Revitalisering is een sleutelbegrip in alle hersteloperaties. Ciska Bakker: 'We gaan ervan uit dat alle restauratieobjecten een functie zullen hebben. We gaan daarbij uit van een economisch herstel. Dat kan korter of langer durenmaar uiteindelijk moeten alle objecten terecht komen op de vrije markt. Het is ondoenlijk om voor alle gebouwen die op dit ogenblik worden hersteld, een culturele functie te creëren. diepgaand aandacht te geven. Met de rapporten van Hebly Teunissen over de stedenbouwkundige ontwikkeling van Schiedam tussen 1945 en 1965 en dat van Rikkert Wijk over de wederopbouwarchitectuur, beschikken we over een goed inzicht over de historische samenhang van stadsontwikkelingsprojecten en de manier waarop deze vorm hebben gekregen'. Langs de lat Dit betekent overigens niet dat de gemeentelijke monumentenlijst vanwege deze lijvige studies nu met enkele tientallen objecten wordt uitgebreid. Althans niet per definitie. Bakker en Van der Vlerk benadrukken dat beide onderzoeken vooral zullen dienen om het gehele monumentale bezit van Schiedam langs de lat te leggen. Ciska Bakker: 'We hebben nu een monumentenwaardering die een langere periode bestrijkt en daardoor een - op enkele punten - andere samenhang laat zien. Dat is heel waardevol. Het overzicht is nu compleet. Wat volgt is dat we nu verantwoorde keuzes kunnen maken. Niet alleen is het aantal gebouwen waaraan de bevolking een betekenis hecht nu uitgebreid. Er is ook vastgelegd wat die gebouwen bijzonder maakt en hoe zeldzaam soms. Zowel voor Schiedam als voor de tijd waarin ze gerealiseerd zijn. Heel belangrijk is ook het stedenbouwkundig onderzoek. Dat maakt dat je met andere ogen kijkt naar een gebouwde omgeving en in het onderzoek de elementen kunt vinden, waarom sommige nieuwe stadsdelen een bredere belangstelling verdienen. Juist in de ontwikkelingsgebieden van na de Tweede Wereldoorlog. Sommige conclusies uit beide rapporten staan al vrijwel vast. Je moet wel blind zijn om niet de monumentale waarde te zien van het gemaal aan de Marconistraat of van de Grensflat met aansluitende bebouwing. Andere punten staan echter veel minder vast, of worden in het geheel niet als monument gezien. Neem de muziekkoepel in de Plantage. Op basis van de onderzoeken van Hebly Teunissen en van Rikkert Wijk kun je zonder meer stellen dat Schiedam met deze koepel een klein, maar heel bijzonder monument bezit, terwijl de omwonenden van de Plantage het een onding vinden en het zo snel mogelijk gesloopt willen hebben'. Vera van der Vlerk: 'Maar je zult altijd meemaken dat wat de één mooi en waardevol vindt, door de ander wordt afgekraakt als monsterlijk. Dat hebben we ook met de Monopole ervaren. Musis 10

Musis | 2011 | | pagina 10