Hee Alewijn maakte zich altijd zorgen om het welzijn van anderen tekst: Peter de Lange foto's: Ton den Haan en Chr. Breur Spiritusmagnaat Alewijn de Groot leefde sober, maar was allesbehalve gierig. Hij riep met eigen kapitaal een welzijnsfonds in het leven dat al 55 jaar steun verleent aan sociale, culturele en humanitaire doelen. Lang verrichtte het fonds in alle stilte zijn goede werk. Tegenwoordig stelt Stichting de Groot Fonds, net als veel andere vermogensfondsen, bij een donatie prijs op naamsvermelding. Bestuursleden hoeven ook niet meer nadrukkelijk van protestantse huize te zijn. In een smaakvol gerestaureerd pand aan de Koemarkt is het fonds onlangs onvermoeibaar aan een nieuwe toekomst begonnen. Aan de hand van historische bouwtekeningen is architect Bert Toorman erin geslaagd de gevel van Koemarkt 4, waar het fonds domicilie heeft gekozen, in de oorspronkelijke staat te herstellen. Het pand heeft daarmee zijn bescheiden deftigheid teruggekregen. De ruimteverdeling binnen is efficiënt, de sfeer dankzij een ingetogen kleurgebruik warm en vriendelijk. Alewijn de Groot zou bij een inspectie goedkeurend hebben geknikt. Hij hield van eerlijkheid en eenvoud. De Groot( 1896-1965) hechtte veel waarde aan het behoud van historisch erfgoed. Het fonds dat zijn naam draagt, heeft in hoge mate bijgedragen aan de instandhouding van monumenten in Schiedam en elders. Het is typerend voor deze onbaatzuchtige miljonair, dat hij wel oog had voor de restauratie van gemeenschappelijk erfgoed, maar geen enkele voorziening trof om zijn eigen fraaie villa, ook nog eens gelegen aan een monumentale laan, voor verpaupering te behoeden. De Groot woonde zijn hele leven op hetzelfde adres, Tuinlaan 62. Aan de huidige gevel is de welvaart van toen niet af te zien. Het pand verkeert sterk in verval. Bouwval zou als typering net te ver gaan. Laten we het houden op een eufemisme uit het makelaarsjargon: een opknapper. Niets vergaat zo snel als roem, denk je onwillekeurig bij het zien van die afbladderende gevel en dat vermolmde houtwerk. Maar is het begrip roem hier wel van toepassing? Beroemdheid was een status die de bewoner nooit heeft nagestreefd. De Groot stond juist bekend om zijn bescheidenheid. Hij was de ingetogenheid zelve. Zijn vrienden kenschetsten hem als een man wars van overdrijving, opschik en opschepperij. Als hij geen vermogensfonds had opgericht dat tot op de dag van vandaag met royale uitkeringen bijdraagt aan het in stand houden van het sociale en culturele leven in Schiedam, zou hij waarschijnlijk al lang zijn vergeten. De Groot, een verstokt vrijgezel, stierf kinderloos, nadat hij een omvangrijk kapitaal had verdiend in de handel in grondstoffen voor de jeneverindustrie. Omdat hij geen nageslacht had aan wie hij zijn miljoenen kon nalaten en het vooruitzicht dat de fiscus zich erover zou ontfermen hem niet aantrok, besloot hij tien jaar voor zijn overlijden dat hij zijn kapitaal zou onderbrengen in een welzijnsfonds. Dit fonds zou na zijn dood het werk voortzetten dat hij reeds bij zijn leven als zijn voornaamste taak was gaan beschouwen: het ondersteunen van initiatieven die het welzijn van de Schiedamse bevolking verhoogden. Dat deed hij met zoveel inzet, dat zijn vrienden weieens de vrees uitspraken dat hij met zijn nietsontziende zorg Musis 34

Musis | 2011 | | pagina 34