Respect "Veel is afhankelijk van hoe handig we zijn met publiciteit en marketing. Als we dat goed aan pakkenkunnen we ook meer betekenen voor de mensen die genomineerd zijn. Al die dingen moeten beter en heftiger. Dan wordt de Waterweg Cultuurprijs een echt begrip. 7 Musis kunstenaars stimuleren we graag." Zo gaat Bert nog even door, telkens opnieuw enthousiast als hij een gewaardeerd project tegenkomt. Veel lof voor De KetelFactory bijvoorbeeld, maar ook voor Stichting Dance Motion Picture voor haar voorstelling 'Bird's Echo'. "Het moet ook weer niet te elitair zijn. We zoeken naar iets dat kwalitatief goed is, maar niet in zichzelf gesloten. De Waterweg Cultuurprijs is niet high brow, niet low brow maar no brow!" Dus in theorie kan een nieuwe Jantje Smit uit Maassluis ook de prijs winnen? "Dat zou niet meevallen. We letten er inderdaad op dat de nominatie een grote groep mensen aanspreekt, maar het moet wel innoverend zijn. Een kunstwerk als 't Lam van Henderickx is best moeilijk, vernieuwend zelfs, maar zeker ook pakkend en begrijpelijk voor het grote publiek. Het maakt nieuwsgierig." De jury van de Waterweg Cultuurprijs heeft zichzelf geen eenvoudige taak gesteld. Men is dus op zoek naar een project dat even vernieuwend is als toegankelijk. De meeste juryleden komen van buiten de Waterweggemeentes. "Dat moet ook wel", vindt Bert: "want in middelgrote steden als die van het Waterweggebied kent iedereen iedereen, zijn er verschillende relaties en verbanden van iedereen met iedereen. Daarom komen de juryleden bewust niet uit de regio. Ze moeten natuurlijk wel gevoel hebben voor de kunst en de cultuurpraktijk in de regio en daar met respect naar kijken." Ranti Tjan is volgens Bert van Meggelen een goed voorbeeld. Deze directeur van het European Ceramic Workcentre in Den Bosch was voorheen directeur van Museum Gouda. Hij snapt de schaal van onze Waterweggemeentes. "Bovendien hebben we zoveel mogelijk kennis aan boord: een beeldend kunstenaar, een schrijfster, een keramiekspecialist, een kunst historicus, maar ook een eigenaar van een organisatiebureau. Het enige dat ontbreekt, is specifieke kennis van muziek en dans, maar de juryleden zijn breed geïnteresseerd en verplichten zich ook om veel in de regio te bekijken." Een ambitieuze jury dus bij een prestigieuze prijs. "We zitten op het juiste spoor, maar hebben nog een lange weg te gaan", besluit Bert van Meggelen, terwijl hij opstaat om mij naar de deur te begeleiden: "Veel is afhankelijk van hoe handig we zijn met publiciteit en marketing. Als we dat goed aanpakken, kunnen we ook meer betekenen voor de mensen die genomi neerd zijn. Al die dingen moeten beter en heftiger. Dan wordt de Waterweg Cultuurprijs een echt begrip." Bert van Meggelen, voorzitter van de Stichting Waterweg Cultuurprijs

Musis | 2011 | | pagina 7