/sz' rwsi petwsi moeilijk lopen minder vaak naar de wc willen. Dus minder gaan drinken, met alle gevolgen van dien. Ook vraag ik altijd hoe het gaat met slapen. Slaapmedicatie heeft invloed op de mobiliteit, maar dat wordt er niet bij verteld. Terwijl warme sokken vaak al beter werken! Ook zie ik vaak slechte brillen en gehoorapparaten, omdat mensen zichzelf geen nieuwe bril meer waard vinden. De problemen en hun oorzaken zijn soms heel divers. Eenzaamheid kan ook een grote rol spelen. En angsten. Soms kunnen we met medicatie daar een beetje doorheen komen. Voor anderen helpt begeleiding. Of aandacht. We besteden een ochtend om naar de problemen te kijken. Soms zie je in die korte tijd de mensen helemaal bijtrekken. In veel gevallen is sprake van ooit gevallen zijn. 'Wie ooit gevallen is, heeft ook daarna vaak een verhoogde valkans', zegt zij. 'En dat komt de algehele mobiliteit niet ten goede. In een aantal gevallen kunnen wij hulpmiddelen bieden. En altijd zeggen we dat mensen moeten blijven bewegen, al halen we zelden de norm van wat ze zouden moeten kunnen. De bedoeling is steeds om een gedragsverandering te bewerkstelligen. Daarom adviseren we om in eigen huis te oefenen. Klein beginnen, haal bijvoorbeeld de post eens met de trap in plaats van met de lift. Die ochtenduren van onderzoek zijn doorgaans voldoende. Maar als iemand echt vakgerichte hulp nodig heeft dan verwijzen we door naar een fysiotherapeut of beweegtherapie in zijn of haar eigen buurt. Dat is echter lang niet altijd nodig. Het bespreken van de problemen met de mensen zelf, hun familieleden of mantelzorger is vaak voldoende. Het gaat dan om uitleg en erop wijzen wat ze zelf kunnen doen. En dat is meestal meer dan ze zelf dachten.' De geriatrisch fysiotherapeut vervult binnen het gehele specialisme een voorhoede functie. En met name binnen het wetenschappelijk onderzoek naar veroudering. Doel daarvan is het voorkomen dat mensen met het stijgen der jaren beperkingen ontwikkelen. Met behulp van een scala aan onderzoekstechnieken gesprekken en testjes kunnen de oorzaken van verminderde mobiliteit in kaart worden qe bracht. VVV Schiedam Buitenhavenweg 9 3113 BC Schiedam 010 473 30 00 infoBvwschiedam.nl Openingstijden maandag t/m vrijdag: 9.00 - 17.30 uur zaterdag: 10.00 - 17.00 uur De VVV-winkel doet mee aan het evene ment Lust voor het oog en heeft de kerst tafel alvast gedekt. Het blijft een kunst om voor iedere gelegenheid een passend geschenk te vinden. Geef eens een origineel jenever- of Schiedampakket. Of een prachtig boek over het Schiedamse molenverleden. Wij denken graag met u mee voor het ideale geschenk tijdens de feestmaanden! Kom kerstshoppen in de VVV-winkel (Buitenhavenweg 9] of kijk op www.webshopschiedam.nl. 19 Musis

Musis | 2011 | | pagina 19