'Je gaat toch niet zo'n rechttoe rechtaan gebouw tekenen De tekeningen van Paul Westerdijk zijn zeer herkenbaar: het werk laat zich ook zonder signatuur meteen herkennen als van zijn hand. Hoewel er wel degelijk verschil zit tussen zijn vroege werk en het meeste recente, zijn het onmiskenbaar 'Westerdijks'. Deze constatering is niet bedoeld als kritiek, juist niet. Westerdijk heeft duidelijk gekozen voor een manier van werken en onderwerpkeuze, die hem persoonlijk het meest aanstaat. Tegelijk heeft hij daarmee een consistent en een voor velen aantrekkelijk oeuvre opgebouwd. Wie hem niet kent en denkt dat hij daarmee een eentonig man is, heeft het aan de verkeerde einde. Westerdijk staat ongedwongen in het leven en tekent omdat hij er gewoon plezier aan beleeft. Ja, hij verkoopt met enige regelmaat zijn tekeningen, maar nee, hij hoeft er niet van te leven en vraagt bepaald niet de hoofdprijs. Sterker nog, menigeen heeft hij inmiddels verrast met een tekening van zijn of haar huis of straat. Gewoon, omdat hij die persoon wel mag of op prijs stelt. De gewassen pentekeningen van Westerdijk hebben vrijwel zonder uitzondering de regionale topografie als onderwerp, enkele vakantiebeelden en kastelen daargelaten. Als historicus, na zijn academietijd stortte hij zich op die andere liefhebberij geschiedenis, heeft hij een bijzondere belangstelling voor de zaken die in zijn omgeving veranderen. Hij wil vastleggen wat er nu nog is, zodat later anderen daar kennis van kunnen nemen. Uit nostalgische overwegingen, maar misschien ook wel uit onbevangen nieuwsgierigheid. Hoewel hij ook de pen wel eens pakt voor een artikel in de publicaties van de Historische Vereniging Vlaardingen (HVV) is hij daarmee toch vooral de chroniqueur met de tekenstift en inkt. Een afkeurend waardeoordeel zal hij over sloop en nieuwbouw niet snel uitspreken, maar zijn tekeningen geven Musis 14 Hoiyweg en boerderijen in de Holierhoekspolder, voorde aanleg van de wijk Holy-zuid, 1963.

Musis | 2011 | | pagina 14