Wij zorgen ervoor dat mensen uit het verpleeghuis blijven. Jan Driesen - neuroloog: Afkomstig uit de Amsterdamse Valeriuskliniek, hield neuroloog Jan Driesen zich in de toenmalige Vlaardingse Holy-vestiging van het Vlietland Ziekenhuis bezig met gedrags- en geheugenstoornissen. Praktisch vanaf zijn eerste Vlaardingse dag zette hij zich gedreven in voor het opzetten van een gespecialiseerde geriatrische afdeling. Tientallen brieven schreef hij aan de directie en betrokken instellingen. Precies zoals hij jaren later een drijvende kracht zou zijn in de opzet van Alzheimercafés in Vlaardingen en Schiedam en tezamen met de Frankelandgroep erin slaagde om een voor de regio uniek behandel en expertisecentrum voor de behandeling van parkinsonpatiënten op te zetten. Naast zijn tafel hangt een, aan Albert Einstein toegeschreven, uitspraak: Als een overladen bureau duidt op een rommelige geest, waarnaar verwijst dan een lege tafel'. Jan Driesen lacht. Jan Driesen: 'In de tijd dat ik mij in Vlaardingen vestigde, werden de onderzoeken naar gedrags- en geheugenstoornissen door het RIAGG gedaan. We zijn toen snel om de tafel gaan zitten om te kijken hoe dit anders kon. Niet dat het RIAGG tekort schoot, integendeel zelfs, maar het RIAGG heeft voor het publiek een veel te hoge drempel. Wie daar terecht komt is óf gek, óf ontspoord en bij voorkeur allebei, heette het. Dit sloeg natuurlijk nergens op, maar zo'n diepgeworteld vooroordeel neem je niet zomaar weg. Dus zijn we als Vlietland in gesprek gegaan met het RIAGG en Driemaasstede om te bezien hoe we het onderzoek naar gedrags- en geheugenstoornissen bij ouderen anders konden aanpakken'. Dat op hetzelfde moment nieuwe technieken voor screening van patiënten werden geïntroduceerd, was een gelukkige bijkomstigheid. Jan Driesen: 'Bij het ouder worden ervaren veel mensen dat hun geheugen niet langer is wat het vroeger is geweest. Ook het vasthouden van aandacht en het onder tijdsdruk kunnen uitvoeren van complexe taken neemt af. Dat behoeft niet meteen zorgelijk te zijn. Feit is wel dat bij het ouder worden vaker zogenaamde cognitieve functiestoornissen optreden. Dit houdt in dat het geheugen in mindere of meerdere mate achteruit gaat. Ook gedragsveranderingen kunnen optreden. Hoe vroeger je daarbij bent, des te groter is de mogelijkheid die achteruitgang af te remmen. Dus moet je je drempels zo laag mogelijk houden. Vanaf 2002 doen we dat in gesprekken waarin we ook veel aandacht hebben voor andere aspecten. Die screening neemt veel tijd. Behalve het neuropsychologisch en het psychogeriatrisch onderzoek wordt veel aandacht besteed aan de thuis- en zorgsituatie, het medicijngebruik en sociale en maatschappelijke achtergronden. Van meet af aan was dit een succes.' Nog in de Vlaardingse jaren werd het besluit genomen om een geriatrische afdeling op te zetten die een grote regio zou kunnen bedienen. Vanzelfsprekend had dit veel te maken met de vergrijzing in het verzorgingsgebied en dan met name in Vlaardingen en Schiedam. Beide steden kwamen immers in de jaren Musis 6

Musis | 2011 | | pagina 6