Verhalen zijn belangrijk. Annerieke van Galen is geriatrieverpleegkundige, onder andere op de valpolikliniek. Maar ze neemt ook deel aan het dagelijks werk aan het bed. In de geriatrische verpleegkunde, geschoold in het Universitair Medisch Centrum Utrecht, vindt ze het contact als verpleegkundige van groot belang. 'Het gaat om kwetsbare mensenzegt ze, 'die je goed moeten leren kennen. Annerieke van Galen - teamleider valpoli: Annerieke van Galen draagt samen met haar collega's verantwoordelijkheid voor de gehele valpolikliniek. Op de valpolikliniek wordt onderzoek gedaan naar de oorzaak van vallen of onzeker lopen en een verminderde mobiliteit. Lang niet alle ouderen die op de valpoli komen zijn onder behandeling van de afdeling geriatrie. Ook de huisarts kan het belangrijk vinden dat op deze afdeling een onderzoek wordt gedaan. Op basis van een eerste onderzoek dat meestal zo'n drie tot drieënhalf uur in beslag neemt en de uitslagen van enkele testjes worden adviezen gegeven en vindt er eventueel een verwijzing plaats. Op de valpolikliniek wordt de patiënt of bezoeker gezien door een geriater, een geriatrisch verpleegkundige en een geriatriefysiotherapeut. Voor het vallen kunnen meerdere oorzaken bestaan. Vaak is niet duidelijk wat deze geweest zijn. Annerieke van Galen: 'Heel wat ouderen gebruiken geen loophulpmiddel zoals een rollator, terwijl ze deze eigenlijk wel nodig zouden hebben. Sommige hebben de rollator ook binnenshuis nodig. Anderen dachten wel even zonder te kunnen bij een boodschapje in de buurt.' Annerieke van Galen schetst hoe groot de verwevenheid van klachten bij oudere patiënten kan zijn. Meestal gaat het niet om één aandoening maar om een reeks van factoren die van invloed zijn op het slechter functioneren of de lichamelijke gesteldheid. De psyche speelt een rol, evenals de sociale status en zelfs het opleidingsniveau en het arbeidsverleden. Bij het onderzoek kunnen de cognitieve vermogens (vermogen van de hersenen om te leren, te onthouden, zaken te kunnen onderscheiden en kunnen uitwisselen van kennis) behulpzaam zijn bij het onderzoek van de patiënt. 'Vallen is voor de patiënt op zeker moment een probleem geweest', zegt ze. 'Dat staat bij elk contact met de valpoli voorop. Hoe ze gevallen zijn en wat daarvan de oorzaak is geweest, moeten ze zelf vertellen. Dat is niet altijd gemakkelijk. Ouderen hebben vaak de neiging om de val te bagatelliseren, tenzij het vallen een regelmatig patroon is geworden. Soms kost het heel veel tijd om te ontdekken wat nu precies de oorzaak is geweest. In elk geval proberen wij behalve met de persoon in kwestie ook te spreken met de huisarts, de dagkliniek, huisgenoten of de mantelzorger om op die manier een beeld te krijgen van de reden van het vallen. Ook de geriater kijkt ernaar in het lichamelijk Vergis je niet het vergeten van de rollator komt vaker voor dan menigeen denkt. Juist binnenshuis. onderzoek en legt het medicijngebruik onder de loep. Wanneer alle gegevens zijn bekeken en zijn verwerkt komt de fysiotherapeut aan bod. Deze bekijkt de lichamelijke functionaliteit. Minstens één op de vijf mensen boven de 65 jaar heeft problemen met mobiliteit en functionaliteit. De belangrijkste oorzaak daarvan is een verminderde lichamelijke activiteit ofwel, een te rustige levensstijl. Terwijl juist bij de oudere mens lichamelijke activiteit een voorwaarde is voor het verminderen van de kwetsbaarheid en een langer behoud van de zelfstandigheid. Maatschappelijk is daar veel over te doen. Ook de commercie heeft de oudere ontdekt en spoort aan tot actie. De praktijk is echter dat veel ouderen op hogere leeftijd toch afhaken. Annerieke van Galen: 'In principe gaan mensen die op de valpoli zijn onderzocht weer terug naar huis. Soms is er direct ruimte om noodzakelijk aanvullend onderzoek uit te voeren. Dat kan bijvoorbeeld het geval zijn bij een trage hartslag of een andere aanwijsbare lichamelijke oorzaak. Wat wij op de valpoli doen - zoals overigens alle geriatrische poliklinieken in het Vlietland Ziekenhuis - is het opzuigen van informatie. Als eerste proberen we na te gaan of de dingen niet groter of juist kleiner worden gemaakt dan ze in werkelijkheid zijn. Waar we goed naar kijken zijn de geestelijke vermogens. Verhalen zijn daarbij belangrijk. Zowel voor de patiënten als voor het ziekenhuis. In de gesprekken die we voeren zit namelijk heel veel informatie verpakt die te herleiden valt naar de lichamelijke en geestelijke gesteldheid van de patiënt. En bovendien is het de 17 Musis

Musis | 2011 | | pagina 17