnen de architectuur en de beoogde sfeer. Het meest opvallend zijn de vijf grote panelen die naast elkaar in de aula hangen. Niet alleen zijn ze even groot, ook vormen ze een eenheid door de voorstelling: oude grafportretjes hebben afwisselend een plek gekregen op een eigen venster, of misschien wel zerk. De verticale gelaagdheid laat zien dat Dijkshoorn goed naar de geledingen in de aula gekeken heeft. Het ritme wordt in de schilderijen voortgezet, terwijl deze de treurende en in sommige gevallen afwachtende bezoeker aanleiding geeft de gedachten te laten gaan. De fijne kwaststreken in gedempte kleuren liggen als een sluier over de vlakverdeling heen en bedekken ook de portretjes. De geportretteerden, allen duidelijk niet meer onder ons, zijn op die manier aanwezig, maar toch ook weer op een Musis 34 Schade aan de grafstenen als gevolg van het mechanisch reinigen. Vijf panelen in de aula. Foto: Elly Dijkshoorn

Musis | 2011 | | pagina 34