Inhoudsopgave 5-23 Geriatrie in het Vlietland Ziekenhuis 24 Het is precies omgekeerd 28 Landgoed Hoogstad, een sterfhuisreconstructie 32 Museumvondsten 34 Heer Alewijn maakte zich altijd zorgen om het welzijn van anderen 37 KetelFactory Bevlogenheid. Een beter woord is er niet voor de geestdrift waarmee specialisten, verpleegkundigen, therapeuten en medewerkers van de verschillende poliklinische afdelingen en zelfs de apotheker in deze Musis hun persoonlijk verhaal vertellen vanuit de dagelijkse praktijk van de geriatrie in het Vlietland Ziekenhuis. Als medisch specialisme neemt de betekenis van de geriatrie of ouderengeneeskunde in de algemene gezondheidszorg toe met de vergrijzing van de samenleving. Het is ook een medisch specialisme dat inhoudelijk grote ontwikkelingen doormaakt. Het Vlietland Ziekenhuis volgt hiermee een landelijke ontwikkeling. Hierbinnen echter geldt de geriatrische afdeling van het Vlietland Ziekenhuis als richtinggevend voor de gehele regio. Onze geriaters zijn 'mensendokters', verklaarde ziekenhuisbestuurder Aad de Groot met trots. En zo is het maar net. Die trots weerspiegelt zich ook in het enthousiasme waarin het hoofd van de afdeling Geriatrie Marja Buys het werk van alle betrokkenen presenteert. Samen met specialisten, verpleegkundigen en therapeuten was zij verantwoordelijk voor de opbouw van de afdeling en zet ze dit werk voort in de dagelijkse leiding. In de weergave van de gesprekken met de laatsten, maar ook met een mantelzorgster en een huisarts, schetsen de auteurs Jan van Kampenhout en Hans van der Sloot de betekenis van de geriatrische afdeling in de algehele gezondheidszorg in deze regio. Verder schreven Henk Slechte en Han Boxma een bespreking van Jeroen ter Brugges lang verwachte monografie over dokter Moerman, besteedt Robert van Herk aandacht aan Moermans landgoed Hoogstad, schetst Peter de Lange het leven van weldoener Alewijn de Groot en stapte Froukje Holtrop binnen bij De KetelFactory. MUSIS december 2011 jaargang 17 no 11 ISSN 1568.9751 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede terrein van cultuur en samenleving. Musis is toegelaten als Algemeen Nut Beogende Instelling (ANBI) 8049 60 057 Uitgever: Stichting Musis Bestuur: Jan Franken, Dick Jansen, Loe Koppejan- voorzitter, Jos Poolman, Karin Visser) Redactie en administratie: Broersvest 75-77 3111 ED Schiedam Telefoon:010 473 55 18 E-mail: redactie@musis.info Hoofdredacteur: Hans van der Sloot Redactie: Jeroen ter Brugge, Theo van Giezen, Sjef Henderickx, Jack Tsang, Rikkert Wijk Maarten Bijl (voorzitter) Tekstredactie: Harriet Kruse Eindredactie: Laurens Priester Abonnement: minimaal 35,- (jaarabonnement 2012 (een hogere bijdrage wordt zeer op prijs gesteld) op rekeningnummer 81.33.79.55 Forrtis MUSIS ONLINE OP http://archief.schiedam.nl/ Van januari 2009 tot de maand voorafgaand aan het laatste nummer (november 2011) is Musis volledig leesbaar op de website van het Gemeentearchief Schiedam publicaties. Het Musisarchief is volledig doorzoekbaar. Alle auteursrechten en datarecht berusten bij Stichting Musis en de auteurs. Het onderwijs en educatieve instellingen kunnen op Musis een beroep doen bij het geschikt maken van onderwerpen voor lessen en projecten Druk: BGS Grafisch, Schiedam Alle auteursrechten en datarecht berusten bij Stichting Musis en de auteurs. Omslag: Jaap Krulder en Maaike Bisschop, geriaters Vlietland Ziekenhuis, foto: Sjaak van Beek 3 Musis Een persoonlijk verhaal.

Musis | 2011 | | pagina 3