'Collectie is en blijft de rode draad!' Op het weblog van het museum in wording bedankt de directeur de achterban van het museum uitbundig voor zijn wezenlijke bijdrage aan de redding van het museum. Terecht, maar het is ook wel iets te veel eer. Met Arnoud van Aalst kreeg het museum een directeur die in Nijmegen politicologie heeft gestudeerd en zijn opleiding in Leuven afrondde met een master erfgoedbeheer. Daarnaast heeft hij een verleden als organisatieadviseur. Een directeur dus die weet waarover hij praat en daarenboven ook nog begrijpt hoe de politiek functioneert. Geen wonder derhalve dat hij als aanvoerder in de strijd voor het museum de strategie uitzette en daarbij wapens hanteerde die een gerede kans op succes boden. Geen wonder ook dat zo n strateeg gemakkelijk een achterban meekrijgt. Een belangrijk wapen van de nieuwe directeur was de denktank die op zoek ging naar het ideale museum van de 21ste eeuw, en in december 2010 het museumconcept 100% Museum Vlaardingen publiceerde, met zichzelf en de Amerikaanse museologe Barbara Bloemink als auteurs. In de denktank had Arnoud de disciplines verzameld die bij het bedenken van zo'n concept een inhoudelijke rol spelen, zoals ontwerpers, architecten, een vertegenwoordiger van de bezoekers, een beeldend kunstenaar, en als collega tekst: Henk Slechte foto: Jan van Kampenhout De Werdegang van de Vlaardingse museumplannen begon in 2000. Musis was er snel bij om de lezers te laten weten wat (visserij)geschiedenis- en museumminnend Nederland in Vlaardingen voor heerlijks te wachten stond. Daarna zijn de verslaggevers regelmatig naar Vlaardingen gegaan om uit de monden van alle deelnemers in de inmiddels taaie museumaffaire te horen welke hobbel de uitvoering van de plannen nu weer bedreigde. In Musis van april 2007 somberde oud-directeur Jeroen ter Brugge bij zijn vertrek naar het Maritiem Museum in Rotterdam dat het hem niet was gelukt zijn visie tussen de oren van de plaatselijke politici te krijgen en dat Vlaardingen wellicht een landelijk belangrijk museum zou kwijtraken. Toen in november 2007 toch weer hoopvolle berichten uit Vlaardingen kwamen, togen Laurens Priester en Henk Slechte meteen derwaarts om van een optimistische interim-directeur te horen dat aan het eind van de tunnel licht gloorde en de benoeming van een echte directeur aanstaande was. En zowaar, in april 2008 trad Arnoud van Aalst aan. Hij nam voortvarend en zeer doordacht de leiding in het publieke gevecht voor een nieuw museum en kon op 28 september 2011 aan Laurens Priester en Henk Slechte vertellen dat de hobbels waren genomen, dat het nieuwe museum in 2014 op de vertrouwde plek aan de Westhavenkade open gaat en dat daarin het contact met de bezoeker voorop staat, maar de collectie de rode draad blijft. Musis 18 Arnoud van Aalst

Musis | 2011 | | pagina 18