Eten is heel belangrijk voor oudere mensen De voedingsdeskundige van de afdeling geriatrie is Petra Rietdijk. Zij heeft de zorg voor het eten van de patiënten. Ook heeft ze nauw contact met de diëtiste. De eetkamer van de afdeling is speciaal bedoeld en ingericht om ouderen te stimuleren te eten. In deze kamer staat een grote tafel, een buffet en een koelkast. De patiënten zijn hier zoveel mogelijk thuis. Petra Rietdijk - voedingsdeskundige: Petra Rietdijk: 'Mensen die alleen in kamertjes liggen eten niet zo veel. Maar als ze bij elkaar zitten wel. Zien eten, doet eten. Zo knappen ze sneller op. Hier zitten ze meer in een ritme, zijn aangekleed en eten drie keer per dag. Het is heel belangrijk om in goede lichamelijke conditie te zijn. Drinken is daarbij heel belangrijk, vooral oudere mensen moeten op tijd vocht binnenkrijgen. Uit zichzelf vergeten mensen te drinken. Plassen is ook vaak lastig, dus dan nemen ze om dat te voorkomen minder vocht tot zich. Dat heeft invloed op de levenslust maar toch denken de meeste niet dat dit met drinken te verhelpen is. Sommigen komen hier in zo'n verwaarloosde staat, maar met hulp en regelmaat komen ze er wel. Het is heel apart om te zien wat een week goede zorg kan uitmaken. Mensen kunnen al in een paar dagen opknappen. Het is ongelofelijk wat voeding, structuur én medicijnen op tijd kunnen doen. Niet dat ik die medicijnen toedien maar ik kan wel opletten of ze deze op tijd innemen. Zo let ik ook op het voedingslijstje van de diëtiste.' 'Als de patiënten te weinig voedingsstoffen binnen krijgen is sondevoeding het laatste redmiddel', zegt Petra Rietdijk. 'Tussendoortjes genieten de voorkeur om de gezondheid op peil te houden. Eten doen de patiënten aan een gezamenlijke tafel. De tafel is kleurrijk en een beetje huiselijk gedekt met een bloemetje en een broodmandje. Sfeer en contact zijn belangrijk bij het eten, al beleeft het ene tafelgezelschap dit intensiever dan het andere.' Petra Rietdijk: 'We hebben ook een snackmand, waar mensen altijd iets extra's uit kunnen krijgen. Ze krijgen lekkere extraatjes, bijvoorbeeld een pizzapunt, poffertjes, of marsepeingebakjes - allemaal uit eigen keuken. Dat serveren we met de thee. Daar genieten de mensen echt van. De variatie in gerechten is groot, althans groter dan tien jaar geleden misschien. Ook de oudere van nu is in beleving jonger geworden en staat meer voor ze weer waarom verandering open. 'Dat ken ik nog niet' en 'dat lust ik niet', wordt aan tafel minder gehoord.' Petra Rietdijk: 'Het Vlietland betrekt de maaltijden vers uit de keuken. Een aantal andere huizen is al overgegaan op opwarmmaaltijden. Ook wij zullen hiertoe op termijn overgaan vanwege het landelijk gevoerde beleid. Aan de Hier ontdekken ene kant krijg je dan wel constante kwaliteit, maar je verliest het effect van de gezamenlijke tafel als mensen hun eigen etenstijd regelmatig eten mogen bepalen. Die tafel is belangrijk. htalonrnrlir Ie an Mensen komen hier soms oeiangrijK is en uitgedroogd Gf afgevallen binnen. Ze zijn alleen thuis, eten niet meer of slecht en door ziekte of eenzaamheid u:: verdwijnt ook de zin in eten. Hier ontdekken ze weer waarom regelmatig eten belangrijk is en komen ze weer bij. Het zou fijn zijn als we dat kunnen volhouden.' 'Eten', besluit ze, 'is heel belangrijk voor onze patiënten. De huiselijk sfeer en het onderling contact helpen daarbij evengoed als de extraatjes waarmee we ze verwennen. Sommige vinden het echt erg om het ziekenhuis weer te moeten verlaten. Natuurlijk in de hoop dat ze zelf de draad weer oppakken en zich houden aan de raadgevingen van de diëtiste en de recepten die ze meekrijgen.' komen ze weer 21 Musis

Musis | 2011 | | pagina 21