de exploitatie haalbaar te maken was er bovendien sprake van horeca in een nieuwbouworanjerie en van een kinderdagverblijf met vergaderruimte aan de rand van de boomgaard, ook nieuwbouw. "De Welstandcommissie heeft het schetsontwerp echter afgekeurd", weet Turion: "De belangrijkste reden was dat de duiventil ernstig werd aangetast. In feite was op die plek een nieuw gebouw bedacht, de oranjerie. Bovendien is Hoogstad een archeologisch belangrijke vindplaats en dus werd er een enorm bedrag gereserveerd voor archeologisch onderzoek. Daardoor werd het toch te wild, te duur, te belastend om het project nog rendabel te krijgen." Tot spijt van de gemeente overigens, die het landgoed graag had verkocht, maar - zo blijkt bij navraag - vooral ook tot grote teleurstelling van Waterweg Wonen die al veel tijd en geld in de planvorming had gestoken en bereid was voor miljoenen onrendabel te investeren. En wat nu? "Tja, nu zijn wij weer aan zet", zegt Versluijs: "Dat ei hebben we echter nog niet gelegd." "Wat er daarna gebeurd is, is dat wij het landgoed weer in standaardonderhoud hebben genomen", vult Turion aan: "Een logisch moment om opnieuw naar de locatie te kijken zou in 2013 zijn, als de beperkingen rondom de erven aflopen." Geen geruststellende uitspraak, want één van de afspraken die de gemeente destijds met de familie Moerman had gemaakt, was dat het landgoed en de dokterswoning vijfentwintig jaar lang in ere zouden worden gehouden, als herinnering aan het werk en leven van dokter Moerman. Daarna heeft de gemeente dus carte blanche. Is het landgoed dus vanaf 2013 overgeleverd aan commerciële projectontwikkelaars? "Nee hoor, het blijft een gemeentelijk monument", verzekert Versluijs: "We gaan eerst een stedenbouwkundige schets maken, een globaal idee, en nemen dan de opmerkingen van Welstand mee." Alles wordt volgens de wethouder opnieuw op een rijtje gezet en zelfs de eventuele museumfunctie wordt dan weer gewogen. "Vervolgens moeten we een partij bereid zien te vinden die daar mee aan de slag gaat, want de gemeente gaat dat niet zelf ontwikkelen", vervolgt Versluijs: "We zijn niet een partij die zo'n gebied zelf wil exploiteren. Niettemin is het toch een beetje de poort naar de binnenstad. De cultuurhistorische waarde is zo belangrijk dat we dat wel in een nieuw plan terug willen zien." Mooie belofte, maar gaat zoiets nog lukken in deze economisch slechte tijden? De wethouder wijst op de NIVON-boerderij aan de rand van de Westwijk, ook een gemeentelijk monument: daar hebben zich meerdere gegadigden aangediend die, binnen de randvoorwaarden van de gemeente, plannen hebben ontwikkeld. "Weet je, steeds meer kom ik tot de conclusie dat het echt heel belangrijk is dat je een stad aantrekkelijk maakt door de cultuurhistorische erfenis zichtbaar te maken. In het Actieplan Wonen heeft erfgoed, samen met water en groen, een belangrijke rol gekregen. Die drie factoren dragen bij aan het imago van de stad en moeten weer nieuwe bewoners trekken. Dus willen we ook ons best doen voor Hoogstad." Enigszins gerustgesteld verlaat ik het stadhuis. Als ik over de Burgemeester Heusdenslaan langs Hoogstad fiets, steken de silhouetten van het herenhuis en de boerderij scherp af tegen de wolkenloze avondlucht. Vergis ik me nu, of zie ik achter het raam van de dokterswoning een statige graatmagere man staan? Hij wenkt uitnodigend. Alsof hij klaar is om weer bezoek te ontvangen. 'd. fotó: J Sluirper DeVlaardingse dokter Moerman is, ruim twintig jaar na zijn dood, nog altijd omstreden. De Vereniging tegen Kwakzalverij typeert hem als "de grootste kwakzalver van de 20ste eeuw" Een alternatief geneesheer die er bovendien antisemitische denkbeelden op nahield en in de oorlog heulde met de bezetter. Maar toch, dokter Moerman is ook een historisch fenomeen. Hij heeft als een van de eersten een mogelijk verband aangetoond tussen onze voeding en kanker, en niet onbelangrijk: nog steeds wordt hij op handen gedragen door een aanzienlijke schare bewonderaars. In de jaren 1990 was de tijd echter niet rijp voor nuances.Toen Moermans twijfelachtige verleden werd opgerakeld, verdwenen plannen om zijn praktijkruimte in te richten als museum angstvallig in de ijskast. DeVlaardingse gemeente durfde de vingers niet te branden aan Moermans denkbeelden.Tijd heelt echter alle wonden en in 2006 nam het college van burgemeester en wethouders een gezamenlijke motie van PvdA, CDA, AOV, SBV en GroenLinks over, waarin werd gepleit voor het behoud van landgoed Hoogstad inclusief de plattelandspraktijk van dokter Moerman, "overwegende dat een volwassen samenleving de controverses rondom de heer Moerman kan laten zien als historisch feit, zo nodig ingebed in een educatief programma" We zijn nu vijf jaar verder. Landgoed Hoogstad is nog steeds niet tot leven gewekt. 31 Musis

Musis | 2011 | | pagina 31