Museum vondsten Blik van Baronie Wlmm tekst Jeroen ter Brugge Foto's: Speelgoed en Blikmuseum Deventer Zullen de gedachten bij (de) Baronie bij velen uitgaan naar de streek rondom Breda en de woorden chocolade en Schiedam doen denken aan De Bonte Koe, toch staat deze museumvondst in het teken van iets anders. Van 1920 tot begin jaren 1950 vond een vrij grootschalige chocoladeproductie in Schiedam plaats, die naar de oprichters de initiaalnaam Baronie droeg. Het waren de heren Barents, De Roth en Nieuwenhuis die de fabriek, gelegen tussen de Nieuwe Haven en Warande, in genoemd jaar oprichten. Een reusachtige schoorsteen markeerde het fabrieksterrein, dat in 1951 echter volledig in de as werd gelegd. De productie verhuisde naar Alphen aan den Rijn. De naamsbekendheid van Baronie was groot en tot over de landsgrenzen werden de chocolaatjes verkocht. Het bedrijf groeide en in 1982, respectievelijk 1984, nam het de branchegenoten De Heer uit Rotterdam en Tjoklat uit Vlaardingen over. Vanaf midden jaren negentig vond uitbreiding in België plaats en volgden in deze eeuw nog een aantal andere overnames. Inmiddels is het van oorsprong Schiedamse Baronie uitgegroeid tot één van de grootste producenten van consumentenchocolade en speelt het internationaal een rol van betekenis. Naast pralines, produceert het repen, letters, paaseitjes, pindarotsen, kersenbonbons en modieuze chocoladesticks. Het blik met de Indische schone dateert uit de vroege (vooroorlogse) periode van Baronie, toen het nog in Schiedam gevestigd was. Dromerig leunt een jonge vrouw in kleurige sarong gehuld op een kolom, die nog het meest op een ruïneus tempelaltaar lijkt. Verder ontbreekt de onvermijdelijke klapperboom niet. In dergelijke blikken werden de luxe chocolaatjes verpakt, ook gedurende de jaren twintig en dertig al een geliefd verjaarspresentje. Vanwege de inhoud, maar zeker ook om het kleurrijke blik, dat nog vele andere doelen kon dienen. Blik heeft het grote voordeel dat de inhoud goed beschermd is tegen stoten en redelijk goed kan worden afgesloten, zodat bederf kan worden vertraagd. Het blik werd voor Baronie geleverd door de 'Dordrechtse Metaalwarenfabriek v/h wed. J. Bekkers Zoon', een bekende blikleverancier in die jaren. Blikslager Jacobus Bekkers was de zaak in 1824 begonnen en vervaardigde handgemaakte blikken en gebruiksvoorwerpen, die hij decoreerde en aflakte. Het relatief duurzame materiaal viel in de smaak en vanaf I860 ging hij machines inzetten voor de productie. Zijn kinderen zetten de zaak voort en continueerden de verdergaande mechanisering. De blikproductie, zowel die voor conserven als voor koek/ biscuit en chocolade, vond grotendeels machinaal plaats. In 1884 werd de eerste blikdrukpers in gebruik genomen waarmee het mogelijk werd grote aantallen en relatief goedkope blikken te produceren. De crisisjaren betekenden vrijwel de nekslag voor de fabriek, maar met externe financiering kon het bedrijf worden voortgezet als onderdeel van de NV Vereenigde Blikfabrieken (Verblifa). Sinds 1965 vond aansluiting bij het Thomassen Drijverconcern in Deventer plaats, dat op zijn beurt in 1997 opging in Impress en nog steeds in Deventer gevestigd is. Het Speelgoed- en Blikmuseum, onderdeel van de Deventer musea, beheert een collectie van ruim 6.500 blikken waarvan de oudste uit de 19e eeuw dateren. Een belangrijk deel van deze verzameling is afkomstig van Impress en zijn voorgangers, waaronder de firma Bekkers. De particuliere blikmanie, met zijn duizende verzamelaars, lijkt inmiddels uitgewoed, maar het Blikmuseum collectioneert nog steeds. Het is uitgegroeid tot een nationale blikreferentiecollectie van een hoog niveau, met vele hoogtepunten voor de bedrijfseconomische geschiedenis en kunsthistorie. Zo ook voor die met een Schiedams tintje. Musis 32

Musis | 2011 | | pagina 32