De huisarts als voorportaal van de aeriater J Bij verwijzing moet je als huisarts extra goed letten op het beeld dat de patiënt van de geriatrie heeft, zo leert de praktijk. Veel mensen deinzen terug voor een verwijzing naar de geriater. Maar al te gauw wordt gedacht aan een opname in een verpleeghuis of erger. Dat beeld moet dan eerst worden rechtgezet. Vervolgens moet je bespreekbaar maken dat een ouder lichaam andere hulp nodig heeft dan een jong lijf Jasper de Wit - huisarts: Jasper de Wit noemt het jammer dat het verschil tussen de op genezing en revitalisering gerichte geriatrie in het Vlietland Ziekenhuis en de gerontologie - als wetenschap die zich bezighoudt met de studie van de processen in de laatste levensfase - bij zijn patiënten veelal niet duidelijk is. Daarom moet hij veelvuldig uitleggen dat de geriater een andere specialist is dan de verpleeghuisarts. 'Dit onderscheid duidelijk maken is van groot belang', zegt hij. 'En vervolgens moet je goed motiveren waarom je vindt dat jouw patiënt er goed aan doet om de hulp van de afdeling geriatrie in te roepen. Op zulke momenten realiseer je eens te meer dat je voor jouw patiënt de eerste vertrouwenspersoon bent.' De Wit ziet een aantal overeenkomsten tussen de geriater en de huisarts. 'Want waar let je op als huisarts. Bij oudere patiënten op de manier waarop de klachten onder woorden worden gebracht. In veel gevallen ken je ook de thuissituatie. Je probeert je een beeld te vormen van de sociale omgeving en natuurlijk let je gelijk op uiterlijke kenmerken als de verzorging, de houding en de manier waarop wordt ingegaan op relaties met gezins- en familieleden. Voor elke patiënt moet je de tijd nemen en voor oudere patiënten geldt dit eens te meer. Van groot belang is dat je een goed beeld hebt van wat de geriatrie voor jouw patiënt kan betekenen. Het contact tussen ziekenhuis en huisarts is essentieel. Je dient je te realiseren dat een verwijzing naar de geriater voor de patiënt in kwestie emotioneel vaak een grote stap is. Ik plaats zo'n verwijzing dan ook bij voorkeur in het kader van een aanbeveling om de geriater 'ns mee te laten kijken. Zeker als het om een algemene malaise gaat. Je constateert dan dat de patiënt achteruit gaat, maar hebt geen duidelijkheid wat hiervan de oorzaken zijn.' Jasper de Wit geeft een voorbeeld van een patiënt met wie het naar eigen zeggen niet beter kon. 'Maar in werkelijkheid liep hij al te puffen nadat hij de afstand van de voordeur naar de spreekkamer had afgelegd. Dan weet je dat er meer aan de hand is en dat allereerst een geriatrisch onderzoek nodig is om de dieper liggende klachten naar boven te brengen. Ik zal zeker niet de eerste en enige zijn die opmerkt dat oudere mensen hun klachten soms bagatelliseren. Ze zijn er in jaren mee vertrouwd geraakt en merken niet eens meer op dat ze sommige dingen wel erg makkelijk vergeten en dat benauwdheid of pijn bij een kleine inspanning soms een ernstige achtergrond kan hebben.' Van groot belang is dat je een goed beeld hebt van wat de geriatrie voor jouw patiënt kan betekenen. De Wit: 'De geriater kijkt naar de hele mens. Dat is ook de grootste overeenkomst met de huisarts. Ook ik kijk niet gespecialiseerd naar mijn patiënten. Natuurlijk kun je in heel veel gevallen een gerichte verwijzing geven. Vooral als het om uitgesproken klachten gaat met een duidelijke herkomst. In een ander geval kan het om een ziektebeeld gaan dat door jou als huisarts goed behandeld kan worden. Veelal gaat het dan om jonge mensen. Bij oudere patiënten moet je je altijd realiseren dat er een grote samenhang kan zijn tussen het al dan niet welbevinden, de sociale omgeving en de voorgeschiedenis: Zijn mensen vaker ziek geweest? Hebben ze hard en lang gewerkt? Hoe is hun maatschappelijk functioneren en wat is de manier waarop ze met hun verleden omgaan? Want dat alles kan van invloed zijn op hun gezondheid. De geriater echter is de specialist bij uitstek die dit hele complex in kaart kan brengen. Als huisarts 1 zet je met de verwijzing naar de geriater een eerste stap. Daarom kleed ik mijn verwijzing vaak in als een goede raad: 'Laat de geriater er eens naar kijken.' Dan weten we misschien beter wat er nu precies aan mankeert. En zo moet het natuurlijk ook.' 23 Musis

Musis | 2011 | | pagina 23