tekst: Annerieke Kooi foto's Jan van der Ploeg, Sjaak van Beek Op 3 september opent het Wennekerpand zijn deuren voor het publiek. Als prominent bewoner van het pand, viert het Schiedamse Centrum Beeldende Kunst deze feestelijke gebeurtenis natuurlijk mee. Van 3 tot en met 11 september organiseert het CBK het festival Stadslab Schiedam, een festival dat de stad Schiedam op eigen wijze onder de loep neemt. Leonardo da Vinei In hartje Florence is enkele jaren geleden een verborgen laboratorium ontdekt dat door het genie Leonardo da Vinei voor zijn studie van het vliegen en ander wetenschappelijk pionierswerk is gebruikt. The Independent berichtte hierover op woensdag 12 januari 2005. '...In brieven en een biografie uit de zestiende eeuw was er reeds sprake van dat LEONARDO over een verborgen lab beschikte in een klooster van de orde van de Servi di Maria, tussen het Instituut voor Militaire Geografe en de basiliek van de Santissima Annunziata. De vorsers Allessandro del Meglio, Roberto Manneschalchi en Marcia Charchio hebben de bewuste kamers nu gevonden. In de kamers zijn fresco's gevonden die "imponerende gelijkenissenvertonen met andere voorbeelden van het experimenteel werk van de Toscaanse schrijver, wetenschapper, filosoof en dichter. Zo is er een drieluik van vogels boven een later veiwijderde afbeelding van de Maagd Maria. Een en ander verwijst volgens de ontdekker duidelijk naar de studies die Da Vinei maakte over de manier waarop vogels vliegen. Een engel aan de zijkant van het fresco verwijst naar de engel in een schilderij in het Uffizi-museum dat aan Da Vinei wordt toegeschreven en dat over Maria Boodschap handelt.(vertaling uit: Gazet van Antwerpen) Laboratoria Leonardo da Vinei beoefende wetenschap ten dienste van zijn creatieve werk en experimenteerde op een manier die veel op die van alchemisten lijkt. De naam laboratorium stamt uit het Latijn, en is afgeleid van labor, 'werk'. Letterlijk is een laboratorium dus niets meer en niets minder dan een werkplaats. Een laboratorium is vandaag de dag een ruimte die gebouwd is voor onderzoek, kennisdeling en innovatie. In de beeldende kunst wordt de term laboratorium eveneens gebruikt als aanduiding voor een plek waar onderzoek plaats vindt, maar dan met artistieke middelen. Een laboratorium is niet noodzakelijk een plek waar gezocht wordt naar een eindresultaat, veelal gaat het om het vergroten van inzicht in een bepaalde materie. Vandaar dat het een graag gebruikte term is onder kunstenaars, omdat deze zo tot de verbeelding spreekt, en in zekere zin vrijblijvend is. Zo heet het cultuurverzamelgebouw in Deventer Kunstenlab. Het Kunstenlab organiseert tentoonstellingen op het gebied van hedendaagse beeldende kunst waarbij onderzoek, experiment en de aandacht voor grensgebieden richtinggevend zijn. Bij Proeftuin TWente werden in 2003 en 2004 door de hele regio in 14 gemeenten 'mobiele' laboratoria geplaatst. Hierin deden kunstenaars van verschillende disciplines gedurende een maand onderzoek naar de culturele identiteit van de plekken, Een laboratorium is vandaag de dag een ruimte die gebouwd is voor onderzoekkennisdeling en innovatie. In de beeldende kunst wordt de term laboratorium eveneens gebruikt als aanduiding voor een plek waar onderzoek plaats vindt, maar dan met artistieke middelen. Een laboratorium is niet noodzakelijk een plek waar gezocht wordt naar een eindresultaat, veelal gaat het om het vergroten van inzicht in een bepaalde materie. 17 Musis Wennekerpand tijdens de restauratie. Foto: Jan van der Ploeg

Musis | 2011 | | pagina 17