Door grondige bestudering van talloze documenten belicht Jeroen ter Brugge de vele aspecten van de carrière van Moerman en zijn therapie van alle kanten en op indringende wijze door de gevestigde medische orde. Te goeder trouw en vooral overtuigd van eigen kunnen poneerde Moerman, ontleend aan zijn duivenexperimenten, de hypothese dat de ontwikkeling van kanker een fout was in de stofwisseling van de mens als geheel. Van daaruit ontwikkelde hij in de jaren 1930 zijn therapie, bestaande uit een dieet met veel granen, waaraan toegevoegd een aantal vitaminen en andere voedingssupplementen. De hele medische loopbaan van Moerman wordt gekenmerkt door een niet-aflatend gevecht om zijn therapie breed in medische kring geaccepteerd te krijgen. Hij kwam daarbij in conflict met vele collega's en de academische wereld, die hem door zijn opsomming van conclusies van zijn proefnemingen zonder beschrijving van de proeven en uitkomsten zelf, onwetenschappelijke theorievorming verweet. Maar zeker in een tijd dat kanker een ondoorgrondelijke ziekte was en de medische wetenschap niet kon vaststellen hoe kanker ontstond, te voorkomen en te genezen was, kon Moerman zich gaandeweg verzekerd zien van een toenemend aantal patiënten en volgelingen. Hoewel de medische stand het effect van de moermantherapie onbewezen achtte en geen enkel medisch tijdschrift de resultaten van zijn geneeswijze wilde publiceren wegens onvolkomenheden in onderzoek en verslaglegging, ontstond in de jaren 1950 toch de roep om een gedegen wetenschappelijk onderzoek. De daarvoor in het leven geroepen commissie Delprat oordeelde uiteindelijke negatief over de effecten van de moermantherapie. Naast het tot dan toe analyseren van oude gegevens is een latere poging om naar huidige maatstaven van onderzoek een vergelijkende prospectieve studie op te zetten op niets uitgelopen. Met het feit dat meerdere vormen van kanker door voortschrijdend inzicht tegenwoordig zijn te genezen, neemt de belangstelling voor de moermantherapie de laatste tien jaar af. Door grondige bestudering van talloze documenten belicht Jeroen ter Brugge de vele aspecten van de carrière van Moerman en zijn therapie op indringende wijze van alle kanten; vanuit de arts zelf en zijn volgelingen, vanuit zijn patiënten, maar ook vanuit de gevestigde medische orde, instanties voor de volksgezondheid tot politici aan toe en de media. Daarmee schetst hij een gedegen en boeiend overzicht van een gedreven arts en zijn zo vaak omstreden therapie. Is er dan helemaal niets op deze biografie aan te merken? Natuurlijk wel, maar dat betreft alleen de compositie en de neiging Cornells Moerman, foto: Ton van Jeroen ter Brugge om zijn lezers te confronteren met veel details, waarvan een deel minder relevant lijkt. De uitputtende lijst van alle dienstbodes die Moerman ooit hebben gediend, in de lopende tekst wel te verstaan, is daarvan een voorbeeld. Dat is wellicht interessant voor de microgeschiedenis van Vlaardingen, maar het verduistert soms ook het verhaal. Dat geldt zeker voor het hoofdstuk (7) over de onteigeningen. Moermans strijd voor het behoud van de integriteit van het landgoed Hoogstad is interessant, maar in dit hoofdstuk kan de lezer die wat minder is ingewijd in de recente geschiedenis van Vlaardingen gemakkelijk de weg kwijtraken. Meer moeite hebben wij met de compositie. De lezer krijgt wel acht hoofdstukken met een wisselend - maar altijd te gering - aantal tussenkoppen, maar geen gedetailleerde inhoudsopgave die hem helpt daarin de weg te vinden, zoals de lezer ook geen index op tenminste persoonsnamen krijgt, wat voor het lezen van de tekst geen, maar voor het gebruiken ervan wel een bezwaar is. Lastig is ook dat begrippen sec worden genoemd en de uitleg ervan veel later volgt, zoals de Vereniging Unitas (p. 18)waarvan pas op pagina 52 blijkt dat het een ziekenfonds was en dat Moerman er een hoofdrol in speelde. Eigenlijk is dat ook het geval met diens antisemitisme. Het wordt met enige regelmaat ten tonele gevoerd, maar pas in hoofdstuk 3 uitgelegd en in de Moermanse context geplaatst, als zich bij lezers al het beeld van de rabiate jodenhater kan hebben vastgezet. Zo gaat het vaker. In ieder hoofdstuk loopt de auteur vooruit op onderwerpen die hij in latere hoofdstukken behandelt. Deze technische kritiek neemt niet weg dat Jeroen ter Brugge een belangrijke en leesbare biografie heeft geschreven van een man die in de Vlaardingse geschiedschrijving en in die van de vaderlandse medische wetenschap niet mag ontbreken. Een voorbeeldige studie en een biografie die staat als een huis, zoals professor Willem Frijhoff bij de presentatie terecht vaststelde. Jeroen ter Brugge, 'Het is precies omgekeerd'. Leven en werk van dokter Moerman. In: Historisch Jaarboek Vlaardingen 2011, p. 8-127 den Haan 27 Musis

Musis | 2011 | | pagina 27