binnengelaten wordt door de kier van een openstaande deur en aan de andere kant een lichte bol die als maan veel licht verspreidt, te zien in de weerkaatsing in het water. Kortom het gaat over het presenteren en kijken en interpreteren van enerzijds anonieme en anderzijds overbekende, iconische beelden. Het samengestelde boek ligt op de tentoonstelling Veronica, Robert Zandvliet Harry Haarsma. En het is ook in boekvorm gereproduceerd. 'Deze kunstenaars hebben volledig begrepen waar het in de Ontmoetingen van De KetelFactory om gaatzegt directeur Winnie Teschmacher. 'Ze hebben alle mogelijkheden tot verdieping benut.' Robert Zandvliet is inmiddels een gevierd kunstenaar en zijn werk is overal te zien, maar voor zijn ontmoeting bleef hij dichterbij. Zandvliet vroeg Harry Haarsma. Als kunstenaars begeven zij zich in verschillende tentoonstellingscircuits en het zal het niet gauw gebeuren dat hun werk samen te zien is. De kunstenaars hebben hun atelier in hetzelfde gebouw en ze praten regelmatig over eikaars werk. En de tentoonstelling in De KetelFactory gaf gelegenheid om de ontmoeting te verdiepen. 'Door niet alleen samen tentoon te stellen maar ook samen een kunstwerk te maken en dat te verankeren in een publicatie. En later volgt ook nog de Distillatie waar hun onderwerp ook vanuit andere kanten belicht wordt'. Van Harry Haarsma is op de tentoonstelling nog een kunstenaarsboek te zien, alle bladzijden zijn op de wand gespeld. Je kunt er uren naar kijken om te interpreteren, verbanden te leggen en wrange tegenstellingen te ontwaren, zoals het bruidspaar dat op het puin van kapotgeschoten flats in Libanon loopt met daarnaast een tekening met wit pleister. Of het silhouet van een gefusilleerde man naast een afbeelding van een luie stoel, of het beeld van een ijsjes etende Idi Amin op een strandstoel naast een kaartje met daarop aangetekend waar de landmijnen zich in het land bevinden. Ook zijn er schilderijen van Haarsma van menselijke lichamen, die ook al zijn ze kloek geschilderd in dit verband vooral de kwetsbaarheid van de mens laat zien, de mens van vlees en bloed. Robert Zandvliet kreeg aanvankelijk bekendheid met zijn schilderijen van voorwerpen als een haarspeld, een televisiescherm of een bioscoopscherm. Hij schilderde ze in een vereenvoudigde vorm met de randen vlak tegen de rand. Daarna volgde een serie landschappen, dat wil zeggen autosnelwegen, met zwierige, golvende banen verf over elkaar heen, die leken op een kluwen. De brede kwast met eitempera waarmee hij zijn golvende lijnen opzette werd zijn handelsmerk. Zandvliet is een formele kunstenaar, een kunstenaar die zich in zijn schilderkunst bezighoudt met de vorm, de compositie en het materiaal. De schilderkunst zelf is zijn onderwerp, dus hij kijkt ook naar andere schilders. De afgelopen twee jaar gaat dat zelfs zo ver dat hij zijn eigen versie maakt van schilderijen van grote meesters zoals Mondriaan, Matisse en Pollock. Niet uit arrogantie, maar uit het onderzoek naar zijn eigen positie in die hele kunstgeschiedenis. Zandvliet heeft een galerie in Amsterdam en New York, tentoonstellingen in het hele land, maar ook in België, Duitsland en de Verenigde Staten. Hij won de Prix de Rome, de Charlotte Köhlerprijs en de Theo Wolvecampprijs. Van Robert Zandvliet alleen zijn er eigenlijk maar twee werken op de tentoonstelling, een wandkleed en een voorstudie ervan op linnen. Maar wat een werk! Het lijkt, oneerbiedig gezegd, op een zwart hoogpolig tapijt in de vorm van twee net dichtgetrokken gordijnen. Het wandkleed is gemaakt in het Audax Textielmuseum. Er zijn dikkere en dunnere delen zwart en op sommige plekken zijn er roze draden ingenaaid. Op afstand wekt het de illusie dat het doek transparant is en er van achter licht doorschijnt. Maar als je er pal voor staat blijkt dat geenszins het geval. De brede golvende lijnen die zo kenmerkend zijn voor zijn schilderijen zie je terug in de modellering van het kleed. Voorafgaand aan het kleed maakte Zandvliet ook een ingekleurde schets, studie tempera op linnen, die eigenlijk een brug vormt tussen zijn werk op doek en het kleed. De dynamiek van de lijnen, die het zojuistdichtgetrokken- zijn suggereren, zijn hier al op te zien. Maar wat vooral fascineert, is het zwarte doek. Wat speelt zich daarachter af? Net als op het toneel of bij de opera. Het doek is het enige dat tussen de beschouwer en het schouwspel staat. Als het doek dichtgaat is de voorstelling afgelopen, de verbinding tussen publiek en schouwspel, de betovering is gebroken. Maar het maakt plaats voor de fantasie, het voorstellingsvermogen en de nieuwsgierigheid van de kijker. De tentoonstelling is te bezoeken tot en met 29 januari 2012. Voor meer informatie www.deketelfactory.nl Musis 38

Musis | 2011 | | pagina 38