En daarin zien we dat er aan tafel een binnenkomen en 'nee' te horen krijgt vervolg van pagina 9 maken hebt zie je hoe boeiend ons vak is.' In de geriatrie is nog een heel terrein te winnen, daarover zijn alle medici het eens. We hebben het tenslotte over wat straks de grootste groep van de Nederlandse bevolking is. De benodigde mankracht zal dan een eerste probleem zijn, juist omdat op tal van gebieden onderzoek plaatsvindt en de kennis op geriatrisch gebied exponentieel groeit. Extra zorg zal daarbij nodig zijn voor de snel groeiende groep van allochtone patiënten die nu nog in de minderheid is. Hoe die groei zal uitpakken kan nog niemand voorspellen. Tal van factoren op cultureel en sociaal gebied spelen daarbij een rol. Daarnaast zal bijvoorbeeld het afschaffen van de vergoeding voor een tolkentelefoon per 2012, de communicatie en adequate hulp niet vergemakkelijken. Maaike Bisschop: 'In het algemeen is de taalbarrière bij oudere allochtone patiënten een groot probleem. Soms stel je een complexe vraag die dan in één, twee woorden wordt vertaald. Omgekeerd is ook het geval. Ik maak het wel mee maar al te vaak dat patiënten die timide je vervolgens niet meer dan 'ja' of eigenlijk nergens of'dokter, mijn j vrouw is ziek wat meer zin in hebben we dan natuurlijk al lang en breed m een paar dagen wisten.' helemaal opbloeien 'Een kernpunt is dat je als geriater probeert invloed uit te oefenen op de bestaande situatie en problematiek', zegt ze. 'De contacten met het RIAGG, huisarts, mantelzorg en thuiszorg zijn heel belangrijk, je realiseert je voortdurend hoe dicht je bij de mensen staat. En dan bedoel ik niet alleen de patiënt in kwestie, maar ook de mensen daar direct omheen, want ook zij hebben er direct mee te maken. Dat merk je bijvoorbeeld ook als we bij een oudere patiënt op een andere afdeling worden geroepen. Regelmatig komt het voor dat oudere patiënten in de war raken. Ik vergelijk dat met een heftige koortsaanval zoals kinderen die ook kunnen hebben. Lang niet elke verpleegkundige is vertrouwd in het omgaan met een verwarde patiënt. Patiënten worden, zodra het maar even kan, gemobiliseerd, uit bed gehaald. Een dag in bed "kost de patiënt een kilo vlees". Maar buiten dat is het dagelijks verkeer in de huiskamer van het grootste belang voor de behandeling. De huiskamer is zo gesitueerd dat het echt een verblijfsruimte is en in dat opzicht een belangrijke rol vervult in het herstelproces. Het is de plaats waar activiteitenbegeleiders in hun dagelijks werk tijd nemen voor de patiënt. Maar ook het ontmoetingspunt waar patiënten elkaar treffen. Het is een plaats waar echt naar wordt uitgekeken. Natuurlijk hebben we ook patiënten die liever op bed blijven of die zich willen terugtrekken in hun eigen wereld. Maar als ze eenmaal met elkaar hebben kennis gemaakt, is die huiskamer het middelpunt van de afdeling geworden. En daarin zien we maar al te vaak dat patiënten die timide binnenkomen en eigenlijk nergens meer zin in hebben in een paar dagen helemaal opbloeien en alleen al daardoor gesterkt weer naar buiten gaan. 11 Musis

Musis | 2011 | | pagina 11