J -Er vroeg bij zijn maa groot verschi 'Alle patiënten van 65 jaar en ouder worden door ons gezien. Dat is een vaste regel. Vanzelfsprekend is de bedoeling dat, mocht er iets aan de hand zijn, de afdeling geriatrie zo vroeg mogelijk kan interveniëren. We stellen een paar vragen over eventueel vallen in de laatste paar maanden, of er misschien sprake is van vermindering van functies van lijf en geheugen. Zomaar wat dingen die voor ons een indicatie geven over de algemene toestand van de patiënt. Niets belangrijks dus. Behalve voor ons.' M arga van Buitenen - geriatrieverpleegkundige: Het geriatrisch werkterrein van Marga van Buitenen omvat het gehele ziekenhuis. Veel gesprekken voert ze buiten op andere afdelingen. Vaak heel informeel, juist om bij de patiënt en diens familie de indruk weg te nemen van beroepshalve nieuwsgierigheid. Marga van Buitenen: 'Heel vaak blijft het ook bij algemene raadgevingen om bijvoorbeeld betere schoenen te kiezen of om zich een loophulpmiddel aan te schaffen. Blijken er grotere risico's te zijn dan worden vanzelfsprekend anderen ingeschakeld zoals de fysiotherapeut of de geheugenpolikliniek voor een nader onderzoek.' Bij het besteden van extra aandacht aan oudere patiënten houdt het Vlietland Ziekenhuis een minimumleeftijd van 65 jaar aan, tenzij er duidelijke indicaties zijn voor een eerder handelen. 'Waar we actief naar kijken zijn serieuze risicofactoren', zegt ze. Soms geven we daarbij uit voorzorg medicatie. Zeker als het om gezonde ouderen gaat zonder een geschiedenis van al dan niet verborgen klachten. Is er iets meer aan de hand dan wil ik graag met de familie hebben gesproken. Dit is bijvoorbeeld het geval bij een vermoeden van beginnende dementie. Helaas komt dat toch vaker voor dan we zouden willen. Je merkt dan dat de cognitieve functies zijn verminderd. Dat kan soms heel ver gaan zonder dat de familie iets in de gaten heeft. De reden dat oma niet meer kan klokkijken wordt eerder aan de bril geweten dan aan het begin van dementie. Maar het is wel een symptoom waar wij standaard naar infomeren.' Het punt is dat de geriatrie vanuit symptomen en aanwijzingen probeert te komen tot een juiste duiding van de problemen. En dat kan van alles zijn. Leeftijd, weerstand, sociale status, voeding, medicijngebruik, eenzaamheid, verzorging door kinderen of familieleden, de mate waarin cognitieve functies al dan niet in stand zijn gebleven, dat alles is van betekenis in het welbevinden van een ouder mens. Het Vlietland Ziekenhuis is twee jaar geleden begonnen met het programma 'Kwetsbare ouderen'. Daarmee behoorde het ziekenhuis tot de eerste instellingen in Nederland die dit verkennend onderzoek onder alle oudere patiënten tot regel maakte. De primaire aandacht voor de patiënt in een goed lopende organisatie, daarom gaat het bij interdisciplinaire samenwerking binnen het ziekenhuis en tussen ziekenhuis en andere in ouderengeneeskunde gespecialiseerde instellingen zoals Frankeland, de Argoszorggroep en het Zonnehuis. Medische deskundigheid, staat natuurlijk voorop, maar ook de bereidheid het specialisme naast elkaar nader uit te werken. Zo is Frankeland gespecialiseerd in de verzorging, behandeling en begeleiding van de ziekte van Parkinson en is Driemaasstede heel ver in het psychogeriatrisch onderzoek en de daarop afgestemde hulp. Het voorkomen van onnodige medische handelingen staat daarbij voorop. Dit is vooral van betekenis voor het overleg en de samenwerking tussen specialisten en verpleegkundigen binnen dit huis. Daarnaast willen wij met de Borstkliniek en de Geriatrie regionaal een voortrekkersfunctie vervullen.' Marga van Buitenen: 'Dat is natuurlijk ook een logische keuze. De mensen worden steeds ouder. In het Vlietland Ziekenhuis vormen bejaarde en hoogbejaarde patiënten meer dan éénderde van de patiëntenpopulatie. Dat is nogal wat. Enkelvoudige hulp is dan lang niet altijd voldoende. Neem bijvoorbeeld de heupfractuur. Heel veel ouderen krijgen ermee te maken. Herstel is niet zo moeilijk, hoewel meestal wel tijdrovend, want op hoge j leeftijd herstelt het bot niet zo snel. De vraag is dan meteen waardoor die breuk is ontstaan. Is de persoon wel vaker gevallen. En zo ja, wat is dan de achterliggende oorzaak.' "Waar het ons om gaat", zegt ze, "is dat de mate van zelfstandig functioneren wordt vergroot en dat we op die manier bijdragen aan de kwaliteit van leven. Om die reden zoeken we oudere patiënten zo snel mogelijk op." Musis 12

Musis | 2011 | | pagina 12