Maar uitvoering van dit plan alleen is onvoldoende. Hij maakt een vergelijking en stelt Vlaardingen voor als een schip met een gat in de romp. "We zijn bezig het binnenstromende water weg te pompen. Maar het gat wordt niet gedicht." Doordat de gemeente enkel focust op uitvoering van het woonplan, worden andere belangen uit het oog verloren. In Vlaardingen lijkt men blind voor de onmiskenbare trends die bezig zijn hun stempel op de toekomst te drukken, betoogt Van Bommel. "Praten over de toekomst is deels koffiedik kijken, maar drie ontwikkelingen staan toch wel vast. We krijgen te maken met een dalende bevolking, een verschijnsel dat bekend staat als krimp, en die bevolking wordt ouder en ouder. Dat betekent nogal wat voor de gebouwde omgeving. In krimpregio's zal veel plat moeten, anders ontstaan er spooksteden. Punt twee heet duurzaamheid. We gaan naar energiepassieve gebouwen. We moeten ons aanpassen aan nieuwe bouwwijzen. Thema drie tenslotte is het herbestemmen van de overvloed aan panden die straks niet meer worden gebruikt. Nu al staat veertien procent van de kantoorgebouwen leeg. Wat gaan we daar mee doen? En wat gaan we doen met de verouderde bedrijfsterreinen uit de jaren vijftig en zestig? Blijven die exclusief bestemd voor bedrijven, of gaan we er straks ook wonen?" Beleidsnota's van B en W van Vlaardingen roeren deze thema's onvoldoende aan, meent Van Bommel. "Men gaat er te gemakkelijk vanuit dat onze levensstijl over twintig jaar nog dezelfde is als nu. Wij anticiperen helemaal niet op hoe de stad er in 2030 zal uitzien." Blijft Vlaardingen het oude, weinig toekomstgerichte beleid voeren, dan moet het gemeentebestuur op den duur rekening houden met krimp, vreest Van Bommel. "Nieuwe inwoners trek je niet alleen door leuke huizen te bouwen. Goede bereikbaarheid bijvoorbeeld is ook van belang voor het op peil houden van je inwonertal. Als je dat erkent, moet je niet akkoord gaan met een tramverbinding vanuit Rotterdam die niet verder gaat dan Holy en je eigen centrum links laat liggen. En ook niet akkoord gaan met het ombouwen van de Hoekse Lijn tot metro, waarvan de consequentie is dat de directe railverbinding met Rotterdam CS wordt opgeheven. Vlaardingers die per trein richting Utrecht willen, moeten straks met hun bagage de metro in en overstappen op Beurs, of op station Schiedam-Centrum overstappen op een trein richting Rotterdam en daar dan opnieuw overstappen." Zorgen voor goede werkgelegenheid is een andere voorwaarde om nieuwe inwoners naar een stad te trekken. Ook daarmee is het droevig gesteld volgens Van Bommel. "Hoeveel bedrijven hebben wij met veel en hoogwaardige arbeidsplaatsen? Ik weet er maar één: Unilever Research. Als je niet in staat bent hoogwaardige werkgelegenheid binnen te halen, accepteer je de vergrijzing. Dat doet de vraag rijzen of we, met zo'n bevolkingssamenstelling, al die nieuwe huizen in de Westwijk en de Babberspolder nog wel nodig hebben." "In 2025 is meer dan de helft van de Vlaardingse bevolking 65 jaar en ouder. Daar houden we onvoldoende rekening mee. We zijn bezig vooral woningen voor jonge gezinnen te bouwen. Die woningen moet je straks allemaal weer gaan herbestemmen. Maar in hoeverre zijn die huizen daarvoor geschikt? Er zal veel moeten worden gesloopt, wat veel geld gaat kosten. We doen er goed aan ons te realiseren dat we tekst: Peter de Lange foto's: Jan van Kampenhout meer seniorenwoningen en meer verzorgingshuizen nodig hebben. Misschien is de Wilhelminahaven wel een goede plek om iets te doen voor deze groep. Je zou er een omgeving van kunnen maken waar ouderen kunnen wonen in een karakteristiek havengebouw met een eigen jacht voor de deur. Wat Vlaardingen de allereerste plaats nodig heeft, meent Van Bommel, is een stadsbestuur met durf. Bestuurders die, zoals burgemeester Jan Heusdens en wethouder Teun de Bruin deden ten tijde van de wederopbouw, gaan voor het hoogste. "Heusdens en De Bruin waren visionaire mensen. Bij de ontwikkeling van de stad lieten ze zich terzijde staan door Willem van Tijen, de grootste stedenbouwkundige van zijn tijd. De Westwijk en de Babberspolder zijn typische voorbeelden van de stedenbouw volgens de principes van die tijd. We maakten er internationaal naam mee. Vlaardingen was een ultramoderne, snel groeiende stad waar tal van fameuze architecten aan meebouwden. We zouden een beetje van het lef van toen moeten zien te herwinnen." Niet alleen is het lef van toen verdwenen, ook veel van de gebouwen die getuigden van het elan dat Vlaardingen toen uitstraalde bestaan alleen nog in de herinnering. Of ze zijn zodanig verminkt, dat ze de naam van hun ontwerper nog maar weinig eer aandoen. Bert van Bommel somt een treurigstemmend lijstje op. Het politiebureau aan de Delftseveer van Marius Duijntjer: gesloopt. De technische school aan de Deltaweg, van Dirk Roosenburg: gesloopt. Het Holyziekenhuis van Joost Boks: 13 Musis De Kadaveropslag is verplaats naar hel I afvalbrengstation laan de Kreekweg 8S8£vSsD£S Zicht op de watertoren van Vlaardingen

Musis | 2011 | | pagina 13