Medicijnen. Liever stoppen dan beainnen Ouderen en medicijnen vormen een kritische combinatie die we steeds in de gaten moeten houden, zegt de apotheker van het Vlietland Ziekenhuis, Carine Linssen. Zij is verantwoordelijk voor de verstrekking van alle medicijnen inhü. ziekenhuis en alle medicamenten diaintern bij alle behandelingen, onderzoeken en kuren noodzakelijk zijn. Carine Linssen - apothekjer: En dat is nogal wat. Carine Linssen: 'Jaarlijks worden door ons twintigduizend recepten gecontroleerd en vergeleken. Ook - of juist - omdat in een combinatie meerdere medicijnen elkaar minder goed verdragen. Bovendien is de relatie tussen ouderdom en medicijngebruik zelden een gelukkige. Een ouder lichaam verandert en met name in de verhouding tussen vet en spiermassa. Dit hoeft niet per se te betekenen dat een ouder persoon zwaarder is. Als je de doorsnee bekijkt van een dijbeen van een man van dertig en een even zwaar dijbeen van een man van zestig dan zie je dat de spiermassa aanzienlijk is geslonken. Bekend is dat stoffen in het lichaamsvet worden opgeslagen. En dat houdt - kort gezegd - weer in dat het medicijngebruik door ouderen al gauw te hoog is. En tegelijk dat kritische combinaties lang in het lichaam opgesloten kunnen blijven. Heel vaak krijgen we te horen dat ouderen al jaren dezelfde medicijnen slikken en dat de doses in de loop van tijd niet zijn gewijzigd. Dat is nu precies wat niet had gemoeten. Precies zoals aandoeningen invloed op elkaar kunnen hebben is dat ook met medicijnen het geval. Waarbij een ouder lichaam, zoals gezegd, anders reageert dan een jonger. Bij oudere patiënten is de werking van nieren en de lever veranderd. Ook dit is van invloed op de werking van medicijnen. Heel vaak geven wij het advies om het gebruik te minderen en soms zelfs helemaal te stoppen en soms met een opmerkelijk resultaat. Ooit werd in het Vlietland Ziekenhuis een vrouw opgenomen die er lichamelijk niet best aan toe was. Ook was ze vergeetachtig en bij vlagen flink in de war. In overleg met de geriater is besloten om de hoeveelheid medicijnen drastisch te verminderen. Met als gevolg dat ze zienderogen opknapte.' Carine Linssen geeft nog een voorbeeld van de schadelijke werking die een overmaat van geneesmiddelen kan hebben. Dit betreft een patiënt die buiten zijn klacht ook nog een zwarte tong had, een raadselachtig symptoom dat met geen enkele klacht of afwijking in verband kon worden gebracht. De oorzaak bleek daarentegen voortdurend onder handbereik te zijn, want de man slikte met handenvol vitaminepillen en andere voedingssupplementen. De zieke gezondheidsfanaat kreeg het advies hier onmiddellijk mee stoppen met als resultaat dat de verkleuring verdween als sneeuw voor de zon. Carine Linssen: 'We stoppen vaker met het toedienen van geneesmiddelen dan dat we ermee beginnen, En dat gebeurt op heel goede gronden. Een vaste regel is dat de geriater ons om een beoordeling vraagt bij alle patiënten ouder dan vijfenzestig die meer dan vijf medicijnen gebruiken. Aan ons is dan de vraag om vast te stellen wat de werking en bijwerkingen zijn en wat de interactie ervan is. Steevast komt daarbij de vraag aan de orde of de ziekte of verval van functies een oorzaak heeft in het gebruik van zoveel geneesmiddelen of de interactie tussen de verschillende werkzame bestanddelen erin. Vervolgens bespreken wij de status en zien daarna met de geriater of de specialist de patiënt in kwestie. Dit laatste om vast te stellen of de theorie ook klopt met de werkelijkheid. De beoordeling op papier is altijd anders dan de praktijk. Door deze werkwijze scheppen we de mogelijkheid om de behandelwijze en de daarbij benodigde geneesmiddelen te kunnen preciseren.' Het is vervolgens aan de geriater om verder onderzoek te doen. Ook dan wordt contact gehouden met de apotheek. Indien nodig zoekt de apotheek ook contact met de andere disciplines in het ziekenhuis. In principe is namelijk elk medicijngebruik in het ziekenhuis bekend en vindt ook een uitwisseling plaats met de apotheken elders in de stad. Het Vlietland Ziekenhuis loopt hiermee voorop. Het informatiesysteem werkt in beide richtingen. Elk recept dat in Schiedam bij de apotheken wordt aangeboden, wordt geregistreerd in hetzelfde systeem. Carine Linssen: 'Steeds is dus bekend welke medicijnen worden gebruikt, welke de dosis is en waarop gelet dient te worden. Niet elk ziekenhuis gaat even ver. Het Vlietland Ziekenhuis behoort in dit opzicht tot de vooruitstrevende instellingen. Het lijkt misschien wat over-controlled, maar het tegendeel is waar. We beschikken over de technische mogelijkheden om voor iedereen die geneesmiddelen gebruikt het gebruik in de gaten te houden. Da's een zekerheid temeer.' Musis 20

Musis | 2011 | | pagina 20