Weinig overlast Zo'n bijna-thuis-huis is een relatief nieuw verschijnsel. In een traditioneel zorgcentrum is alle professionele hulp voorhanden, van psychiater tot verpleegkundigen. Bewoners worden intensief verzorgd en verblijven er vaak maanden. In bijna-thuis-huizen komen echter alleen uitbehandelde patiënten, die in de praktijk hooguit twee tot drie weken blijven. Patiënten van een bijna-thuis-huis zoeken een kwaliteitsvolle omgeving waar zij kunnen sterven, omdat dat thuis niet kan of omdat ze hun omgeving niet tot last willen zijn. De enige zorg komt van de wijkverpleegkundige, hun eigen huisarts en, bij het Vlaardingse hospice, van zo'n zeventig (I) vrijwilligers. Niet verwonderlijk dat de buurt vreest voor verkeersoverlast. "Dat gaat echt meevallen hoor", reageert Van der Velde: "Zeg nou zelf, straks zijn er maximaal vijf terminale patiënten, in een wijk zonder noemenswaardig verkeer en met heel veel parkeerruimte. Ik verwacht dat er hooguit tien parkeerplekken nodig zijn. Bovendien komen de vrijwilligers meestal op de fiets. Zo halen ze ook de boodschappen voor de bewoners." Financieel rond De buurt mag haar reserves hebben, andere instellingen, bedrijven en burgers reageren enthousiast. De bouw van het bijna-thuis-huis wordt gefinancierd en begeleid door de woningcorporaties Waterweg Wonen en Samenwerking. Uit het oogpunt van 'maatschappelijk verantwoord ondernemen' zorgen ze straks ook voor het onderhoud. Stichting Hospice NWN huurt het gebouw vervolgens voor een symbolische euro per jaar. De volledige inrichting van de vijf kamers, de gezamenlijke woonkamer en de meditatieve ruimte wordt weer door andere bedrijven, fondsen en organisaties, maar ook door particulieren gesponsord. De gemeentes Maassluis, Schiedam en Vlaardingen dragen 180.000 euro bij (een euro per inwoner) en tenslotte worden de twee betaalde coördinatoren, die samen met de vrijwilligers het hospice gaan runnen, gefinancierd met rijkssubsidies. Zo wist stichting Hospice NWN in totaal 2,4 miljoen euro bijeen te brengen. "De eigen bijdrage is straks slechts 30 euro per dag. We hebben de exploitatie nu zo ingericht dat we met de opbrengsten ook minderdraagkrachtigen een plek kunnen bieden", aldus Van der Velde. We wandelen naar het bouwbord aan de rand van het veldje. Ook deze uiting is gesponsord. Een artist impression van het hospice geeft een aardige indruk van het project. De laagbouw met mos-sedumdak van architect Sjaak Ruiter schikt zich naar de bungalows en villa's in de rest van de wijk. "Ook de architect en de binnenhuisarchitect (Rian van Dijk), werken voor een schappelijke prijs", zegt Van der Velde trots: "En we hebben zelfs al dertig aanmeldingen van vrijwilligers; van klusjesman tot verzorger. Spontaan! Zonder adverteren! Conny Yap, een van onze adviseurs, heeft al twee hospices opgezet en zal helpen met het selecteren en opleiden van de vrijwilligers. Dat gaat helemaal goed komen. We zijn er klaar voor." Positief gestemd We kunnen dus voorzichtig concluderen dat het, ondanks de protesten van omwonenden, goed gaat met het hospice. Veel hangt af van de uitspraak van de Raad van State. "Die uitspraak moet nu zo'n beetje bekend worden", zegt Van der Velde: "Ik ben positief gestemd, maar ook een beetje gefrustreerd. Eigenlijk had het hospice er al moeten staan. Door alle bezwaren hebben we veel vertraging opgelopen. In mijn tijd als wethouder heb ik heel wat te stellen gehad met een opvang voor dak- en thuislozen in de Vettenoordse Polder. Die emoties kon ik goed begrijpen, maar welk bezwaar kun je nu hebben tegen een hospice? Waarom zou een hospice erger zijn dan vier villa's? Wie rouwt er om een trapveldje dat nauwelijks gebruikt wordt en een groot deel van het jaar blank staat?" De Raad van State heeft op 28 juli 2011 de bezwaren van de buurtbewoners tegen de komst van het hospice verworpen. Voor meer informatie over het hospice, ga naar www.hospice-nwn.nl 7 Musis De familie De Vilder woont iets verderop. Zij hebben de zaak ook bij de Raad van State aanhangig gemaakt. De heer De Vilder: "Weet je, het gaat ons niet eens zo zeer om het hospice, maar deze bestemmingswijziging maakt ook andersoortig gebruik mogelijk. We verwijten de gemeente vooral dat het geen betrouwbare gesprekspartner is gebleken. Destijds hebben we uitvoerig ingesproken op de gemeentelijke Ontwikkelings visie Holy Zuidwest. We gingen schoorvoetend akkoord met de vier geplande eengezins woningen voor ons huis en vervolgens wijzigt de gemeente, zonder overleg, het bestemmings plan. Een beetje vreemd als je als gemeente zoveel waarde hecht aan burgerparticipatie.

Musis | 2011 | | pagina 7