Een sterfhuisreconstructie plaats omdat de conservatieve arts zijn dokterspraktijk uit de jaren 1930 nooit heeft willen moderniseren. Hij liet niet alleen een landgoed achter, maar ook een medisch-historische tijdcapsule. Als Moermans antisemitische denkbeelden - in 1956 verwoord in zijn boek 'De Wedergeboorte van het Christendom' - in de jaren 1990 niet opnieuw in een kwaad daglicht waren komen te staan, was Moermans praktijk waarschijnlijk allang een museum geweest. Nu is het slechts een slapende dependance van Museum Vlaardingen. Loopt u nog even mee? Aan het einde van de oprijlaan vocht en het plafond vertoont barsten, maar het rijk gedecoreerde eikenhouten bureau staat nog vol persoonlijke bezittingen. De behandelkamer en de apotheek van hetzelfde laken een pak; de gehele inrichting nog intact. Zelfs de met velours beklede divan waar Moermans patiënten hun ziel, zaligheid en zorgen op etaleerden, staat er nog. Het enige dat ontbreekt is de dokter zelf, en zijn volgelingen natuurlijk. Een spookhuis dus, maar wel een met grote medisch- en cultuurhistorische waarde. Uniek in Nederland, volgens de kenners die in 2007, samen met betrokken burgers, de toekomstvisie "Behoud Landgoed Hoogstad" opstelden. tekst: Robert van Herk zien we een groot duivenhok staan. Een bakstenen onderbouw met houten verdieping. Min of meer het epicentrum van Moermans voedingsonderzoek. Het hok is opgedeeld in een aantal compartimenten waarin telkens vierentwintig duiven gehuisvest werden. Dat aantal stond qua stofwisseling gelijk aan een volwassen mens, zodat hij de dieetexperimenten met de vogels kon projecteren op zijn patiënten. De benedenverdieping had een prozaïscher bestemming als garage. In de jaren vijftig liet de dokter een vreemde lage aanbouw metselen, speciaal bedoeld voor de neus van zijn Chevrolet. Daarna wordt het oog getrokken door de grote 19de eeuwse koeienstal, met daarnaast de praktijkwoning van de dokter. De woning heeft een bakstenen faqade uit de jaren twintig, maar vergis u niet, achter deze gevel gaan veel oudere bouwlagen schuil. De muur om de hoek toont appelbloesembaksteentjes gemetseld in klezorenstijl; typisch voor de 17de eeuw. Ondergronds zijn nog oudere sporen aangetoond: laatvijftiende- eeuwse fundamenten bijvoorbeeld. Ooit was het een ontginningsboerderij, letterlijk een uitvalsbasis van waaruit het natte land rondom middeleeuws Vlaardingen werd ingepolderd. Al in de 13de eeuw wordt de naam Hoogstad in geschriften genoemd. Uitzonderlijk vroeg. Of het exact dezelfde locatie betreft, weten we echter niet zeker. Misschien lag de allereerste boerderij ooit aan de overkant van de Westlandseweg - voorheen Broekweg - in de Engelsche Boomgaert. En voor wie nog dieper wil graven: al in de Romeinse tijd werd dit deel van Vlaardingen bewoond. Het was onderdeel van een stelsel hooggelegen kreekruggen, een toplocatie voor onze watervrezende voorouders. Zo'n rijke geschiedenis relativeert de recente bijdrage van dokter Moerman, maar uiteraard spreekt de roemruchte arts wel het meest tot de verbeelding; een eigenzinnige dokter wiens praktijk nog steeds te bezoeken is, komt immers makkelijker tot leven dan een ongeletterde Batavier of Kananefaat. In de wachtkamer van de dokterswoning staan alle houten stoelen nog netjes op een rijtje. Delfts blauwe tegeltjes met afbeeldingen van duiven sieren de muren. De spreekkamer is sinds Moermans dood onaangeroerd gebleven. Natuurlijk, de ruimte ruikt muf van het Als ik enigszins bedrukt de bedompte dokterswoning verlaat, valt weer op hoe mooi het landgoed eigenlijk is. De antikrakers in de boerderij en het kunstenaarsechtpaar Wilma Kuil en Peter Dumas, dat sinds jaar en dag het losstaande negentiende-eeuwse herenhuis heeft betrokken, wonen in een groene oase. Een oase die overigens wel sterk verwilderd is. In tegenstelling tot de gebouwen op het landgoed, die strak in de lak staan, laat het onderhoud van het groen te wensen over. Het weilandje voor de boerderij wordt al jaren niet meer begraasd, de sloten zijn lang niet uitgebaggerd en de unieke hoogstamboomgaard achter de boerderij, staat er mistroostig bij. De moerbei, kersen en walnoten doen het nog aardig, maar de peren- en appelbomen tonen weinig levenslust. Zijn er dan geen plannen met deze historische plek in Vlaardingen? Kwijnt landgoed Hoogstad stilletjes weg? In 2010 was er toch sprake van een schetsvoorstel voor het gebied? Een ontwerp van woningcorporatie Waterweg Wonen met input van de Werkgroep tot behoud van de Plattelandspraktijk Dokterswoning Landgoed Hoogstad? Het Vlaardingse gemeentehuis ligt op slechts vijf minuten fietsen. Laat ik eens poolshoogte nemen bij monumentenwethouder Hans Versluijs (PvdA) en afdelingshoofd Beheer en Informatie Paul Turion. De wethouder toont zich nog steeds bekend met het plan: "Yvonne Batenburg, je kent haar misschien wel van de Federatie Broekpolder, heeft zich, met een aantal andere mensen, sterk gemaakt voor dit gemeentelijk monument. Een hartstikke leuk idee, zeker omdat in de plannen het monument goed behouden bleef. Ze zijn toen samen met Waterweg Wonen opgetrokken; de corporatie vond een plan voor Hoogstad goed passen in haar filosofie over maatschappelijk verantwoord investeren in de stad Vlaardingen." Paul Turion beschrijft het ontwerp. Het plan hield in dat de praktijkruimte van dokter Moerman behouden zou blijven en een museumfunctie zou krijgen, terwijl in de rest van de dokterswoning en de aanliggende stal, een zorghotel was geprojecteerd. Om Ontginningsboerderij Afgekeurd plan 29 Musis

Musis | 2011 | | pagina 29