precies omgekeerd' tekst: Han Boxma en Henk Slechte nooit lid van de NSB geweest. Dat hij Duitsgezind en anti-joods was, stak hij niet onder stoelen of banken, maar of hij daarin toelaatbare grenzen overschreed, is onderdeel van het voortdurende debat rond deze boeiende man. Dokter Moerman kreeg pas na de oorlog landelijke bekendheid. De aanleiding was zijn dieet dat kanker moest voorkomen en de moermantherapie die daaruit voortvloeide. En ook die therapie was uiterst omstreden. Hij had 'blinde' volgelingen maar werd in de medische wereld toch vooral als een wetenschappelijke kwakzalver beschouwd. Ook in dit deel van zijn leven was hij een uiterst omstreden persoon. Voor Cornelis Moerman is het adjectief'interessant' veel te zwak, en dat is een goede reden voor een biografie. Hij was een man met een groot aantal intrigerende en vaak verbazende facetten, in zijn karakter en daardoor ook in zijn professionele en persoonlijke leven, nadrukkelijk in die volgorde. Hij was een man van uitersten en een man met opvattingen die ten minste op onbegrip maar vaker op weerstand stuitten, in zijn persoonlijke maar ook in zijn professionele omgeving. Hij voelde zich snel tegengewerkt en vermoedde daarbij altijd een complot, bijvoorbeeld in militaire dienst en tijdens zijn studie, en tijdens die studie dan ook nog van zowel de dokters in Vlaardingen als van sommige hoogleraren aan de universiteit. Daarbij kwamen na de oorlog ook de gemeente Vlaardingen die zijn land onteigende, en de medische wetenschap die zijn therapie niet serieus nam. Moermans leven is getekend door conflicten en door keuzes die ten minste moeilijk waren, maar vaker niet werden begrepen, zoals zijn afkeer van Joden en tegelijk zijn overtuiging, en die van anderen, dat hij geen antisemiet was in de nazistische betekenis van het woord, en zich tijdens de oorlog niet jegens Joden heeft misdragen. Volgens hemzelf en anderen zelfs integendeel. Eigenlijk gold die moeilijk verklaarbare tegenstrijdigheid voor alles, voor zijn preoccupatie met het christelijk geloof, voor zijn nadrukkelijke pro-Duitse houding en voor zijn haast synchronische bezwaren tegen gedragingen en besluiten van de Duitse bezetter, en niet in de laatste plaats voor zijn opvattingen over de bestrijding van kanker. Moerman had een ingewikkelde en controversiële karakterstructuur. Dat leidde voortdurend tot onbegrip en conflicten die hij niet uit de weg ging. Integendeel, hij lijkt ze zelfs vaak met enige graagte hebben opgezocht. Zo'n man is overdadig voer voor een biograaf, en Jeroen ter Brugge heeft uitstekend begrepen wat diens functie is. Hij houdt zich al sinds 1990 met Moerman bezig en is er in geslaagd een prikkelend en toch objectief beeld van hem te schetsen. Het is bijzonder knap iedere schijn van partijdigheid te kunnen vermijden bij iemand van zulke uitersten als Moerman. Ter Brugge noemt zijn biografie een artikel, wellicht omdat het wordt gepubliceerd in het - 35ste - Historisch Jaarboek Vlaardingen. Die kwalificatie is veel te bescheiden voor een zo gedetailleerde en diepgravende studie van 112 pagina's, verdeeld over acht hoofdstukken. Het is extra knap dat deze biograaf zoveel distantie kon bewaren tot zijn 'slachtoffer' en tegelijk intellectueel zo diep in hem kon doordringen. Daarbij hebben zijn Vlaardingse kennis en belangstelling maar zeker ook zijn eruditie hem ongetwijfeld geholpen. Bovendien waren de beschikbaarheid van een overvloed aan bronnenmateriaal, en van mensen die Moerman hebben gekend, voordelen die niet iedere biograaf heeft. Met zorgvuldig gekozen persoonlijke getuigenissen uit de omgeving van de dokter heeft hij veel reliëf gegeven aan een levensverhaal dat anders wellicht een veel feitelijker karakter had gekregen. Hetzelfde geldt voor het beheerste maar functionele gebruik dat hij heeft gemaakt van het dagboek dat Moerman tijdens en vooral aan het eind van zijn studie heeft bijgehouden en van diens verweerschrift tegen alle aantijgingen met betrekking tot zijn pro-Duitse en antisemitische Voor Cornells Moerman houding voor tijdens is bet acyectief en ook n0g na de 'interessant' veel te oorlog, in ieder zwak, en dat is een hoofdstuk slaagt goede reden voor een Jeroen ter Brugge biografie. Hij was een eritn cen man te laten acteren wiens gedrag man met een groot ons prikkelt, boeit aantal intrigerende en verbaast. Met en vaak verbazende een weldadig gevoel facetten, in zijn karakter voor sfeer beschrijft en daardoor ook in hii de Praktiik"en werkruimten op Hoogstad. Hij doet zijn professionele en persoonlijke leven, dat~ zoals'met'alles nadrukkelijk in die wat met Moerman volgorde. Hij was een samenhangt, met man van uitersten veel empathie en en een man met kennis van de tijd waarin alles opvattingen die ten z|ch afspeeide. Al minste op onbegrip met ai slaagt de maar vaker op biograaf uitstekend weerstand stuitten, in in zijn hoofdtaak: het zijn persoonlijke maar beschrijven van zijn r persoon m het kader ook m zijn professionele ^an diens persoonlijke omgeving en professionele leven, maar ook tegen de achtergrond van de tijd waarin hij leefde en werkte. Ook ten aanzien van de moermantherapie heeft Jeroen ter Brugge een veelheid van bronnen geraadpleegd, waardoor een diepgaande verslaglegging van de strijd van Moerman op vele fronten voor met name erkenning van zijn geneeswijze is ontstaan. Duidelijk komt daarin de gedrevenheid van de arts naar voren tegenover de afwijzing van zijn methode 25 Musis

Musis | 2011 | | pagina 25