Ook zefPnög s Annet Hengst - teamleider geriatrie: Annet Hengst is vanaf het vroegste begin betrokken geweest bij de verpleegkundige opbouw van de afdeling geriatrie. Ze noemt het een voordeel dat het op die manier mogelijk was om zelf het team samen te stellen en de mensen hiervoor persoonlijk benaderd te hebben. Annet Hengst: 'Vooropgesteld dat het een erg gezellige afdeling is, wordt toch van de verpleegkundigen een grote motivatie gevraagd. Waar op andere afdelingen de specialist de gang van zaken bepaalt en - vanwege de aard van aandoening of ziekte - ook moet bepalen, is hier de menselijke maat van de patiënten doorslaggevend. Natuurlijk hebben wij voor onderzoek, behandeling en begeleiding een systematische aanpak. Dit neemt echter niet weg dat alles in het teken staat van de wensen en mogelijkheden van onze patiënten. De geriatrische patiënt neemt veel tijd. Daar moet je je op instellen. En misschien juist de patiënt die vindt dat hij zelf nog alles prima kan, maar onderstussen staat te tobben met alle knoopjes. Maar goed, dat weet je als verpleegkundige op deze afdeling'. 'Van het grootste belang is dat de geestelijke en lichamelijke gesteldheid van de patiënt goed in kaart wordt gebracht', zegt ze even later. 'En dat we nauwkeurig de mogelijkheden hebben verkend en de thuissituatie onder de loep hebben genomen. Ouderdom maakt onverschillig, denk ik weieens. Zeker als je te horen krijgt dat het allemaal reuze meevalt, het geheugen nog puik in orde is en het met die ziekte eigenlijk ook wel meevalt. Je moet jouw oplettendheid als verpleegkundige niet overdrijven, is mijn overtuiging. Maar je moet er wel op bedacht zijn dat bijvoorbeeld verbaal goed toegeruste mensen de ernst goed kunnen wegpraten.' Het werk van de teamleider is voor een belangrijk deel organisatorisch. Annet Hengst: 'Je zorgt ervoor dat alles zo gladjes mogelijk gaat. Daarnaast maak je voor iedereen de afspraken en zorg je dat de patiënten op de juiste tijd op de juiste plaats zijn. Zeker als ze voor onderzoeken op andere afdelingen moeten zijn.' Annet Hengst voert vanuit haar functie feitelijk de regie over de verpleegkundige werkzaamheden op de afdeling die ze zelfheeft helpen opbouwen. 'Dat helpt wel in de uitvoerende taak', zegt ze. 'In veel protocolaire afspraken heb ik zelf de hand gehad. Als verpleegkundige en dus helemaal als teamleider dien je jezelf voortdurend af te vragen hoe je denkt, wat je doet, wat je wilt bereiken en hoe je handelingen zijn. En daarbij hecht ik er ook aan om die open deur in stand te houden die zegt dat een fout niet iets is om op te worden afgerekend, maar een aansporing is om te leren.' Een open deur, inderdaad. Ze motiveert deze echter met het volgende; 'Fouten worden altijd gemaakt. De eerste zorg is de patiënt. De tweede de mensen er om heen Overal. Maar als geriatrisch verpleegkundige moet je je realiseren dat de behandeling op deze afdeling altijd de gehele mens betreft. Voor een verpleegkundige op de afdeling orthopedie is een botbreuk een botbreuk, even los gezien van mogelijke complicaties. Hier is een gebroken heup echter vrijwel altijd een aanwijzing dat er meer aan de hand is. Hoe is die breuk ontstaan? Waardoor is men gevallen? Hoe vaak komt duizeligheid voor en op welke momenten van de dag? Hoe is de zorgsituatie thuis en hoe staat het met de zelfredzaamheid? Je bent als geriatrisch verpleegkundige ook nog eens een onderdeel in een afdelingbreed onderzoek.' Behalve het organisatorische werk is Annet Hengst ook verantwoordelijk voor de begeleiding van de verpleegkundigen in opleiding tot geriatrieverpleegkundige. 'In de regio is het Vlietland als geriatrisch centrum op het gebied van behandeling en verpleging richtinggevend. Daar hoort een goede opleiding zonder meer bij.' Het streven van het Vlietland Ziekenhuis is daarbij om in de gekozen specialisaties een hoge kwaliteit te vestigen. De verpleegkundige opleidingen zijn daarin essentieel en datzelfde geldt vanzelfsprekend voor de vervolgopleidingen. Het Vlietland Ziekenhuis heeft een staf van vier geriaters en heeft als regionaal geriatrisch centrum tevens een spilfunctie in het veldwerk op het gebied van alzheimer en de ziekte van Parkinson en werkt intensief samen met zorg- en nazorginstellingen als Driemaasstede, het Zonnehuis en Frankeland. Annet Hengst: 'Wat in de opleiding tot geriatrisch verpleegkundige extra aandacht krijgt, is het gegeven dat bij de opname van bijna elke patiënt een heel complex van factoren naar boven komt. En zelden kunnen deze allemaal los van elkaar worden behandeld, als ze al behandelbaar zijn. Aan eenzaamheid kun je weinig doen. Dementie kun je niet terugdraaien. Je zal het er als verpleegkundige mee moeten doen. Onze taak daarin is stimuleren en het voorbeeld geven. Dat is trouwens ook de reden dat ik nog altijd zelf aan het bed wil staan. Juist om het gevoel met de praktijk te kunnen vasthouden. Musis 14

Musis | 2011 | | pagina 14