Van Vim en V1 Oproep: in het kader van een publicatie over de VI-installatie op het Sunlightterrein worden ooggetuigen of personen die anderszins van deze kunnen verhalen, opgeroepen hun herinneringen te melden, door contact op te nemen met: Jeroen ter Brugge (pontanus@hotmail.com of 06-53230098) Tot de categorie producten waarvan de merknaam synoniem is aan een productsoort (eponiemen als 'spa' of 'aspirine') behoort ook het vanaf 1921 in de Vlaardingse Sunlightfabrieken gefabriceerde 'Vim'. De tijden dat de handzame ronde bus in het gootsteenkastje stond, zijn langzamerhand voorbij, maar het begrip leeft bij generaties Nederlanders voort. Het schuur- en polijstmiddel gebruikte men voor het reinigen van aanrechten, pannen, fornuizen en andere harde ondergronden. Voor de huishoudens bestond in de naoorlogse variant een handzame kleine bus. De meest recente variant had een plastieken strooimond met een opvallend wit-blauwkleurige maar ook groen en gele opdruk. Voor, tijdens en de eerste naoorlogse jaren kende de bus een andere uitvoering: eveneens van bedrukt karton maar met een opdruk in geel met zwarte letters en met een blikken bodem en deksel. Het getoonde grote exemplaar van het Speelgoed- en Blikmuseum in Deventer is geheel van blik en werd als voorraadtrommel in winkels gebruikt. 'De Sunlight' was in die jaren de grootste zeepfabriek in Nederland. Herhaaldelijke reclamecampagnes stonden borg voor een grote naamsbekendheid. Vooral de merken 'Sunlight' (zeep), 'Radion' en 'Rinso' (waspoeder) en 'Vim' waren alom bekend. De marketing werd verder ondersteund door excursies vanuit het hele land naar het, toen zeer moderne, fabriekscomplex. Busladingen huisvrouwen werden in de jaren dertig vrijwel dagelijks aan het terrein afgeleverd, uiteraard met het doel van hen trouwe afnemers te maken. De Sunlightfabriek, onderdeel van de Lever's Zeepmaatschappij N.V., produceerde in 1917 haar eerste zeep in Vlaardingen. In het voormalige gorzengebied onder de Maasdijk ten zuidwesten van Vlaardingen verrees in die jaren een industrieterrein, waar naast de Sunlight onder andere de ENCK (kunstmest) en de BPM (de latere Shell) zich vestigden. De oorlogsjaren gingen de Sunlight bepaald niet ongemerkt voorbij. Waar veel zeepsoorten noodgedwongen, vanwege het wegvallen van de aanvoer van plantaardige oliën, van samenstelling veranderden, kon de productie van Vim zelf vrijwel ongewijzigd doorgaan. Tot 14 februari 1945, toen de Duitse bezetter het complex vorderde ten behoeve van de inrichting van een Vl-lanceerinstallatie. Met deze vliegende bommen werd vanaf 23 februari Londen onder vuur genomen. Precies een maand later, op 23 maart 1945, kwam hieraan een einde, toen Engelse bommenwerpers de fabriek op de korrel namen. Het precisiebombardement slaagde en grote delen van de Sunlight werden verwoest. De Vimfabriek brandde volledig uit. In het reeds in december 1945 verschenen gedenkboek van de Lever's Zeepmaatschappij blikte A.J. de Jong op de voorliggende jaren terug: 'Toch is Vim ook de oorlog wel aan te zien. Voor Mei 1940 zag een bus Vim er deftig en tegelijkertijd vroolijk uit. De gele bussen met de kleurige opschriften en de mooie zwarte letters met haar blinkende blikken bodems en deksels en haar manchet van triacel, die er volkomen glad omheen sloot, waren een lust voor het oog.' De Jong vervolgde met de constatering dat door materiaalschaarste de triacel (een beschermend transparant laagje) achterwege moest blijven en dat de bodem en deksel van hergebruikt blik vervaardigd moesten worden, om uiteindelijk ook in karton uitgevoerd te worden. Nog in december 1945 ontbeerde de Vimbus zijn oorspronkelijke uitmonstering: '...het zal nog wel een poosje duren, voordat de bus weer in hare oude fleur kan worden afgeleverd.' Na de oorlog werd de productie weer hervat. In 1971 werd een vloeibare versie geïntroduceerd: 'Jif' (later 'Cif')dat de aloude Vim langzaamaan verdrong. 1 ZEEP MAATsr.HAPP'jL 33 Musis

Musis | 2011 | | pagina 33