Beter worden doen wij samen Aad de Groot - Raad van Bestuur: 'We moeten niet al te bescheiden zijnzegt bestuurder Aad de Groot waar de Vlietland Geriatrie het onderwerp is. 'We krijgen erkenning voor onze aanpak. Onze manier van werken. Sterker nog, terwijl andere ziekenhuizen moeite hebben om een geriater te vinden, heeft het Vlietland inmiddels de naam van bovengemiddelde kwaliteit. En daar mag je best mee naar buiten. Het is een erkenning van het werk van allen die zich in dit huis inzetten voor de ouderengeneeskunde'. In de samenwerking met de andere ziekenhuizen in de regio, waaronder het Franciscus in Rotterdam, het Reinier de Graaf in Delft en overige instellingen als de Argos-Groep, Frankeland en het Zonnehuis in Vlaardingen is aan het Vlietland Ziekenhuis de regie toevertrouwd. Aad de Groot: 'We hebben daar goede afspraken over. Zowel met de collega-ziekenhuizen als met zorgverzekeraar DSW. Wederzijds vertrouwen is essentieel om een goede zorg te waarborgen. Evenals een hechte samenwerking. Je kunt nog zulke goede artsen hebben, maar als samenwerking ontbreekt dan heb je niets te bieden. Je komt als Het omgekeerde is natuurlijk ook waar. Met alle denkbare faciliteiten kom je als ziekenhuis tekort als je geen goede staf van specialisten en verpleegkundigen hebt'. ziekenhuis tekort als je geen goede staf specialisten en verpleegkundigen hebt: Het brede gebied van de Van volksgezondheid kent tegengestelde stromingen in opvattingen en beleid. Terwijl de regering zich uitspreekt voor decentralisatie van de zorg, dringen zowel zorgverzekeraars als de samenwerkende kankerpatiëntenorganisaties aan op specialisering. Volgens de zorgverzekeraars kunnen de kwaliteitsverschillen in de behandeling verdwijnen door concentratie van zorg. Ziekenhuizen moeten alleen operaties uitvoeren waarvoor ze de ervaring en deskundigheid in huis hebben. Kostenbesparing door centralisering is een tweede argument dat zeker geldt voor de geriatrie als snelgroeiend vakgebied. Kostenbesparing is één van de waarborgen dat de zorg ook in de toekomst voor iedereen beschikbaar en betaalbaar blijft bij stijgende vergrijzing en toenemende technologische mogelijkheden. Daarin worden de zorgverzekeraars in het gelijk gesteld door de directeur van het Sociaal Cultureel Planbureau Paul Schnabel die stelt dat gezondheidszorg in toenemende mate ouderenzorg wordt. Bestuur en staf van het Vlietland Ziekenhuis zijn zich daarvan terdege bewust. Aad de Groot: 'Over de regisserende rol van Vlietland zijn duidelijke afspraken gemaakt. Om concentratie tot een succes te maken moet zijn voldaan aan een aantal cruciale voorwaarden. Bijvoorbeeld duidelijkheid over wie de moeilijke besluiten neemt: welk ziekenhuis gaat welke behandelingen uitvoeren. En vooral ook: welk ziekenhuis doet dat niet meer en volstaat ermee als satelliet te functioneren. Ook moeten er duidelijke afspraken worden gemaakt met instellingen als Driemaasstede, Frankeland en het Zonnehuis die elk ook weer gespecialiseerd zijn in de opvolgende zorg, behandelings- en begeleidingstraject en revalidatie waar mogelijk. Je kunt je dus voorstellen dat wij blij en trots zijn om in dit geheel een centrale rol te spelen'. De belangstelling voor de geriatrie is pas sinds kort groeiend onder jonge medici. Lange tijd was het een 'specialisme op de achtergrond', gekoppeld aan het beeld van de oude en vooral hulpbehoevende mens. Met de vergrijzing van de samenleving treedt ook de geriatrie op de voorgrond als specialisme dat zich niet beperkt tot een afgebakend gebied zoals cardiologie, vaatziekten of orthopedie, maar dat kiest voor een holistische benadering. Voor een benadering van heel de mens dus waarbij ook diens omgeving, ontwikkeling en levenshouding in onderzoek en behandeling worden betrokken. 'Reeds in de ontwerpfase en de bouw van dit nieuwe ziekenhuis is rekening gehouden met een prominente rol voor de geriatrie. Een verblijf in een ziekenhuis is zelden leuk. Dus hebben we alles in het werk gesteld om dit zo prettig mogelijk te maken. Zo huiselijk als maar kan. Met elkaar hebben we kans gezien om de geriatrie in het Vlietland Ziekenhuis op een hoger plan te brengen. En nogmaals, we zijn er trots op dat collega-instellingen dit onderschrijven en dat DSW onze aanpak volledig ondersteunt. De keuzes die wij gemaakt hebben zijn helder. De geriatrie gaat uit van heel de mens. Dit is voor alle disciplines in dit huis een vast gegeven. Beter worden doen we samen. En NOG beter worden is het vaste voornemen van de afdeling geriatrie en iedereen die daarbij betrokken is. Met mensendokters die niet boven maar naast de patiënten staan. 5 Musis

Musis | 2011 | | pagina 5