vijftig en zestig van de vorige eeuw als industriestad tot bloei. Ze kennen daardoor een grote oudere bevolkingsgroep. Driesen: 'Vanuit een actieve voorbereidingsgroep hebben we een geriatrisch netwerk opgezet en de chef de clinique van het Erasmus Medisch Centrum Jaap Krulder benaderd met de vraag of hij het voortouw wilde nemen bij de opzet van de afdeling in Schiedam en Vlaardingen. De behandeling van geriatrische patiënten neemt veel tijd. Anders dan specialisten die op gerichte vragen een gericht antwoord hebben, wil de geriater een plaatje hebben van het geheel. Wie is de patiënt, wat zijn de klachten, wat kan hij of zij zelf vertellen en wat kunnen familieleden en mantelzorgers daarop aanvullen. Van belang bijvoorbeeld zijn geschiedenis en ervaringen, het werk in het verleden, kortom alles wat ten dienste kan staan van een holistische benadering van de patiënt. We kijken naar de hele mens, niet alleen naar de meest opvallende klachten. Daar komt nogal wat onderzoek bij kijken en vooral praten met de patiënt en diens omgeving om op die manier een beeld te krijgen van wat er nu precies mankeert. Bij oudere patiënten is er vaak een grote samenhang van verschillende factoren. Daarvan moet de afdeling geriatrie eerst een beeld hebben voordat met een behandeling of begeleiding kan worden begonnen.' Jan Driesen: 'Heel vaak worden patiënten naar de afdeling geriatrie verwezen door de huisarts. Die ziet vaak als eerste dat er iets niet goed gaat. Dat hoeft niet direct een aanwijsbare ziekte te zijn, die vanuit het medisch handboek verklaard kan worden. Het kan ook zijn dat de arts vindt dat zijn patiënt niet meer zo goed functioneert als eerst. Ook als er sprake is dat het geheugen wat achteruit gaat, dat iemand om onverklaarbare redenen is gevallen of zich slechter voelt dan voorheen, is al een goede reden voor verwijzing. Ook vanuit het ziekenhuis zelf vinden regelmatig verwijzingen plaats. De cardioloog of de orthopedisch specialist kunnen het belangrijk vinden dat de geriater meekijkt of dat gespecialiseerde verpleegkundige hulp nodig is. We weten allemaal dat patiënten flink in de war kunnen zijn na een narcose. Of vanwege een combinatie van medicijnen of hoge koorts bij een blaasontsteking. We noemen dat een delier. Dit klinkt vaak ernstiger dan het is. Als die combinatie van medicijnen wordt gestopt, de narcose helemaal is uitgewerkt, of de koorts is gezakt verdwijnt de verwarring meestal vanzelf. Maar het is goed om in dat soort gevallen te kunnen terugvallen op de deskundige verpleegkundige of de geriater zelf. Ook als neuroloog onderzoekt Jan Driesen veelvuldig de samenhang tussen probleem en oplossing. 'Waarom reageert de ene mens anders dan de andere. En wat is de relatie tussen bijvoorbeeld geheugenproblemen, dementie en alzheimer. Dat ouder worden met problemen gepaard kan gaan, is een algemeen aanvaard uitgangspunt. Maar als medicus ben je er daarmee niet. Vroeger gold dat je aan teruglopende functies en beginnende dementie helaas niets kon doen. Tegenwoordig is dat anders. We kunnen nog lang niet alles, maar vaak is het wel mogelijk om parkinson en dementie te vertragen. Met als gevolg dat oudere patiënten het ziekenhuis in redelijke conditie kunnen verlaten en dat we vanuit die optiek ook de familie en de mantelzorg inzicht en steun bieden. Op die manier zijn we ook begonnen met het Alzheimercafé dat nu ook in Schiedam een afdeling heeft en het Parkinsoncafé in samenwerking met respectievelijk Driemaasstede en Frankeland. Alles om patiënten en hun omgeving zo goed mogelijk te kunnen begeleiden in hun dagelijks leven buiten het ziekenhuis. Vroeger was de geriatrie een tak van wetenschap die zich bezighield met typische ouderdomskwalen. Tegenwoordig een medisch vakgebied dat oudere patiënten in staat stelt vitaal te blijven. Daar werken alle specialismen, huisartsen en verpleegkundigen inmiddels aan mee.' We kijken naar de hele mensniet alleen naar de meest opvallende klachten 7 Musis

Musis | 2011 | | pagina 7