y tti L- bestemming is immers vaak de redding van monumentale panden. Daarom vind ik het ook erg belangrijk en waardevol dat ik van de gemeente de posthbo-opleiding 'Restauratie en Herbestemming' mag volgen." Inderdaad geen overbodige luxe want in Vlaardingen ligt nog een aantal karakteristieke panden op herbestemming te wachten: de oude brandweer kazerne - straks woonhuizen - bijvoorbeeld en natuurlijk de markante watertoren uit de jaren vijftig, waarvoor nog geen nieuwe bestemming is gevonden. Barok bouwsel Het mag duidelijk zijn: het thema van Open Monumentendag 2011'Nieuw Gebruik - Oud Gebouw' is Hoogerwaard op het lijf geschreven. Samen met collega Harm Jan Luth van het Stadsarchief heeft hij met vertegenwoordigers van de Historische Vereniging, het ServiceTeam VVV Vlaardingen, Stichting Flagen en Stad en Streek een afwisselend programma samengesteld: We hebben ervoor gekozen om ons te concentreren op een aantal topics, te beginnen bij Villa IJzermans, voorheen een rederswoning, tegenwoordig het kantoor van Fonds Schiedam Vlaardingen en Omstreken. Hier hebben we de Monumentendag geopend. Wethouder Versluijs heeft toen ook, bij wijze van openingshandeling, een boekje over de rijke geschiedenis van Villa IJzermans ontvangen." Is dat niet wat veel eer voor dit toch tamelijk barokke bouwsel? "Nee hoor, ik vind het juist een prachtig pand. Het gebouw moest destijds uitstraling hebben: dat is terug te zien in de rijke decoratie, daar is veel aandacht aan besteed. Wat mij betreft een mooi voorbeeld van neorenaissance architectuur. Leuke bijkomstigheid is natuurlijk dat het Fonds de Open Monumentendag een warm hart toedraagt en mede financiert." Sneakpreview De Vlaardingse Open Monumentendagen van de afgelopen jaren onderscheiden zich vooral door de betrokkenheid van schoolkinderen. Hoogerwaard: "Voor zover ik weet, is dat tamelijk uniek. We proberen jonge mensen al in een vroeg stadium te interesseren voor hun historische omgeving." Deze keer verdiepten ruim 400 leerlingen van acht Vlaardingse scholen zich een dag van te voren, op vrijdag 9 september, in de gebouwen langs de route. Ze maakten 'bouwkundige' werkstukjes en werden bijgestaan door enkele Vlaardingse kunstenaars. Een dag later kwamen de 800 a 900 reguliere bezoekers van de Open Monumentendag deze werkstukjes tegen in de desbetreffende gebouwen: de oude dokterswoning aan Oosthavenkade 11 bijvoorbeeld, het statige pand van het Vlaardings Museum en in Eetcafé 1613 aan de Westhavenkade. En natuurlijk in de opgeknapte Kroepoekfabriek, want hoewel dit nieuwe poppodium pas op 16 september de poorten opent, kregen bezoekers van de Open Monumentendag wel alvast een sneakpreview. Hopelijk waren zij net zo tevreden over de renovatie en nieuwe functie van dit pakhuis als de Vlaardingse monumentenambtenaar. 25 Musis Bovenaanzicht zaal De Kroepoekfabriek tijdens de verbouwing Zaal De Kroepoekfabriek na de verbouwing Aanzicht De Kroepoekfabriek voor de verbouwing Aanzicht De Kroepoekfabriek na de verbouwing

Musis | 2011 | | pagina 25