Inhoudsopgave 4 De Waterweg Cultuurprijs 8 De KetelFactory overtuigend winner 10 Tekenaar Paul Westerdijk 18 'Collectie is en blijft de rode draad' 22 Een Nederlands monument aan de Hudsonvallei 26 Museumvondsten 28 Column: Een nieuw toeristisch perspectief 29 Terug naar af, de schoonheid van het alledaagse VEEL GOEDS UIT VLAARDINGEN 3 Musis MUSIS oktober 2011 jaargang 17 no 9 ISSN 1568.9751 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede terrein van cultuur en samenleving. Musis is toegelaten als Algemeen Nut Beogende Instelling IANBI) 8049 60 057 Uitgever: Stichting Musis Bestuur: Jan Franken, Dick Jansen, Loe Koppejan - voorzitter, Jos Poolman, Karin Visser, vacature Redactie en administratie: Broersvest 75-77 3111 ED Schiedam Telefoon: 010 473 55 18 E-mail: redactie@musis.info Hoofdredacteur: Hans van der Sloot Redactie: Jeroen ter Brugge, Theo van Giezen, Sjef Henderickx, Jack Tsang, Rikkert Wijk Tekstredactie: Harriet Kruse Eindredactie: Laurens Priester Abonnement: minimaal 35,- (jaarabonnement 2011) leen hogere bijdrage wordt zeer op prijs gesteld) op rekeningnummer 81.33.79.555 Fortis Opzeggingen schriftelijk 2 maanden voor beëindiging abonnementsperiode. Advertentie-exploitatie: DK media, Schieweg 93, 2627 AT Delft Telefoon: 015 256 60 10 Mobiel: 06 285 993 70 MUSIS ONLINE OP http://archief.schiedam.nl/ Van januari 2009 tot de maand voorafgaand aan het laatste nummer (september 2011) is Musis volledig leesbaar op de website van het Gemeentearchief Schiedam publicaties. Het Musisarchief is volledig doorzoekbaar. Alle auteursrechten en datarecht berusten bij Stichting Musis en de auteurs. Het onderwijs en educatieve instellingen kunnen op Musis een beroep doen bij het geschikt maken van onderwerpen voor lessen en projecten. Lithografie en druk: TDS printmaildata, Schiedam Alle auteursrechten en datarecht berusten bij Stichting Musis en de auteurs. Omslag: Henk Peeters, IJs - ijsbeer - ijskast, 1960-1961, gemengde techniek, collectie Museum Boijmans van Beuningen, Rotterdam. Foto: Bob Goedewaagen Goed nieuws uit Vlaardingen: De KetelFactory is de winnaar van de Waterweg Cultuurprijs 2011! Musis besteedt regelmatig aandacht aan de oogverblindende tentoonstellingen in het volgens Trouwjournalist Peter Henk Steenhuis "op dit moment spannendste museum van Nederland". Robert van Herk was bij de prijsuitreiking en sprak kort geleden met Bert van Meggelen, voorzitter van de Stichting Waterweg Cultuurprijs. Ander goed nieuws uit Vlaardingen: de Kroepoekfabriek beleefde op 16 september een geslaagde openingsavond. De Staat was de openingsact. Een slimme zet, want in het alternatieve circuit bestaat er momenteel geen betere garantie voor een uitverkochte zaal. Dat De Staat, befaamd om zijn bijna wiskundig opgebouwde rockmuziek, het experiment niet schuwt, gaf bovendien het juiste signaal af. Namelijk dat de Kroepoekfabriek (jong) talent wil stimuleren en open staat voor progressieve muziek, dans en theater. Weliswaar was de gemiddelde leeftijd van het publiek tamelijk belegen - ergens achter in de dertig - maar dat mocht de pret niet drukken. De zaal bleek verrassend intiem, dankzij zijn bescheiden afmetingen, maar ook door de smaakvolle inrichting. Bovendien was het geluid uitstekend. Zelfs de schaarse nuances in de ruige sound van voorprogramma SRS Sexual Reproduction System) kwamen daardoor tot hun recht. En nu we het er toch over hebben: eigenlijk was het SRS, en niet De Staat, die uiteindelijk de show stal. Natuurlijk, De Staat leverde een geïnspireerde, strakke set met publieksfavorieten als Sweat Shop, Sleep Tight en Wait for Evolution, maar dat lag geheel in de lijn der verwachting. Aan SRS de ondankbare taak om als onbekend Vlaardings bandje te openen voor deze nationale topper. Dat bleek geen enkel probleem. De tamelijk vernieuwende mix van rock, hiphop en dubstep, gecombineerd met een ongelofelijk dynamische podiumpresentatie, wist het publiek meteen te overtuigen. En daarmee illustreerden deze jonge honden waar het voortaan om draait bij de Kroepoekfabriek: nieuw talent een kans geven om door te breken in de eigen regio. Misschien zelfs als opmaat naar nationaal succes. Aldus, opnieuw Robert van Herk. Nog meer goed nieuws uit Vlaardingen: het Museum Vlaardingen is eindelijk zeker van een toereikende subsidie van de gemeente Vlaardingen, en kan verder werken aan de veelbelovende plannen voor de (ver)nieuwbouw. Henk Slechte en Laurens Priester spraken met directeur Arnoud van Aalst over 100% Vlaardingen. Verder in deze Musis veel welverdiende aandacht voor de Vlaardingse tekenaar en historicus Paul Westerdijk door Peter de Lange en Jeroen ter Brugge. Hans van der Sloot besteedt warme woorden aan het monument Time sharing van Daan Padmos aan de oever van de Hudson. Froukje Holtrop bezocht de fraaie tentoonstelling Nul=0 in het Stedelijk Museum Schiedam dat niet achterblijft ten opzichte van laureaat De KetelFactory. Wat een weelde voor Schiedam, twee van dergelijke musea binnen haar grenzen.

Musis | 2011 | | pagina 3