tekst: Hans van der Sloot foto's: Rikkert Wijk Inmiddels liggen er twee rapporten die de periode waarin gebouwen een monumentale status kunnen krijgen aanzienlijk oprekken. Officieel geldt een leeftijd van vijftig jaar als grens waarop gebouwen aanspraak kunnen maken op een monu mentenstatus. De groeiende aandacht voor de wederopbouw architectuur maakt dat deze grens wat minder rigide wordt gehanteerd. Een trouwlocatie zonder kraak of smaak 9 Musis itraiïïïniiiséïi! Magazijn Ver. Glasfabrieken, 1955 O.S. Schravenlant, 1956, architect C.C. Vollinga Vera van der Vlerk: 'De horeca heeft met name de Grote Markt een impuls gegeven. Nog maar een paar jaar geleden was het oude stadhuis, alle historische en monumentale waarden ten spijt, een trouwlocatie zonder kraak of smaak. En moet je nu 'ns komen. Mede dankzij de horeca is het toch een parel voor de binnenstad'. En natuurlijk een ingrijpende restauratie waarin het monumen tenteam een groot aandeel heeft gehad. Was het niet in de technische uitwerking van de restauratieplannen dan wel in het enthousiasmeren van politiek en bestuur voor alle plannen en deelplannen, in de keuze voor sprekende en onverwachte kleuren en materialen voor het interieur en daarmee het herbestemmen van het oude stadhuis tot representatieve stedelijke ontvangstruimte. Vera van der Vlerk: 'Je hebt natuurlijk wel een bestuur nodig dat het enthousiasme deelt. Zonder dat geen Wennekerpand. Of de restauratie van de Armenschool aan het Broersveld. Al op de dag van de brand waren we het er over eens dat sloop geen optie mocht zijn. Terwijl het misschien best voor de hand had gelegen om deze ruïne te slopen. De Armenschool behoorde beslist niet tot de belangrijkste stedelijke monumenten. Maar was wel beeldbepalend voor het Broersveld en ondanks z'n bescheidenheid één van Schiedams rijksmonumenten. Dus zijn we vanaf de allereerste dag uitgegaan van herstel'. Ciska Bakker over hetzelfde pand: 'We hebben daarin duidelijk al die wijzigingen intact gelaten die in de loop der eeuwen zijn aangebracht. Zo'n gebouw is een levend onderdeel geweest van het stedelijk weefsel. Dat mag je wat mij betreft laten zien. En stad is voortdurend in beweging. Het monumentenbeheer moet daarin onderdeel zijn. Geen keurslijf dat een vrije ontwikkeling in de weg staat'. Inmiddels liggen er twee rapporten die de periode waarin gebouwen een monumentale status kunnen krijgen aanzienlijk oprekken. Officieel geldt een leeftijd van vijftig jaar als grens waarop gebouwen aanspraak kunnen maken op een monumentenstatus. De groeiende aandacht voor de wederopbouwarchitectuur maakt dat deze grens wat minder rigide wordt gehanteerd. Ciska Bakker: 'Schiedam heeft deze aandacht aangegrepen om de wederopbouwperiode

Musis | 2011 | | pagina 9