Dat hotel aan de Markt in Vlaardingen komt er dus niet. Het zou worden gevestigd in de voormalige Stadsschool en omliggende panden. Doch de parkeernorm stond het niet toe. Om zijn investering te redden, besloot de ontwikkelaar het complex dan maar te verbouwen tot woningen. Een herbestemming tegen wil en dank, te elfder ure geïmproviseerd, helemaal in de lijn van het weinig doelgerichte Vlaardingse monumentenbeleid. De koper van Markt 45 stelt het met een speciaal soort humor vast. Die koper heet - leve het toeval - Bert van Bommel. De monu- mentendeskundige die wegens zijn opvattingen over stedenbouw met weinig mensen op het stadhuis door één deur kan. Het is een mooi, ruim pand, dus over zijn nieuw verworven woongenot zal Van Bommel niet klagen. Maar beroepshalve vindt hij het toch jammer dat rigide parkeerregels in staat zijn gebleken een interessante herbestemming te blokkeren. Zoiets zou eigenlijk niet moeten kunnen. "Waarom bemoeit de overheid zich überhaupt met parkeren? Als jij kiest voor een auto, ben je toch zelf verantwoordelijk waar je dat ding laat? De gemeente had moeten zeggen: zoek zelf maar een plek voor het blik." Helaas, het Vlaardingse gemeentebestuur laat zelden een origineel geluid horen, is Van Bommels ervaring. Wethouders, raadsleden en ambtenaren houden liever vast aan vertrouwde normen - zonder zich af te vragen of een update zo nu en dan niet op z'n plaats zou zijn. Door die conservatieve aanpak lopen niet enkel individuele panden een mooie toekomst mis. De stad als geheel ondervindt er nadeel van. Aan de vooravond van Open Monumentendag 2011 pleit Van Bommel dan ook voor een herbestemming van Vlaardingen en detail en en gros. Waarmee hij eenmalig breekt met zijn adagium "dat hij zich nergens mee bemoeit, omdat hij aan zijn gezondheid moet denken". Bert van Bommel (57) is architect, volgens zijn opleiding althans, want gebouwen ontwerpen is niet zijn vak: hij doceert aan de TU Delft en is adviseur monumentenzorg van de Rijksbouwmeester. In Vlaardingen was hij jarenlang lid van de monumentencommissie. Onder de PvdA-wethouders Ary Maarleveld en Kees van der Windt ging het wel, die waren niet doof voor goede adviezen, maar met de CDA'er Cees Bot was geen land te bezeilen. Na een paar aanvaringen gooide Van Bommel de handdoek in de ring. Zijn betrokkenheid met het stenen erfgoed beperkt zich tegenwoordig tot incidentele adviezen aan de SP (zijn partij) en aan de Historische Vereniging Vlaardingen. Het bloed kruipt evenwel waar het niet gaan kan. Vanuit zijn ooghoeken houdt hij wel degelijk in de gaten hoe Vlaardingen met zijn monumenten omgaat. Wat hij waarneemt, is weinig hoopgevend. "Ik zie vooral gemiste kansen," zegt hij somber. De uitgangspunten van het Actieplan Wonen, dat de uitstroom van kapitaalkrachtige inwoners wil tegengaan door goedkope portiekflats te slopen en te vervangen door eengezinswoningen, zijn op zich niet verkeerd, erkent hij. Musis 12

Musis | 2011 | | pagina 12