het complete beeld vast van het toenmalige woonwagenkamp aan de Schie, tegenwoordig een villawijkje zoals het onvol-prezen Google Earth ons toont, volgt hij de jeugd in Zwembad Groenoord en verslaat hij de spanning onder de toeschouwers bij wat ooit een Schiedamse wielerwedstrijd moet zijn geweest (de Ronde van Schiedam - red.). Ook in Schiedam Nu vertelt hij hoe dit Schiedam zich in de dagelijkse omgang manifesteerde. Meer zelfs dan dat de tekst vermag. Hij brengt daarin een stad in beeld die - veertig jaar na dato - zo niet volledig verdwenen lijkt, dan toch heel sterk veranderd is. Uit de korte schetsen waarin zij de samenwerking met Robert Collette ter sprake brachten, vertellen oud-SG-eindredacteur Aad Wagenaar en toen malig directeur Peter van den Boom hoe soms lange discussies werden gevoerd over de technische en inhoudelijke kanten van de fotografie. Wie in de gelegenheid is om in de verzamelde jaargangen van de Schiedamse Gemeenschap te duiken, ontdekt dat de discussies regelmatig tot opmerkelijke, ongedwongen - en ook nu nog lezenswaardige - bijdragen leidde. De documentaire waarde van de voor de SG geschoten foto's is daarbij eens zo groot omdat hij vanuit elk perspectief zoekt naar de menselijke maat. Ook in zijn meer dan omvangrijke 'voetbaloeuvre' blijkt het spelmoment meestal van ondergeschikt belang. Het gaat hem om de actie, de expressie, de sfeer en de fotografie als autonoom medium naast tekst en uitleg. Typerend voor de school die Collette volgde is de tijdloosheid van zijn foto's. Ook na veertig jaar is de informatie relevant en oogt nog even fris als op de dag van vervaardiging. Mooie voorbeelden op de tentoonstelling zijn de foto's van de kinderen in het woonwagenkamp, toen nog een kamp waarop de wagens nog op wielen stonden en autosloperij en woonstee één ongescheiden geheel vormden. De kinderen die hij portretteert zijn te vroeg volwassenen in een omgeving die ze weinig kansen biedt. Nee, dan de kinderen in het centrum, die hij trof in één van de toen vele afbraakbuurten in Schiedam. Ook arm, maar levenslustig in hun avontuurlijke wereld met al die ruïnes als speelobject. De keuze voor de fotografie van Robert Collette als historische basis voor Stadslab is gemotiveerd vanuit het gegeven dat stad en stedelijk leven in diens Schiedamse oeuvre één ongedwongen geheel vormen. Een gelukkige beslissing van Annerieke Kooi en Aad Riepsaame ligt in de uitdrukkelijke keuze voor minder bekende en zelfs nooit gepubliceerde foto's. Dit maakt nieuwsgierig naar wat de verzameling negatieven nog meer te bieden heeft. En met name hoe de daarin besloten verhalen over bijvoorbeeld kunst en kunst in de openbare ruimte, sport en recreatie, verdwenen straten en bedrijven voor een groter publiek toegankelijk kunnen worden gemaakt. Misschien op dezelfde manier zoals ook de films van Jan Schaper en de Filmdienst van Wilton-Fijenoord permanent worden vertoond in het Gemeentearchief Schiedam. Typerend voor de school die Collette volgde is de tijdloosheid van zijn foto's. Ook na veertig jaar is de informatie relevant en oogt nog even fris als op de dag van vervaardiging. 21 Musis Brand in de Frankelandkerk, tijdens de sloop, 1970, niet gepubliceerd

Musis | 2011 | | pagina 21