De Waterweg Cultuurpijs "Niet high brow, niet low brow, maar no brow" Op 7 oktober is in de Viaardingse Stadsgehoorzaal voor de vierde keer de Waterweg Cultuurprijs uitgereikt. Een gesprek met Bert van Meggelen over een stimuleringsprijs met ambitieuze pretenties. "We zitten op het juiste spoor, maar hebben nog een lange weg te gaan. Culturele Hoofdstad Niet te goed Substantieel bedrag Musis 4 Wat hebben de Internationale Orgelweek, het Nationaal Sleepvaart Museum, het Schiedamse 't Huis te Poort en het project 'de Oer-Vlaardinger' gemeen? Het zijn alle vier winnaars van de Bob Verbiest Cultuurprijs, ook wel bekend als de Waterweg Cultuurprijs, een tweejaarlijkse prijs van 25.000 euro voor opvallende culturele initiatieven in de drie waterweggemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. De prijswinnaars vormen een gemêleerd gezelschap. Gebrek aan visie of juist een bewust brede benaderingswijze? We vragen het Bert van Meggelen, voorzitter van de Stichting Bob Verbiest Cultuurprijs. "Kom verder. Kom verder. Koffie?" Bert van Meggelen is een uitstekend gastheer. Via een mooie gang met natuurstenen lambrisering en een ruime hal leidt hij me naar een woon kamer vol moderne kunst: veel abstracte schilderijen, en vooral veel, heel veel, keramiek. "Een hobby van mij en mijn vrouw", verklaart Bert desgewenst. Het appartement aan de Rochussenstraat met uitzicht op de Coolhaven, ligt vlakbij het cultureel bruisende hart van Rotterdam. Welke band heeft Bert eigenlijk met onze onbeduidende gemeenten aan de Waterweg? "Ik ben in Vlaardingen opgegroeid en we hebben nog steeds een huisje aan de Vlaardinger Vaart. Dat was eigenlijk ons woonhuis, maar toen ik betrokken raakte bij de organisatie van Rotterdam als Culturele Hoofdstad van Europa, hebben we dit appartement betrokken, als pied-a- terre. Inmiddels zijn de rollen omgedraaid. Nu wonen we hier en brengen we onze vrije tijd in het huisje aan de Vaart door. Maar ga zitten. Ga zitten." Bert van Meggelen, bouwjaar 1946, maar nog altijd in de bloei van zijn leven, is de laatste jaren vooral druk met zijn bedrijfje 'Maatwerk'. Dat houdt zich bezig met de betekenis die cultuur kan hebben voor ruimtelijke en stedelijke ontwikkeling. Aan werk geen gebrek. Zo ontwikkelde Maatwerk een plan voor de herinrichting van de Grote Markt in Groningen; bedacht het voor de gemeente Apeldoorn de landschapsmanifestatie Triënnale Apeldoorn en kreeg een nieuwe, enorme Vinex- locatie bij Amersfoort een culturele strategie zodat er gedurende de bouwtijd - van zeker twaalf jaar! - leven in de brouwerij komt en bewoners zich gaan hechten aan hun nieuwbouwwijk. Dit alles natuurlijk onder veel meer; een adviseurschap voor de nieuwe Europese Culturele Hoofdstad, het Duitse Essen, bijvoorbeeld. Bert van Meggelen heeft het altijd aardig gevonden op verschillende schaalniveaus te kunnen opereren, van internationaal tot zeer lokaal, met professionals en liefhebbers; hij vindt ze allemaal van belang. "De maatschappij heeft me veel gegeven, nu wordt het tijd dat ik iets terug doe," aldus Bert: "Met vrijwilligersfuncties bijvoorbeeld, dat heb ik altijd al wel gedaan maar nu mogen er wel een paar schepjes bovenop. De Stichting Bob Verbiest Cultuurprijs wordt volledig gerund door vrijwilligers." Eerst maar eens die naam. Want wat is het nu eigenlijk? De Bob Verbiest Cultuurprijs of toch gewoon de Waterweg Cultuurprijs? "Dat laatste", verklaart Bert: "Bob Verbiest was jaren geleden de directeur van het Fonds Schiedam Vlaardingen en Omstreken. Destijds was hij erg enthousiast over het initiatief van de Viaardingse wethouder Ben van der Velde om een cultuurprijs in te stellen die de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis samen zouden uitreiken. Eindelijk een initiatief dat de gemeentegrenzen overschreed! Verbiest kreeg bij zijn bestuur voor elkaar dat het Fonds het bedrag dat de gemeenten beschikbaar wilden stellen, zo'n 12.500 euro, verdubbelde tot 25.000 euro. Helaas overleed Verbiest twee maanden voor het uitreiken van de eerste prijs. De naam Bob Verbiest Cultuurprijs is dus eigenlijk een soort hommage." Een begrijpelijke, sympathieke vernoeming, maar bepaald geen naam die bij het grote publiek beklijft. "Dat beseffen we natuurlijk ook wel, daarom is de naam in de loop der jaren veranderd in Waterweg Cultuurprijs. Dat is duidelijker. Maar besef wel dat naamsbekendheid bij het grote publiek niet direct ons eerste doel is. Veel belangrijker vinden we dat de prijs bekend raakt bij de doelgroep: professionele en semiprofessionele kunstenaars en instellingen, ook getalenteerde amateurs, die culturele initiatieven ontplooien." Dat doel begint dichterbij te komen. Wie de povere website van de Cultuurprijs bezoekt, ontdekt dat dit jaar heel veel kunstenaars, particulieren en instellingen om de prijs strijden. Veel meer dan in voorgaande jaren. 25.000 euro is dan

Musis | 2011 | | pagina 4