Historische waarden 33 Musis gevestigde bedrijven de nadruk gelegd op maakindustrie, (water)techniek, innovatie en ruimte voor experimenten. De brede ontwikkeling aan beide zijden van de stadsgrens is voor de herontwikkeling van het Schiedamse Nieuw Mathenesse een extra stimulans. Waarbij de bestaande architectonische en stedenbouwkundige waarden en ligging van het Schiedamse plangebied ten volle kunnen worden uitgebuit. Op loopafstand sluiten Marconistrip en Nieuw Mathenesse direct aan op de Schiedamse binnenstad. Met afstand het grootste historische stadsdeel in de regio. Verondersteld mag worden dat zowel bewoners als werknemers en bezoekers van de hier gevestigde bedrijven, onderzoekscentra en ateliers zich ook op Schiedam zullen oriënteren. Zeker nu het stadsherstel zich doorzet. Het is mede om die reden dat de projectgroep Nieuw Mathenesse werk maakt van de 'branding' van dit gebied. Met name projectleider Rob Christiaanse benadrukt dat Nieuw Mathenesse een 'merk' moet worden waarin bestaande en nieuwe bedrijven samenwerken. 'Van betekenis is dat de kernwaarden van dit gebied onder één noemer worden gebracht', zei hij in een toelichting op de gemeentelijke plannen. 'We werken hard aan een ontwikkei- programma, waarin de gemeente z'n kaders afstemt op de opgave om van Nieuw-Mathenesse een activiteitenpark te maken van de hoogste kwaliteit. Voor een deel zal deze ontwikkeling steunen op het aanbrengen van infrastructurele verbeteringen, zoals deze van de gemeente mogen worden verwacht. Daarin houden ze alle rekening met de belangen van gevestigde en nieuw aan te trekken bedrijven. Daarbuiten echter worden in de operationele uitwerking gelijkelijk publiek rechtelijke en privaatrechtelijke instrumenten ingezet. Als we die kwaliteit willen bereiken die ons voor ogen staat zullen we Gezicht op Schiedam vanaf de Buitenhavenweg, 1853-1855. Aquarel PD. van der Burgh tussen Hudsonplein en Marconiplein. In dit project zijn waardevolle cultuurhistorische elementen mede beeldbepalend. Een grootscheepse restauratie van het voormalige HaKa-gebouw - een schepping van H.F. Mertens, is inmiddels in gang gezet. Een aantal kantoorpanden en loodsen uit de wederopbouw periode zal volgen, terwijl ook aan de Merwehavens inmiddels - gerestaureerde - ruimte beschikbaar is gekomen voor ateliers en creatieve bedrijven. In het begin van 2012 zal de Parklane zijn voltooid als een verhoogd stadspark van acht hectare waaronder alle ruimte is gevonden voor winkels. Stapsgewijze zullen vervolgens de havenactiviteiten in de Merwehaven worden verplaatst naar de zuidoever, waarmee de ontwikkeling in dit gebied de stadsgrens van Schiedam nadert. Het Schiedamse Nieuw Mathenessse sluit hierop naadloos aan. Het gebied opent zich aan de Rotterdamse zijde al met twee complexen waaraan een zekere monumentale betekenis kan worden toegekend, het massieve Pompstation dat in de jaren 1920 werd gebouwd en daar tegenover de door Spruijt en Den Butter ontworpen Grensflat, met aangrenzende laagbouw. Ook de kleine bedrijven aan de Van Couwenhovenstraat en de zorgvuldig vormgegeven utilitaire gebouwtjes zijn waardevol en vragen er als het ware om in gebruik te worden genomen door creatieve units. Daarvoor zijn ze overigens oorspronkelijk ook bedoeld. Ooit herbergde de Van Couwenhovenstraat reclameateliers, meubelontwerpers en in neonlichtreclames gespecialiseerde bedrijven. In de Rotterdamse planontwikkeling wordt nadrukkelijk gekeken naar de verbindingen tussen het Schiedamse en Rotterdamse deel van Nieuw Mathenesse. De strook van rangeerterreinen en kades van de Merwehavens vormt hierin de schakel. Dit terrein, gemakshalve de Marconistrip, was tot voor kort een afgesloten rangeerterrein. Hier wordt een mix van functies ontwikkeld op het gebied van kunst, techniek en stedelijke voorzieningen. Behoud van de ruige uitstraling van het rangeergebied staat in de voorbereidingsfase centraal. De eerste ontwikkelingen zullen plaatsvinden aan de uiteinden. Aan de kant van Marconiplein nemen tijdelijke voorzieningen dan hun intrek in bestaande havenloodsen en andere gebouwen. Een eerste ateliercomplex is al in gebruik tussen de tweede en derde voor Rotterdammers tweede en eerste) Merwehaven. Hieraan worden horeca, tentoonstellingsruimte en ateliers toegevoegd. Aan de Schiedamse zijde wordt uitgaande van de reeds

Musis | 2011 | | pagina 33