IS Comelis Moerman, foto: Ton den Haan bt schrijven van een biografie stelt hoge eisen aan de geportretteerde en aan de auteur. Degene over wie de biografie gaat moet zo interessant zijn dat lezers veel, zo niet alles over hem of haar willen weten, en moet genoeg sporen hebben achtergelaten om dat interessante leven te kunnen reconstrueren. Dat gaat niet altijd samen. De auteur moet gedetailleerd onderzoek doen naar de persoon, maar ook naar de omgeving waarin hij heeft gefunctioneerd. Dat betekent dat de auteur zich moet verdiepen in het persoonlijke en het professionele leven van zijn hoofdpersoon en in de tijd en de omgeving, waarin diens leven zich afspeelde. Alleen dan kan iemand tot leven komen en kunnen lezers begrijpen wat hij deed en waarom hij het deed zoals hij deed. Daarbij komt dat biografieën van mensen, aan wie velen nog persoonlijke herinneringen hebben, extra kwetsbaar zijn, voor de geportretteerde en zijn omgeving, maar natuurlijk ook voor de auteur. Zo'n persoon is Cornelis Moerman, officieel huisarts in Vlaardingen maar landelijk vooral bekend vanwege de naar hem genoemde therapie tegen kanker. Henk Slechte las zijn biografie met extra belangstelling, omdat de naam in zijn jeugd bij hem thuis vaak viel, en dan altijd negatief. Een 'kwakzalver' werd Henks vader niet moe zijn collega te noemen. Traumachirurg Han Boxma verdiepte zich in de beschrijving van de medische aspecten van het bijzondere leven van zijn collega. Hoewel hij beroepsmatig wat verder afstaat van alternatieve geneeswijzen, is hij onder de indruk geraakt van de gedrevenheid en vechtlust van deze controversiële arts. Cornelis Moerman (1893-1988) is geboren in Vlaardingerambacht en heeft daar zijn hele leven gewoond en als arts gewerkt. Na zijn dood hebben zijn werk- en praktijkruimten op de boerderij - later landgoed - Hoogstad een omstreden museale bestemming gekregen. Zijn vader behoorde tot de gegoede boerenstand en Cornelis en zijn broer Kornelis Willem gingen naar de hbs in Schiedam, en volgden een universitaire opleiding. Cornelis werd arts. Hij vervulde - met onderbrekingen - zijn militaire dienstplicht en studeerde - eveneens met onderbrekingen- eerst veeartsenijkunde en daarna medicijnen. Nadat hij, met veel en vooral onaangename tegenwind, was afgestudeerd, vestigde hij zich als apotheekhoudend huisarts in zijn geboorteplaats. Hij was enkele jaren effectief getrouwd, maar veel langer gescheiden van tafel en bed. Moerman was niet alleen een betrokken huisarts, hij was ook een gedreven duivenhouder en hij was zo diep geïnteresseerd in de filosofie van de godsdienst dat hij daarover een - alweer omstreden - boek schreef. Hij had al voor de Tweede Wereldoorlog de reputatie dat hij 'deutschfreundlich' was, en hij is tijdens de meidagen van 1940 zelfs geïnterneerd geweest, samen met de NSB'ers uit Vlaardingerambacht. Zelf is Moerman aantoonbaar Musis 24

Musis | 2011 | | pagina 24