Tegenwind voor het Hospice tekst: Robert van Herk foto: Jan van Kampenhout In 2009 kon u in het julinummer van Musis lezen over de plannen voor het Hospice Nieuwe Waterweg Noord. Een zogenaamd bijna-thuis-huiscentraal gelegen in Vlaardingen, waar terminale patiënten afscheid kunnen nemen van het leven. Destijds een opvallend initiatief, maar hoe staat het er nu, dik twee jaar later, eigenlijk voor "Ook toevallig dat u belt, op dit moment wachten we op een uitspraak van de Raad van State," zegt Judith Roodenburg als ik haar opbel. Judith, in het dagelijks leven apotheker, is secretaris voor Stichting Hospice NWN. "De plannen en financiering zijn rond, maar de buurtbewoners hebben bezwaar aangetekend. Dat snap ik wel hoor - een typisch geval van 'not in my backyard' - maar misschien kunt u beter met onze voorzitter praten." Die voorzitter is Ben van der Velde. Toen enkele initiatiefnemers, veelal uit de zorg, in 2004 het idee voor een hospice in onze regio lanceerden, vonden ze al snel een gewillig oor bij deze voormalige wethouder in Vlaardingen. In 2007 trad Van der Velde af, maar zijn enthousiasme was de mensen van het hospice bijgebleven; vandaar dat hij in 2008 gevraagd werd om voorzitter te worden. Principieel bezwaar We besluiten elkaar te ontmoeten bij de beoogde bouwlocatie van het hospice, een lommerrijk grasveldje aan de Prinses Margrietlaan in het welgestelde Holy Zuidwest, door Vlaardingers prozaïsch de Goudkust gedoopt. Het is de eerste tropische dag van 2011Het veldje ligt er verlaten bij. Een gelikt bouwbord op de hoek van de Prinses Margiet- en Prinses Beatrixlaan voorspelt de komst van het hospice. Van der Velde is nog niet gearriveerd. Eerst maar eens poolshoogte nemen bij de buurtbewoners. Ik bel aan bij een willekeurig huis, waar een aardige dame open doet. Ze wil liever niet met naam en toenaam in Musis, maar neemt uitgebreid de moeite om me bij te praten. "Onze buurt voelt zich een beetje bekocht", ze wijst naar het veldje voor haar deur: "Eerst zouden hier vier eengezinswoningen komen - eigenlijk ook al zonder overleg - en zou het trapveldje behouden blijven, maar vervolgens wijzigt de gemeente ineens het bestemmingsplan en krijgt het veldje een zorgbestemming." Dat laatste ziet ze duidelijk niet zitten: "Dat betekent veel meer verkeer, parkeerproblemen, drukte! Nou, dan hebben we liever die vier eengezinswoningen. Terecht toch, dat de bewonersvereniging De Groene Long protest heeft aangetekend?" De familie De Vilder woont iets verderop. Zij hebben de zaak ook bij de Raad van State aanhangig gemaakt. De heer De Vilder: "Weet je, het gaat ons niet eens zo zeer om het hospice, maar deze bestemmingswijziging maakt ook andersoortig gebruik mogelijk. We verwijten de gemeente vooral dat het geen betrouwbare gesprekspartner is gebleken. Destijds hebben we uitvoerig ingesproken op de gemeentelijke Ontwikkelingsvisie Holy Zuidwest. We gingen schoorvoetend akkoord met de vier geplande eengezinswoningen voor ons huis en vervolgens wijzigt de gemeente, zonder overleg, het bestemmingsplan. Een beetje vreemd als je als gemeente zoveel waarde hecht aan burgerparticipatie." Door de strot geduwd? Op naar Ben van der Velde die, zoals afgesproken, bij de houten fietsbrug over de Vaart op me staat te wachten. We zoeken een bankje in de schaduw. Raar contrast. Een gesprek over een hospice voor terminale patiënten, terwijl levenslustige pubers hun vertier zoeken bij de Vaart. "De buurtbewoners zijn niet erg blij met het hospice. Het wordt ze door de strot geduwd, zeggen ze." Van der Velde reageert gelaten: "Tja, door de strot geduwd. De bestemmings planwijziging en het aanvragen van de bouwvergunning is keurig volgens procedure gebeurd. Er is een inspraakronde geweest, de gemeenteraad heeft er over gestemd, de wijziging heeft ter inzage gelegen en dat hebben de bewoners aange grepen om te protesteren bij de Raad van State. Ze zien het hospice inderdaad niet zitten, maar het wordt ze zeker niet door de strot geduwd. Alles gaat volgens het boekje. Voor het hospice is in ieder geval geen betere plek denkbaar. Ik hoop maar dat de Raad van State de bezwaren ongegrond vindt." Goede sier Waarom gekozen voor deze omstreden locatie? "Het hospice is bedoeld voor terminale patiënten uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis", zegt Van der Velde: "Een centrale ligging in de regio heeft daarom de voorkeur." Dat klinkt redelijk, maar bewonersvereniging De Groene Long suggereert dat nieuwbouwpark Hoog Lede nog beter geschikt is. De heer De Vilder: "Dat ligt dichter bij de A20 en in de Ontwikkelingsvisie Holy Zuidwest was al rekening gehouden met een zorgfunctie op deze locatie. De gemeente, of eigenlijk het Vlietland Ziekenhuis, kon met zo'n zorgbestemming echter geen goede deal sluiten met de projectontwikkelaar. Een centenkwestie dus." Enigszins tegenstrijdig, want tegelijkertijd is de gemeente Vlaardingen zo enthousiast over het plan voor het bijna- thuis-huis dat ze het alternatieve terrein langs de Vaart voor een schappelijke prijs aan het hospice hebben aangeboden. Grond voor woningen zou in deze wijk al snel 400 euro per vierkante meter opleveren, het hospice hoeft echter maar 175 euro per meter te betalen. Toch ook een flinke financiële aderlating. Waarom dit Vlaardings enthousiasme? Er zijn immers al palliatieve units in bestaande verpleeghuizen? "Ons hospice is geen gewone palliatieve unit. Nee, het gaat om een zoge naamd bijna-thuis-huis. Daar zijn er al bijna honderd van in heel Nederland, maar hier in de regio bestaat zoiets nog niet", zegt Van der Velde: "Er is echter wel behoefte aan; dat hebben we laten onderzoeken onder huisartsen." Een mooi initiatief dus waar de gemeente Vlaardingen goede sier mee maakt. Musis 4

Musis | 2011 | | pagina 4