Bewegen, daar word je oud mee. Andrea Hengst - geriatrisch fysiotherapeute: 'Je komt jezelf een beetje tegen,zegt een dame na een behandeling door Andrea Hengst. 'Ze heeft me veel uitgelegd hoor. Eigenlijk wil ik meer dan dat ik kan. Geriatriejysiotherapeute Andrea Hengst heeft een tweeledige ruimte op de afdeling Geriatrie van het Vlietland Ziekenhuis. De ene helft is een spreekkamer, de andere is ingericht als een kleine gymzaal, compleet met loopbrug, oefenbal, een step en een klimrek aan de muur. Het antwoord verbaast fysiotherapeute Andrea Hengst niet: 'De dame van vanochtend heeft een goed netwerk, een kittige dochter en een mobiele man. Dat is positief, maar daardoor kan ze ook problemen verhullen en te lang doorlopen met problemen. De geriatriefysiotherapie zoals die in de Vlietland Valpoli wordt gegeven is een relatief nieuwe, maar ook een van de snelst groeiende disciplines. Je leert meer dan alleen de bekende ziektebeelden. Met name in het onderzoeken wat de klachten zijn en waar deze eventueel vandaan komen.' De geriatrisch fysiotherapeut vervult binnen het gehele specialisme een voorhoedefunctie. En met name binnen het wetenschappelijk onderzoek naar veroudering. Doel daarvan is het voorkomen dat mensen met het stijgen der jaren beperkingen ontwikkelen. Met behulp van een scala aan onderzoekstechnieken, gesprekken en testjes kunnen de oorzaken van verminderde mobiliteit in kaart worden gebracht. Andrea Hengst: 'Een ouder lichaam reageert anders en vraagt daarom een speciale behandeling. Een warming- up is bijvoorbeeld belangrijker dan bij jonge mensen, zoals ook medicijnen een andere dosering vragen. In een gesprek stel ik vragen als: gaat u de meubels als steuntje gebruiken? Neemt u steeds kleinere stapjes, tot het meer schuifelen gaat lijken? En bent u snel kortademig?' Veel mensen hebben moeite om te accepteren dat het lichamelijk allemaal wat minder gaat. Veel ouderen lossen dat op door steeds minder naar buiten te gaan, artikelen minder hoog in de keukenkastjes te plaatsen en niet langer twee dingen tegelijk te doen. Andrea Hengst: 'Dat doet de situatie geen goed. Met een hulpmiddel kunnen ze nog altijd vrolijk naar buiten. Een rollator zien ze misschien als een teken dat ze achteruit gaan, maar wie is nou beter af? Iemand die naar buiten gaat en nog een sociaal leven kan leven, of degene die binnen wegkwijnt? Ik kan niet genoeg benadrukken hoe belangrijk bewegen is. Dat is wel mijn stokpaardje, want bewegen - daar word je gewoon oud mee. Mensen moeten proberen tenminste één uur per dag te bewegen'. Het onderzoek in de valpolikliniek waartoe ook de geriatrisch fysiotherapeut behoort bestaat vooral uit vragen en een aantal testjes, bedoeld om na te gaan hoeveel kracht ze hebben, hoe deze verdeeld is en het controleren van al eerder gegeven antwoorden. Andrea Hengst: 'Bijna alle patiënten worden naar ons doorverwezen. De meeste verwijzingen komen van de huisarts, nadat ze al éénmaal gevallen zijn. Slechts een enkele keer komen mensen op eigen verzoek. Wij moeten dan onder meer het valrisico vaststellen waarin we de mensen een score geven. Deze loopt van 0 voor patiënten die alleen met behulp van anderen kunnen lopen tot 5 voor de geheel zelfstandigen'. In het Vlietland Ziekenhuis werken drie gediplomeerde geriatrietherapeuten: Bas Andeweg, Mariene van Kooten en Andrea Hengst. Zij vindt het jammer dat er nog weinig verpleeghuizen dit soort therapie bieden. Hun taak is vooral te adviseren en te informeren. Soms zou ze de mensen bij zich willen houden om te behandelen en echt verder te helpen, maar de mogelijkheden hiertoe zijn te beperkt. Altijd informeren de therapeuten of de persoon in kwestie nog op de fiets klimt. 'Als mensen niet meer fietsen is dat vaak een eerste teken dat er iets niet goed gaat. Dan ziet men op tegen het op- en afstappen. Als je Een ouder lichaam reageert anders en vraagt daarom een speciale behandeling. Een warming-up is bijvoorbeeld belangrijker dan bij jonge mensenzoals ook medicijnen een andere dosering vragen niks doet kun je ook niet vallen. Dat mag dan misschien een slimme keuze lijken, maar is allesbehalve goed voor je lichaam. Want niks doen maakt de angst alleen maar groter. Bovendien vergroot het verlies aan spierkracht juist de kans op vallen.' Andrea Hengst: 'Ook zien we vaak dat mensen op leeftijd een beetje incontinent worden en door het Musis 18

Musis | 2011 | | pagina 18