Museum vondsten Blauwe Brug nog net voor de sloop tekst Jeroen ter Brugge foto: ©CollectieTh.H.J. van Giezen, Schiedam In het vorige Musisnummer heeft de lezer, voor zover nog nodig, kennis kunnen maken met het werk van de Vlaardingse tekenaar Paul Westerdijk. Met het schetsboek gewapend trekt hij sinds de vroege jaren I960 door de polders ten noorden van Vlaardingen en Schiedam en legt daarbij het veranderende landschap, soms pijnlijk, nauwkeurig vast Volgens het principe van de 'tabula rasa' (het blanco ontwerpblad) kreeg het platteland vanaf eind jaren vijftig een nieuwe bestemming, zonder al te zeer acht te slaan op oude landschappelijke structuren en bouwkundige elementen. Eén van de elementen die om een andere reden dan de stadsuitbreiding uit het stadsbeeld verdween, was de zogenaamde 'Blauwe Brug'. Net ten noorden van Rijksweg 20 lag deze over de Poldervaart, de Schiedamse Kethel- en de Kethelse Schiedamseweg over het water verbindend. In de jaren zestig kwam de brug onder vuur te liggen toen haar reden van bestaan, de Poldervaart, zijn ontwateringsfunctie verloor en dreigde gedempt te worden. Het dieselgemaal Van der Schalk bij de Vijfsluizen werd in 1958 reeds buiten werking gesteld en daadwerkelijk werden delen van de middeleeuwse vaart volgestort. De noodzaak van het handhaven van de Blauwe Brug werd met de aanleg van de rijksweg bovendien minder groot geacht, omdat de laatste middels een viaduct het gemotoriseerd verkeer de gelegenheid bood de Poldervaart over te steken. Het deel onder het viaduct werd gedempt en hier kon het overige verkeer van en naar Kethel en de nieuwe woonwijken gaan. De nutteloze maar karakteristieke ijzeren ophaalbrug werd gesloopt. In november 1976, zo vermeldt Westerdijk onderaan zijn pentekening. Het was niet de eerste brug die hier sneuvelde. De voorganger, de 'Steenenbrug', zoals de naam al doet vermoeden een gemetselde boogbrug met een recht houten middendeel dat de scheepvaart gelegenheid bood te passeren, werd in 1930 gesloopt. Direct naast de plaats waar de bouwvallige brug had gestaan verrees een houten ophaalbrug, die als tijdelijke voorziening voor maximaal 15 jaar werd gebouwd. Toen in de jaren dertig de aanleg van de rijksweg begonnen was, bestond het idee dat deze snel gereed zou komen. Met de Tweede Wereldoorlog, maar ook met de weerspannigheid van diverse grondeigenaren had Rijkswaterstaat echter niet gerekend, met als gevolg dat deze veel langer dan beoogd bleef functioneren. De noodbrug kreeg al snel de naam 'Blauwe Brug', vermoedelijk naar de kleur in welke deze geschilderd was. Pas in I960 werd de houten brug vervangen door een stalen ophaalbrug, die het niet erg lang zou maken (1976). Om symbolische redenen kreeg het in de wijk Woudhoek opgezette wijkcentrum kort daarop de naam 'Blauwe Brug'. Met referentie aan de verbindende rol die de brug tussen de woonkernen had gespeeld, moest dit dienstencentrum een brug slaan naar de burger. En dat doet het tot op de dag van vandaag, ook al zullen steeds minder mensen weten waar die typische naam vandaan komt. Aan de plaats waar de brug ooit stond, herinnert niets meer aan de lange voorgeschiedenis. Hoewel er nog vele Musis Museumvondsten in museale collecties ter behandeling voorliggenben ik verschillende keren benaderd door particulieren die relevante en 'unieke' objecten in eigendom hebben, met het aanbod die voor deze rubriek te gebruiken. Met graagte stel ik Museum vondsten open voor particuliere collecties, mits voorwerpen van enige kwaliteit en een zekere verhalende waarde. U kunt uw eigen 'museumvondst' per e-post melden aan pontanus@hotmail.com of bij de redactie. Desgewenst wordt bij publicatie de herkomst vermeld. Musis 28

Musis | 2011 | | pagina 28